به روز شده در ۱۳۹۸/۰۳/۳۱ - ۰۱:۰۴
 
۷۸
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب : ۱۱۸۷۵۵
رادیکالیزه شدن هر اندیشه‌ای

نقدی از سر علاقه؛ برسد به دست آیت‌الله

نقدی از سر علاقه؛ برسد به دست آیت‌الله
محمد توکلی

گروه سیاسی: دکتر سارا شریعتی مدتی پیش در یک سخنرانی پیرامون‌‌‌ سید قطب‌‌‌ گفته بود: ‌‌‌اندیشه‌ی سید قطب تحت شرایطی رادیکالیزه می‌شود در حالی که از ابتدا چنین نبوده است‌‌‌. اگر به تعمیم چنین نگاهی معتقد باشیم و رادیکالیزه شدن هر اندیشه‌ای را‌‌‌ تحت شرایط‌‌‌ بدانیم این سوال پیش می‌آید که اقلیت تندرو در دو جریان عمده‌ی سیاسی کشور تحت چه شرایطی به این مدل از رفتار و گفتار روی آورده اند؟

برای پاسخ به این پرسش در خصوص اقلیت تندرو ذیل جریان اصلاحات کار سختی پیش رو نداریم و فقط کافی است با چشمانی باز عملکرد حاکمیت را از ابتدای انقلاب با آنان مد نظر قرار دهیم آنگاه خواهیم دید که مقصر بوجود آمدن شرایطی برای انتخاب این روش و منش تندروانه از جانب آن‌ها محدودیت‌های شدیدی بوده که از سوی نظام سیاسی از سالها پیش برایشان بوجود آمده است. محدودیت هایی که در شرایط حاضر هم همچنان ادامه دارد و هر روز مثال هایی از آن را شاهدیم.
اما چه کسانی شرایطی ایجاد کردند که در جریان اصولگرا هم اقلیتی بوجود بیاید که تندروی را در دستور کار خود قرار دهند؟

اگر به نوع رفتار هاشمی و دولتش با منتقدان نگاهی بیندازیم خواهیم دید که آن کسی که با محدودیت هایی شدید علیه منتقدان دولتش زمینه را برای انتخاب تندروی توسط آن‌ها فراهم کرده شخص هاشمی است. اگر او پاسخ منتقدان دولتش را با بگیر و ببند و دعوتشان به سکوت نمی‌داد شاید اقلیتی تندرو در جریان اصولگرا بوجود نمی‌آمدند. البته هاشمی رفسنجانی در این روزگار نشان داده است که از گذشته درس‌های بسیاری آموخته است و با اصلاح برخی اشتباهات همچنان محبوب قلوب کسر قابل توجهی از مردم است در نتیجه اگر این مشی درست اصلاح خطاها که در رفتار و گفتار ایشان در این سال‌های اخیر خوشبختانه مشهود بوده است همراه با عذرخواهی از آن اقدامات باشد می‌تواند بیش از گذشته بر محبوبیت آیت الله بیفزاید.

کاظم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۸:۰۵
البته تا جاییکه که ما یادمان است همین اصولگرایان تندرو که امروزه مخالف آقای هاشمی هستند در آن زمان مدافع وی بوده و مخالف وی را دشمن پیغمبر می نامیدند. بنابراین باز هم این جناح چپ بود که در آن دوره مانند سایر ادوار در معرض محدودیتهای شدید بود. نمونه اش عباس عبدی که بخاطر یک مقاله انتقادی به زندان رفت. بنابراین تندرویهای جناح راست دلیل دیگری دارد و آن نه محدودیت بلکه رانتهای بسیار در رسیدن به قدرت بوده است. (344121)
مردمی
Romania
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۱:۲۷
ای کاش ما مردم عادی هم به اندازه کسی مثل هاشمی جرات و جنم تغییر مسیر از اشتباه پیشین به مسیر درست تر امروز را داشتیم ...
ما روزی با یک گونی سیب زمینی و روزی دیگر با وعده ی پوچ سهام عدالت و یارانه ی پوشالی گول خوردیم و هنوز حاضر نیستیم در راهه اصلاح خطایمان اقدامی بکنیم ...
باز هم هاشمی که در راه اصلاح خطا تاازدست دادن قدرت حکومتی پیش رفت

