به روز شده در ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ - ۱۶:۲۶
 
۸۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب : ۳۳۳۱۹
در این فیلم نقش ارتش به عمد سانسور شده

انتقاد تند فرزند شهید کشوری از فیلم "چ"

گروه هنري: فیلم سینمایی "چ" به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا قرار است عید نوروز در سینماهای کشور به نمایش در بیاید. فیلمی که در جشنواره فجر با واکنش‌هاي متفاوتی روبرو شد. عده‌اي این فیلم و تصویری که از شهید چمران و جنگ پاوه نشان مي‌دهد ستایش مي‌کنند و عده‌اي نقد‌هايي به آن دارند. ابراهیم حاتمی‌کیا اما مي‌گوید که چمران خودش را ساخته و این فیلم را حاصل نگاه شخصی اش به شهید چمران مي‌داند. علی کشوری فرزند شهید احمد کشوری (از خلبانان هوانیروز ارتش که نقش مهمی در دفاع از کردستان در واقعه پاوه داشت) که از اولین نمایش فیلم برای فرزندان شهدا به این فیلم انتقاد داشت در گفتگو با "کافه سینما" از نقد هایش به فیلم "چ" مي‌گوید که در ادامه مي‌خوانید.
انتقاد تند فرزند شهید کشوری از فیلم "چ"
مادر شهید کشوری وقتی متوجه فیلم چ شد به مرز سکته رسید
قبل از اینکه فیلم چ در جشنواره فجر به نمایش دربیاید، یک اکران خصوصی در موسسه اوج برای فرزندان شاهد داشت. من هم جزو مدعوین بودم و قرار بود در آن مراسم صحبت کنم. بنده با وجود اینکه لیسانس تئاتر و فوق لیسانس سینما دارم، ذره‌اي از لحاظ ساختاری درباره فیلم چ صحبت نکرده و نخواهم کرد و فقط بحث محتوای فیلم را داشتم. گفتم آقای حاتمی‌کیا اگر مي‌خواهید بر اساس مستندات تاریخ جنگ این کشور فیلم بسازید، بنده به عنوان فرزند شهید کشوری که در عملیات پاوه و در شکست حصر پاوه نقش مستقیم داشته، نه تنها اسمی از او در فیلم شما نشنیدم، بلکه تحریفی از اصل ماجرا دیدم.

شما تیمسار فلاحی(با بازی سعید راد) را یک آدم منفعل نشان دادید که وسط غائله پاوه با هلیکوپتر مي‌رود و اینطور القا مي‌شود که ایشان از جنگ فرار کرده و گفتم در این فیلم چمرانی هم ندیدم. وقتی ما از یکسری اسامی مثل چمران وشهید فلاحی و عملیات پاوه و.. استفاده مي‌کنیم یعنی بر اساس اتفقاتی که افتاده مي‌خواهیم فیلم بسازیم. گفتم آقای حاتمی‌کیا چرا کاری مي‌کنید که صدای من فرزند شهید کشوری که آدم شاخصی در آن زمان بود دربیاید؟

جالب اینکه در مرحله تحقیق این پروژه ایشان از مادر شهید کشوری (مادربزرگ من) مستنداتی درباره جنگ پاوه و نقش شهید کشوری در آن گرفته بودند اما مشخص نیست چرا این شهید از داستان حذف مي‌شود. دل من و خانواده شهید کشوری و شهید شیرودی از این فیلم به درد آمده چون نامی از این افراد در فیلم چ برده نشد. مادربزرگم وقتی متوجه این فیلم شد به مرز سکته رسید. گفت کلی از من تحقیق کردند آن وقت نتیجه اش این شده؟

وقتی فیلمی را چشم بسته و براساس سفارش یک نهاد خاص بسازیم همین مي‌شود

وقتی اثری سفارش صرف یک نهاد باشد و افرادی بگویند اگر چمران مي‌سازی، باید نقش فلان ارگان را خیلی خوب نشان بدهی (حتی به قیمت اینکه نقش سایر ارگان‌ها حذف شود) نتیجه اش همین مي‌شود. من برای آقای حاتمی‌کیا ناراحتم که با این اعتبار، چشم بسته سفارش را انجام دادند. آقای حاتمی‌کیا شما یک موقع آژانس شیشه‌اي مي‌سازی، مي‌گویی یک حاج کاظم و عباس خیالی داریم و کسی هم دنبال واقعیت ماجرا نمي‌رود.

