به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۶ - ۰۰:۴۳
 
۱۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ساعت ۲۳:۲۲
کد مطلب : ۱۱۳۵۸
تازه‌ترين اظهارات رييس‌جمهور دوره اصلاحات؛

خاتمی: با این‌وضعیت آمدن‌چه‌فایده‌اي دارد؟

گروه سياسي: سیدمحمد خاتمی امروز با جمعی از دانشجویان كه برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری از وی دعوت کرده بودند ديدار كرد. در این نشست که با اعتراض‌ها، درخواست‌ها و استدلال‌هاي شنیدنی دانشجویان همراه بود افراد مختلف به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌هاي خود در این واپسین روزهای ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری پرداختند و در ادامه سید‌محمد خاتمی به ایراد سخن پرداخت. متن سخنان رئیس دولت اصلاحات را در ادامه بخوانید:
خاتمی: با این‌وضعیت آمدن‌چه‌فایده‌اي دارد؟
ای کاش چنین جمعی مي‌توانست در فضای گسترده تری در دانشگاه برگزار شود. دانشگاه‌هاي ما در طی سال‌هاي گذشته از برگزاری یک اجتماع باشکوه از سوی دانشجویانی که مستقل فکر مي‌کنند محروم شده‌اند و این مشکلی است که کشور و نظام با آن رو به رو هست. بسیاری از تشکل‌ها مستقل و ریشه دار و واقعاً وفادار به اسلام و انقلاب و ایران امروز دچار محدودیت هستند و در دانشگاه جایگزین آنها تشکل‌هایی متکی به نهاد هایی مي‌آیند که گرچه اصل آن نهادها محترم هستند، ولی فضا را بر تشکل‌هاي اصلی تنگ مي‌کنند و چون جایگاه قوی ندارند لطمه به فعالیت‌هاي اصیل دانشجویی مي‌خورد، گرچه صدایشان بلند تر از دیگران است.

فضا باید باز شود تا دانشجو و دانشگاه با حفظ هویت دانشجویی، دلسوزی و امیدی که به آینده دارند فعال باشند نه اینکه حتی نگران این باشیم که یک جمع کوچک که با نیت خیرخواهانه و دلسوزانه نسبت به کشور و مردم دور هم گرد مي‌آیند ممکن است با محدودیت مضاعف مواجه شوند و تحت فشار قرار بگیرند. این وضع باید عوض شود. به هرحال ما دارای جمهوری اسلامی هستیم که بر آمده از انقلاب است. ما و همه افراد در جمهوری اسلامی زندگی مي‌کنیم و به قانون پایبندیم. من و شما به جمهوری اسلامی معتقدیم ولی مي‌گوییم اشکالات آن مرتفع شود. بدترین وضعیت این است که جامعه یک طرف قرار بگیرد و آن چه به نام جمهوری اسلامی است، با نهادهایش در طرف دیگر قرار بگیرد.

امام فرمودند نگذارید انقلاب به دست نا اهلان بیفتد. خوب طرف دیگر مي‌گوید نااهلان کسانی هستند که آن‌ها را از حکومت بیرون کرده ایم و شما نااهلان را گروه دیگری مي‌دانید. چطور باید این مساله را حل کرد؟ ما همه جمهوری اسلامی را قبول داریم و اگر بخواهد به هم بخورد به وضعیت بسیار ناگواری پیش مي‌آید. ما مي‌خواهیم جمهوریت سازگار با معیارهای اسلامی تقویت شود. اگر تفکری یا شبه تفکری باشد که بگوید جمهوریت مخالف اسلام است و هرکس غیر این بگوید باید زندان برود و طرد شود این انحراف از اصل است.

