به روز شده در ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ - ۲۱:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۸ ساعت ۱۰:۲۰
کد مطلب : ۱۱۲۴۹۲

نوسانات دلار و پوند در هفته گذشته

گروه اقتصادی: دلار آمریکا و پوند انگلستان در هفته گذشته بازارهای پرنوسانی را پشت سر گذاشتند به گونه‌ای که دلار ۲۱ تومان و پوند ۴۰ تومان افزایش قیمت پیدا کردند.
نوسانات دلار و پوند در هفته گذشته
دلار آمریکا در هفته گذشته و پوند انگلستان در هفته گذشته بازار نسبتا پر نوسانی رو پشت سر گذاشتند و در جهت افزایش نرخ حرکت کردند. در روز شنبه دوم مرداد دلار آمریکا به طور متوسط ۳۵۱۰ تومان در بازار آزاد قابل مشاهده بود اما در روزهای بعد و تا انتهای هفته قیمت دلار شیب صعودی پیدا کرد.

این نوع ارز در چهارم مرداد ۳۵۱۶ تومان و ششم مرداد ۳۵۳۱ تومان عرضه شد و درنهایت روز گذشته (پنجشنبه) روند آن معکوس شد و بر روی ۳۵۲۹ تومان ایستاد تا در مجموع دلار آمریکا در هفته گذشته ۲۱ تومان نوسان پیدا کرده باشد.

اما پوند انگلستان که در حدود یک ماه اخیر بازار پرنوسانی را پشت سر گذاشت و پس از برگزاری همه پرسی بریتانیا با افت قابل توجهی همراه شد، در هفته گذشته نیز بازار پرنوسانی را اینبار در جهت افزایش تجربه کرد. پوند در ابتدای هفته دوم مرداد ۴۶۶۹ تومان در بازار آزاد فروخته شد و تا روز پنجشنبه ۷ مرداد سیر صعودی داشت.

این نوع ارز روز چهارم مرداد ۴۶۵۸ تومان، روز پنج مرداد ۴۶۷۰ تومان، ششم مرداد ۴۶۷۹ تومان و روز گذشته هفتم مرداد در آستانه مرز ۴۷۰۰ تومان قرار گرفت تا در مجموع حدود ۴۰ تومان طی یک هفته گذشته نوسان پیدا کرده باشد.

اما محمد کشتی آرای - رییس اتحادیه طلا و جواهر - درباره افزایش ناگهانی قیمت طلا و ارز در هفته گذشته گفت که تا پنجشنبه هفته گذشته قیمت جهانی در کلیه بازارهای مالی از ثبات نسبی برخوردار و تقریبا همگی در انتظار تصمیم گیری در خصوص وضعیت نرخ بهره در آمریکا بودند.

وی همچنین یادآور شد که با عدم تغییر نرخ بهره در آمریکا قیمت دلار و طلای جهانی افزایش پیدا کرد که موجب افزایش ۲۱ دلاری هر اونس طلای جهانی شد. به گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر همچنین طی هفته گذشته قیمت سکه در محدوده یک میلیون و ۸۵ هزار تومان تا یک میلیون و ۹۰ هزار تومان بود که با عدم تغییر نرخ بهره در آمریکا و نیز افزایش یک‌باره قیمت هر اونس طلای جهانی شاهد افزایش ۲۵ هزار تومانی قیمت در بازار سکه ایران بودیم.
مرجع : ایسنا