اما وقتی از تیمسار فلاحی مي‌گویی باید واقعیت را نشان بدهی. تیمسار فلاحی فرمانده نیروی زمینی بود و وقتی به پایگاه کرمانشاه مي‌رود، همان شب برای شکستن حصر پاوه و نجات چمران داوطلب مي‌شود و تنها کسی که برای عملیات بلند شد، شهید کشوری بود. بروید تحقیق کنید آن زمان در هوانیروز چه اتفاقی افتاد؟

کی باورش مي‌شود که با یک صجبت امام (ره) پشت رادیو کسانی که تا بیخ گوش چمران آمده بودند بگویند خداحافظ ما رفتیم. وقتی قطعنامه 598 تصویب شد تا سه ماه عراق همچنان به ایران حمله مي‌کرد. چطور ممکن است کردهای آن زمان که با آن هجمه سراغ چمران آمده بودند به این سادگی بگذارند بروند؟ بله آن اتفاق افتاد، ولی نمي‌شود تلاش نیروهای مسلح و هوانیروز را در تضعیف کردها و شکست حصر پاوه نادیده گرفت. من اصلا انتقادی به سفارشی بودن این فیلم ندارم. ساختن یک فیلم سفارشی بد نیست بلکه چشم بسته ساختن آن بد است.

آدم نمي‌تواند یک شخصیت ملی را انحصاری کند

اصلا چمران در این فیلم مطرح نیست. اسم فیلم چ است. چرا چ؟ شما هر جای دنیا بگویید اسم این فیلم چ ( che ) است مي‌گویند مگر درباره چگوارا است؟ در فیلم هم فرد دیگری مطرح است نه چمران و چمران فیلم چ یک آدم منفعل است. من ایرادهایم به این فیلم محتوایی است و کلیتش را زیر سوال مي‌برم. آقای حاتمی‌کیا در جواب صحبت‌هاي آن روز من گفت من چمران خودم را ساختم. مگر چمران خودم داریم؟ من که علی کشوری فرزند شهید کشوری هستم نمي‌گویم کشوری خودم.

مي‌گویم کشوری متعلق به همه مردم ایران است و چمران هم متعلق به همه مردم ایران است. آدم نمي‌تواند یک شخصیت ملی را انحصاری کند. متاسفانه آقای حاتمی‌کیا به خودش این حق را مي‌دهد که در نشست خبری فیلمش بگوید شهید کشوری جزو شهدایی بوده که بعد از جنگ شناخته شده. من دردم مي‌گیرد این حرف را مي‌شنوم. چون شهید کشوری قبل از اینکه انقلاب بشود با ارتش زمان شاه درگیر بود و ایشان را بردند ساواک شکنجه کردند و در سال 58 ایشان در ماجرای کردستان و عملیات پاوه زخمی شد.

اگر شهید آوینی زنده بود حرف‌هايي که راجع ابراهیم حاتمی‌کیا زده بود را پس مي‌گرفت

فرزند شهید کشوری ادامه داد: ایشان که آدم سینمایی و کارگردان هستند مگر سریال سیمرغ را ندیده اند؟ یک قسمت این سریال به ماجرای پاوه اختصاص دارد و اتفاقا شخصیت چمران هم در آن حضور دارد. بروند ببینند این سریال چه چیزی نشان مي‌دهد. سریال سیمرغ بر اساس مستندات ساخته شده و فیلم آقای حاتمی‌کیا براساس تخیلات.