به هر حال مي‌خواهیم این انتخاب سبب ایجاد فضایی شود که ما و شما بتوانیم بحث و گفت و گو کنیم و جمع شویم و آزادی داشته باشیم نقد کنیم و البته زمینه یک رقابت منطقی و عادلانه را فراهم آوریم که داور نهایی آن مردم باشند. مي‌گوییم به همین قانون اساسی پای بند باشیم. البته همه باید پای بند باشند. حکومت باید از مردم بخواهد که قانونی عمل کنند، ولی بیش و پیش از مردم این حکومت است که باید پای بند قانون اساسی باشد. فضای بدبینی، رعب و سوء ظن و تقابلی که وجود دارد و مدام برای مردم و برای نظام هزینه ایجاد مي‌کند تبدیل به فضای منطق و حق و خوش بینی شود.

در سال ۷۶ که نتیجه انتخابات آن شد که مي‌دانید گفتند مردم اسلام مي‌خواستند، سید بود و دوستش داشتند و ... و از اوضاع و احوال ناراحت بودند و رأی دادند و این رأی به اصلاحات و جامعه مدنی و آزادی اندیشه و ... نبود. در سال ۸۰ در نخستین سخنرانی بعد از انتخابات گفتم در همه جا رأی دوره دوم یک رئیس جمهور افت بسیاری دارد؛ حالا ممکن است استثناء هایی هم باشد، ولی در ایران برای اولین بار رأی مردم در دور دوم ۱.۵ میلیون بیش از دور اول بود. کسی نمي‌تواند بگوید که مردم ناآگاهانه رأی دادند و خوب بود این پیام از سوی همه گرفته شود که نشد.

برای مقابله با ما بهانه کردند که دولت و اصلاحات نسبت به اصول و منافع کشور کوتاهی مي‌کند. کجا کوتاهی شد. در همین مسأله هسته‌اي آنچه که امروز آرزوی به دست آوردن آن را دارند، یعنی شناخت حق برخورداری از فن آوری هسته در زمان ما رسماً در قطع نامه آژانس اعلام شد که ایران حق داشتن تکنولوژی هسته‌اي را دارد. گروه سه جانبه اروپایی و بسیاری از سیاستمداران هم تأیید کردند. و این دست آورد ما بود و نیز شکستن تحریم ها. آمریکا هر شرکتی را که بیش از ۲۰ میلیارد دلار در نفت و گاز سرمایه گذاری کند تحریم کرد و مجازات‌هاي سنگین گذاشت در همان تنگنا ما توانستیم توتال را بیاوریم که چهار میلیارد دلار سرمایه گذاری کرد و به دنبال او شرکت‌هاي دیگر که بسیاری از پروژه‌هاي عظیم پارس جنوبی و عسلویه را اجرا کردند و ما هم خیلی چیزها یاد گرفتیم. آمریکا هم هیچ کاری نتوانست بکند.

در دنیا هم اعتبار جمهوری اسلامی و حرمت مردم بیشتر شد. پس اصولی را کنار نگذاشتیم و منافع و حرمت و حقوق ملت هم تأمین شد اما در برابر این راه و روش مانع ایجاد شد و حتی جریانی اینچنینی به عنوان جریان غیرخودی از قدرت بیرون رانده شد و آیا به سادگی مي‌گذارند که این جریان به صحنه بازگردد؟! امروز در آستانه انتخابات هستیم. غلط یا درست، با همه نقص‌ها و اشکالاتی که دارم شده ام نماد اصلاح طلبی و حتی وسیع تر، بخش مهمی از جامعه که تغییر مي‌خواهد و بنده همواره کوشیده ام که بگویم تغییر در درون نظام، نه تغییر نظام.

مردم مي‌خواهند زندگیشان بهتر شود، تهدیدهای خطرناک خارجی رفع یا کم شود، برای خودشان و فرزندانشان آینده بهتری در انتظار باشد. خصوصاً طبقات متوسط به پایین طلب و تقاضای جدی تری دارند و احساس مي‌کنند غیر خودی به حساب مي‌آیند، بگذریم از نخبگان که گلایه و نارضایتی ایشان بیشتر است. مورد مقایسه ملموس هم پدید آمده است. اوضاع و احوال در ۸ سال اصلاحات که در ذهن مردم زنده است با اوضاع هشت ساله گذشته مقایسه مي‌شود.