راستی گفتیم گونی سیب زمینی ....
می گویند بزرگان کوفه در ازای 4000 سکه دینار یزید دست از اما حسین کشیدند و به امامشان خیانت کردند وما آینده کشوررا... (344131)
جعفر غفوری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۸:۲۰
در هیچ جا هاشمی اشتباه به گردن نمیگیرد و نگرفته اما اگر میبینیم هاشمی هنوز در ساختار سیاسی هست و عده زیادی وی را تحمل میکنند سیاست رهبر ی است که او باشد والا هاشمی وزن قابل توجهی ندارد (344123)
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۲:۲۸
شما برو و درست تحقیق کن . بارها حضرت آیت الله هاشمی در مصاحبه های خودشان بر اشتباهاتی که در گذشته اتفاق افتاده تاکید کرده اند . مصاحبه های بسیاری است . البته من میدانم که شما هم از مصاحبه ها و گفته های آیت الله خبر داری اما خوب خصومت با آیت الله باعث شده که اینگونه وارونه بنگارید (344138)
ایرانداد
Russian Federation
۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۰۴:۵۱
تحمل میکنند؟؟؟!!! وزن قابل توجهی ندارد؟! اطمینان داری که در مورد هاشمی رفسنجانی نوشتی؟! معلومه هنوز هاشمی را نشناختی و خیلی دست کم گرفتی! (344142)
صالح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۸:۲۹
اموختن فقط وقتی به کار میا که بهش عمل بشه... اقای خاشمی در مدت قدرت شون علیه حرفای قشنگ امروزشون عمل میکردن... البته هنوزم اعتقادی به بسط عدالت ندارند... (344124)
مهربان توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۹:۲۹
موافقم یاد خاندان شریعتی گرامی باد (344127)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۱۹:۳۶
قیاس مع الفارق می زنید !!!!
دولت سازندگی شاید خطاهایی در برخورد با منتقدانش در حوزه اقتصاد داشته اما اقدامات آنها برای حفظ وضعیت آن زمان بازارهای اقتصادی بوده ولی اقدامات خودسرانه گروهها ربطی به اقدامات آقای هاشمی نداره (344129)
صفری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۰:۲۷
آقای بهار! مثلا این مقاله و نقد جز ایجاد شکاف میان جبهه متحد اصلاحات و اعتدال و بهانه دادن بدست مخالفان چه اثری دارد؟ کمی تدبیر لطفا. (344130)
منوچهريان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۱:۴۰
اگر قرار بر غذر خواهي باشد خيلى ها بايد قبل از اقاى هاشمى درنوبت باشند ازجمله شخص اقاى توكلى (344132)
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۱:۵۰
قدرت و نفوذ اقتصادی سیاسیونی که مرجع سیاسی آنان آقای هاشمی هست باعث شده هنوز آقای هاشمی با وجود منتقدین زیاد در صحنه بماند.

آقای هاشمی فرسنگ ها با خط امام فاصله گرفتند و کلید این فاصله را از بعد از جنگ و قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۶۸ در یک کنفرانس مطبوعاتی زدند برای فرستادن پالس تغییر رویکردها درون ایران به جهان! (344133)
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۱:۵۲
اصلاح طلبان چه از نوع دولت سازندگی چه از نوع دوم خردادی هیچ کدام اعتقادی به عدالت اجتماعی و پیشرفت با توزیع عادلانه ثروت نداشتند (344134)
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۱:۵۶
اقتصاد دوران هشت ساله آقای احمدی نژاد با تمام کم و بیش ها و نقص ها بی شک شبیه ترین دوران به دوران نخست وزیری زمان جنگ و حاکمیت جریان چپ بود

نمی دانیم چرا آقایون چپگرا سابق به یکباره رادیکال ترین افراد معتقد به سرمایه داری غربی شدند و عدالت اجتماعی را نادیده گرفتند !
شاید ترس از پایان جنگ سرد و روی کارآمدن غربگرایان در شوروی ( گورباچف) بود! (344135)
انقلابی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۱:۵۶
آقای هاشمی چون نامش در تاریخ انقلاب هست باید تا آخر حفظ شود وگرنه نقد به عملکرد و فکرهای ایشان بسیار وارد هست (344136)
منصور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۲:۲۶
با احترام فراوان برای نگارنده متن اما باید عرض کنم که دلیل و لزومی برای نگارش این چنین موردی الان اصلا نبود . (344137)
پارسا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۶ ۲۲:۴۴
مردم ایران هر چه می کشند از امثال هاشمی اند.خدا ازشون نگذره. (344139)
ابوالقاسم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۰۰:۱۰
سلام ،
این آگاهی و شعور ملی مردم ایران است که :
خاتمی را مجبور به محبوبیت میکند - میرحسینِ محجوبِ پاک را، از یک دولتمرد معمولی تبدیل به یاحسین، میرحسین میکند - هاشمی را به انتباه میخواند ، و روحانی را به پای میز مذاکرهِ معضلات خارجی و گره های کورِ داخلی میفرستد! و مراقب است، مبادا بارِ دیگر بدخواهان هوس دولتِ پاکدست دیگری بکنند! (344140)
حنیف
Romania
۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۰۱:۰۲
توقف روی نامها مارا به جایی نمیرساند.باید ببینیم بودن این عزیزان در مصدرحکومت چه مشکلی را از دوش مردم پابرهنه ایی که بقول امام(ره) وارثان اصلی انقلابند برداشته اند............. (344141)
اميد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۰۵:۵۵
اقاي هاشمي زماني كه در راس قدرت بودند حاضر نبودند صداي منتقدان را بشنوند و به شدت با اصلاحطلبان مخالف بودند واين جريان تندرو نه تنها مخالف ايشان نبودند بلكه در اين جريانات حامي ايشان نيز بودند اگر در ان زمان از تند رو ها حمايت نمي كردند امروز جامعه گرفتار اين تندروها نبود (344143)