آقا شما برو براساس تخیلاتت فیلم بساز اما نه با آدم‌هايي که وجود حقیقی داشته اند. اگر پسر تیمسار فلاحی در آن مراسم حضور داشت فکر کنم یک بلایی سر ابراهیم حاتمی‌کیا مي‌آورد چون ایشان تیمسار فلاحی را در چ یک آدم بیخود به درد نخور نشان داده اند. شخصیتی که از شهید فلاحی سراغ داریم چیزی نبود که اینجا دیدیم و شهید چمران هم شهید چمرانی نیست که در فیلم چ مي‌بینیم. اگر شهید آوینی که درباره پدر من مستند ساخته الآن حضور داشت حرف‌هايي که راجع به ابراهیم حاتمی‌کیا زده بود را پس مي‌گرفت.

من کاری با بحث‌هاي سیاسی و درگیری‌هاي این روزهای آقای حاتمی‌کیا ندارم. بحث من فقط نقد تصویری است که از واقعه پاوه نشان داده شده. نقش ارتش در این فیلم به عمد سانسور شده و من نمي‌توانم از این مسئله بگذرم. آقای حاتمی‌کیا هوانیروز فقط نقشش در پاوه این بود که هلیکوپتر بفرستد آدم جا به جا کند که آن هم بخورد به کوه و کلی آدم از بین بروند؟ چطور مي‌توانید نقش ارتش را در این جریان ضایع کنید؟ خدا را شکر تاریخ جنگ همه چیز را ثبت کرده و ما با ساخت چنین فیلم‌هايي نمي‌توانیم تاریخ را تحریف کنیم.

آقای حاتمی‌کیا حواستان باشد اگر تیری رها مي‌کنید ممکن چشم چهار نفر را کور کنید

اگر دانسته این کار را کردند که چه بدتر و اگر نادانسته بوده و فقط مي‌خواستند فیلمشان به سرانجام برسد باید جسارت داشته باشند و بگویند ممکن است بعضی جاها اشتباه‌ها و خطاهایی داشته باشیم. ولی نمي‌دانم چرا اینطور مصرانه پای این فیلم ایستاده‌اند و مي‌گویند درست بوده و دوست داشتیم چمران را اینجوری بسازیم.

مي‌گویند این تیری بود که رها کردم. آقای حاتمی‌کیا! حواستان باشد وقتی تیری را رها مي‌کنید ممکن است بزنید چشم چهار نفر را کور کنید. گاهی بعضی چیزها باعث آسیب به دیگران مي‌شود. از وقتی فیلم شما نشان داده شده مادربزرگ من که مادر شهید است، حالش خوب نیست. آن وقت از نام یکسری از شهدا مثل همت و.. سو استفاده مي‌شود و در خبرگزاری‌ها عنوان مي‌شود خانواده این شهدا از آقای حاتمی‌کیا حمایت کرده‌اند تا اینطورالقا بشود آنهایی که انتقاد مي‌کنند چرت مي‌گویند.

من این مطلب را ابتدا به ایشان خصوصی گفتم و در این مدت سکوت کردم اما ایشان در نشست خبری حرفی زدند که نباید مي‌زد و گفتند شهید کشوری را بعد از جنگ شناختیم. شما مگر کنار دست شهید کشوری بودید؟ نمي‌دانید بروید از همرزمانش بپرسید. بروید خاطرات شهید صیاد شیرازی را بخوانید. بروید پیش رهبری ببینید ایشان چه خاطراتی از شهید کشوری و شهید شیرودی دارند. نادیده گرفتن نقش کسانی که جان و خونشان را برای این کشور گذاشته‌اند اتفاق بدی است و سازندگان این فیلم در فردای قیامت باید پاسخگو باشند. اجازه بدهید راجع به اتفاقات حاشیه‌اي و تقدیم فیلم به یک فیلم دیگر و.. حرف نزنم. اینها یکسری بازی‌هايي است که صورت مي‌گیرد و من هم نمي‌خواهم وارد این بازی‌ها بشوم.

علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۱:۰۳
احسن بر خلف آن بزرگوار وشيرمد ! (208916)
رزمنده و جانباز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۴:۵۵
متاسفانه فیلمهای جنگی و یا مربوط به جنگ با واقعیت خیلی فاصله دارند و بدتر اینکه نقش شهدای بزرگ را کم رنگ کردن .من بسیجی بودم ولی باور کنید تا این لحظه به ذهنم هم خطور نکرده بود که کدام شهید ارتشی یا سپاهی و یا بسیجی بوده شهید شهید است و قابل احترم.روح همه شان شاد و شفاعتشان نصیبمان انشاالله (208986)
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۲۱:۵۵
به نظر ایشان فقط دغدغه نبودن پدرش در فیلم را دارد نه حتی شهید کشوری، باشد فیلمی هم از پدر شما خواهند ساخت نه البته شهید کشور (209138)
سحر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۱:۱۹
از این دست سانسور ها در ایران فراوان است
از کسانی که برخی عکس ها را از کنار امام حذف می کنند وکسانی که حال نقش شهید کشوری را نادیده می گیرند ...چه راحت تاریخ تحریف می شود... (208922)
ارسلان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۱:۳۸
متاسفانه تحریف تاریخ در این زمانه به امری عادی بدل شده و کسانیکه نقش آفرین بوده اند حذف و بجای آنها کسانی را میگذارند که اصلا در صحنه ها حضور نداشته یا نقش بسیار کمرنگی داشته اند . (208925)
عبدالهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۱:۴۳
درود بر فرزند شهید که در مقابل تحریفات ناحق می ایستد و چونان دیگران با سکوت اجازه تغییر و حذف سفارشی را در اتفاقات مهم تاریخی نمیدهد . (208929)
سعید1
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۲:۱۲
نگران نباش دوست من.اقتدارگرایانی که از سینما می هراسند اخیرا شگردهای عجیب وغریبی را برای تسخیر این هنر وتحریف آن در تاریخ ایران به کار گرفته اند. . . (208939)
تحریف تاریخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۲:۱۵
جناب آقای کشوری ، ما مردم ایران هیچگاه شهدای خود را از یاد نمی بریم و این مهم است. امثال آقای حاتمی کیا و دوستانشان گمان برده اند می توانند تاریخ این کشور را به نفع بعضی اشخاص و جریان های دیگر تحریف کنند. جناب آقای کشوری در مملکتی که نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی که از ارکان اصلی این انقلاب و نیز فرمانده تام الاختیار امام(ره) در جنگ بودند را کاملا" از کتاب های تاریخ خط می زنندآیا انتظار بیش از این می توان داشت؟! (208940)
صبا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۲:۲۸
حاتمی کیا رفت وردست شریفی نیا (208949)
امید خراسانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۲:۳۴
. . . متاسفانه آقای حاتمی کیا نیز وارد بازی سیاسی شده است ولی بداند تا زمانی محبوب است و برایش چه چه میکنند که یک کلمه برخلاف مزاجشان نگوید بعد همان افراطیونی که امروز دور وبرش هستند و به به چه چه میکنند فردا او را منافق و فتنه گرو بی دین خطاب (208951)
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۲:۴۷
جناب کشوري! اين جماعت به راحتي آب خوردن، فرمانده جنگ را از جنگ حذف کرده اند. و اصلا گويي آيت الله هاشمي در جنگ نقشي نداشته است! جالب است که از هاشمي و نقش او در جنگ زماني اسم مي آورند که مي خواهند بگويند او «جام زهر به امام داد!!!!» آقاي کشوري! نگران نباش، به فرموده امام علي(ع) «...فَاِنّ الشّاهِدَ هُوَ الحَاکِم.»؛ «آن کس که شاهد است، در روز قیامت حاکم و قاضى همو خواهد بود.» (208958)