در سال ۸۰ تا ۸۴، سالانه ۷۰۰ هزار شغل و از ۸۴ تا امروز سالانه ۱۴ هزار شغل ایجاد شده. تمام درآمد ارزی ۸ ساله اول حدود ۱۵۰ میلیارد دلار و در ۷ ساله گذشته حدود ۶۰۰ میلیارد دلار بوده است. تورم افزایش یافته و بچه‌هاي تحصیل کرده ما برای رفتن از ایران مسابقه مي‌دهند. تهدیدهای خارجی هم زیادتر شده است. خوب مردم مقایسه مي‌کنند و طبیعی است که وضع گذشته را ترجیح مي‌دهند. حاکمیت است که باید از این وضع استقبال کند و دریابد که با رویکردهای دیگر و مطلوب تر مي‌شود از این ظرفیت استفاده کرد. آیا با تغییر رویکرد (صرف نظر از این که چه کسی بیاید) اعتماد لطمه دیده مردم ترمیم نمي‌شود؟ سرمایه اجتماعی که لطمه دیدن آن بزرگترین خسارت و خطر است زنده نمي‌شود؟ خوب توجه شود به خواست و طلب و ترجیح مردم.

من فرد کوچکی هستم از مجموعه ملت بزرگ ایران. معتقدم یک جناح و یک دسته نمي‌تواند کشور را اداره کند. عقلانیت باید حاکم باشد وقتی اصلاح طلبی فساد در زمین تعبیر مي‌شود و در اصول گرایی هم فقط تندروها و افراطیون میدان دار مي‌شوند طبیعی است که همه زیان مي‌کنیم. مردم هم که این وضع را نمي‌پسندند دلزده مي‌شوند. به هر حال اداره مملکت با همه نیروهای که تدبیر دارند و عقل دارند ممکن است. اما مهم این است که کدام تفکر حاکم باشد. امروز باید بنگریم کدام تفکر و رویکرد قدر مي‌بیند و بر صدر مي‌نشیند و مي‌کوشد که همه امکانات را به انحصار خود درآورد و کدام تفکر توسری مي‌خورد و محکوم است و طرفه این که اکثریت مردم تمایل به تفکری دارند که کنار زده مي‌شود.

شما به کسی مي‌گویید بیاید، اما وقتی که به او اجازه داده نمي‌شود در یک جمع چند صد نفری آزادانه شرکت کند و حرف بزند و حتی یک انجمن اسلامی وقتی مي‌خواهد مراسم ۱۶ آذر را برگزار کند، شرط این است که آن فرد را دعوت نکنید و حتی کسانی که تمایل به او دارند نیز ممنوع هستند. آیا تصور مي‌کنید ولو مردم بخواهند، به سادگی راه را برای او برای گرفتن مسؤولیت باز مي‌گذارند؟ سخن من از ناسزاگویی‌ها و اباطیلی نیست که بعضی تریبون‌هاي کین توز و دروغ پرداز آن را نشر مي‌دهند، از جمله نسبت به جناب آقای هاشمی رفسنجانی که از ارکان انقلاب است. دستگاه‌هاي رسمی اعلام مي‌کنند که فلانی و فلانی را نمي‌گذاریم بیایند و افراد را به خاطر رابطه با آن‌ها تحت فشار و تهدید و حتی تنبیه قرار مي‌دهند.

امروز برای شورای انتخابات شهر احضار مي‌کنند، تشویق و تهدید مي‌کنند که بکشید کنار، اجازه نمي‌دهیم بیایید. خوب با این وضعیت آمدن یعنی چه؟ و چه فایده‌اي دارد؟ من کوچک ترین تردیدی در پیروزی اصلاحات در یک فضای منصفانه و منطقی ندارم. کوچکترین نگرانی از رأی اکثریت مردم ندارم. در مورد صلاحیت هم اولاً با معیاری که هست که احراز صلاحیت شود موافق نیستم و بحثش را هم کرده ام، بلکه مي‌گویم احراز عدم صلاحیت مانع است. حال چه کنیم، قانون این است که باید احراز صلاحیت شود ولی با کارکردها و رویکردهایی نهادی که رسالت اصلی اش بیطرفی و استقلال است، نه داوری مثبت آنان درباره کسی موجب سرفرازی است و نه قضاوت منفی شان موجب سرافکندگی، ولی خوب حالا ریش و قیچی به دست آنان است.