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۲:۵۲
من به مرکز اسناد تاریخی مان هم دیگر اعتماد ندارم. تاریخ همیشه توسط صاحبان قدرت تحریف شده و می شود. (208961)
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۳:۰۴
ای بابا خداییش اصلا انصاف نبود من این فیلم رو دیدم تیمسار فلاحی به عنوان یکی از فرمانده هان بسیار غیرتمند و شجاع ازش یاد شده تو فیلم بسار مشهوده واقعا عجیبه ،من نظری راجب شهید کشوری ندارم ولی این فیلم بسیار زیبا و تاثیرگذار بود تو سالن خیلی ها صدای گریه شون گاهی نمی گذاشت صدای فیلم رو بشنویم این فیلم به نظرم اگر ایرادی هم داشت از نقش آقای عرب نیا بود که اونم ظاهرا قرار بوده اینطوری به نظر برسه به هر صورت باید کارشناسان در این مورد نظر بدهند و نه کسی که براساس غرایز شخصی که چرا ...نظر بدهد درآخر ... (208967)
الهام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۴:۵۵
آفرین بر شهید شیرودی بخاطر داشتن چنین فرزندی که نتوانست سکوت کند وبگذارد حق کسانی که جانشان را بخاطر راحتی ما فداکردند پایمال شود (208985)
سام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۲۳:۰۱
واقعا آفرین بر شهید شیرودی
ولی این حرفا رو پسر شهید شیرودی زد دانشمند (209165)
mohsen
United Kingdom
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۲۳:۱۹
حداقل یه بار می خوندی.کشوری عیزم (209173)
..............
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۵:۳۹
چرا بی خودی نظر می ذارید ایا همگی شماهایی که نظر فرزند شهید کشوری تایید می کنید فیلم رو دیده اید ؟ مثلا خانم سحر فیلم رو دیدی شما اصلا مگر قراره توی فیلمی که تنها دو روز از وقایع جنگ رو روایت کنه تمام سیاست ها و رشادتها نمایش داده بشه و ........ تا حالا چ یعنی چگوارا چرا تا از الان به بعد برای بچه هامون چ نشه چمران چرا روی پیراهن بچه هامون چگوارا باشه اما چمران باشه ؟؟؟؟؟؟؟؟ به هر حال اینهم یک ایده است .........چرا اینقدر ناصبوری می کنیم (208998)
يك ارتشي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۱۶:۴۳
آقا يا خانوم .............
شما كه با خودي نظر ميديد نه بيخودي! مگر از واقعه همان دو روز (به قول خودتان و فيلم) خبر داريد؟؟؟ بنده با اطلاع دقيق و ثبت شده ميگويم رشادتهاي ارتش در همان دو روز نيز در اين فيلم ديده نميشود... چگونه حرف خانواده و فرزندي كه خودشان سند زنده اند را انكار ميكنيد. به نظرم ايشان حرفهايش را كامل و شجاعانه بر عليه تحريف تاريخي، مظلوم نمايي و نقش بازي كردن عوامل فيلم بيان كردند. كلاهمان را قاضي كرده و تعصبات كوركورانه را كنار بگذاريم... (209011)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۲۱:۲۳
من دوبار از حاتمی کیا دلم گرفت یکبار وقتی از فیلم یک حبه قند تجلیل کرد ولی درکنارش نیشهای تندی به فرهادی زد وبار دوم اینبارهست که پسرشهید کشوری این نامه را نوشته (209125)
خسروی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۲۲:۵۱
با احترام به همه شهدا
نگرانی فرزند شهید کشوری فقط جنبه شخصی دارد چون اگر اسم شهید کشوری بیشتر مطرح می شد الان به به و چه چه میکرد در صورتی که در آن زمان "من " مطرح نبود و همه " ما " بودند ولی متاسفانه در زمان حال همه دنبال قهرمان پروری شخصی هستند و خود را محق تر از دیگران . (209161)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۱۲/۰۴ ۲۳:۱۳
تاریخ توسط قدرتمندان نوشته میشود ودر این فیلم مصلحت سنجی قومیتی شده است (209171)