اگر بنا باشد اصلاح‌طلبان یا افرادی از آنان را از رده خارج کنند هیچ حساب افکار عمومی و افکار جهانی را هم نمي‌کنند! آن چه مهم است این است که کسانی را که نمي‌خواهند نیایند و من مطمئن هستم که نمي‌خواهند ما بیاییم. تازه اگر از این مرحله هم بگذریم حق نداریم بیش از آن چه مي‌خواهند رأی بیاوریم! همه حرف‌هاي شما و دیگران این بود که کشور در بحران است. من هم قبول دارم ولی اگر یک نفر که مورد توجه مردم است و قائل به اعتدال است با او برخورد کنند آیا بحران کم تر مي‌شود یا بیشتر؟ آیا اعتماد مردم به حکومت و سوء ظن برطرف مي‌شود یا بیشتر مي‌شود؟ آیا بهانه‌اي برای کسانی که مي‌خواهند فشار و تحریم و احیاناً اقدامات خطرناک دیگر را علیه ما راه بیاندازند نمي‌دهد؟

و این‌ها خود زمینه ساز فشار و بحران بیشتر، افزایش محدودیت‌ها و لطمه دیدن کشور و مردم و بخصوص اصلاحات نمي‌شود؟ من از محبت بی دریغ شما و انبوهی از نیروهای ارزنده و نیز مردم بزرگوار سپاسگزارم و واقعا توان تشکر ندارم، ولی مي‌گویم آمدن من شما را به مطلوبتان نمي‌رساند، بلکه دورتر مي‌کند و دست کم احتمال زیان‌هاي بیشتر خیلی زیاد است. آنچه ما مي‌خواهیم و باید بخواهیم نه به قدرت رسیدن، که تلاش برای کاهش سوء تفاهم و زمینه سازی گفت و گوی بهتر بخصوص میان حاکمیت و مردم و گذر از فضای امنیتی و امکان فعالیت قانونی گروه‌ها و تشکل‌ها است هر کس بتواند بهتر این فضا را فراهم کند باید از او استقبال کرد.

جناب هاشمی اعلام کردند که آماده‌اند بیایند در صورتی که مخالفت رهبری نباشد. امیدوارم این تصمیم عملی شود. جایگاه جناب آقای هاشمی معلوم است. واقعاً هم در این سال‌ها مظلوم واقع شده اند و ایشان قادر است که به سوی توسعه همه جانبه و رفع مشکلات کشور و مردم حرکت کنند و انشاء‌الله فضای سیاسی و فرهنگی هم بازتر خواهد شد و با هماهنگی با بالا مي‌تونند خطرات را کمتر کنند. مورد اقبال خوب مردم هم هستند. اگر این واقعه رخ دهد هم به نفع مردم است و هم حاکمیت و نظام و هم جریانات مختلف مي‌توانند با امنیت بیشتر در چارچوب قانون حرکت کنند. پس همگی به فکر تفاهم و کاستن سوء‌ظن‌ها باشیم، در این صورت است که هم حکومت و هم نظام و هم مردم برنده واقعی هستند و امیداورم چنین شود.

شاهد
China
۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۲۳:۲۷
سیدجان بیا... (46148)
۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۲۳:۴۳
میگه نمیذارن، فارسی میگه نمی ذارن... (46156)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۱۰
اگر بنا باشد اصلاح‌طلبان یا افرادی از آنان را از رده خارج کنند هیچ حساب افکار عمومی و افکار جهانی را هم نمي‌کنند! آن چه مهم است این است که کسانی را که نمي‌خواهند نیایند و من مطمئن هستم که نمي‌خواهند ما بیاییم. (46181)
دوم خردادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۲۳:۳۵
کمترین فایده ان اینست که شاید بتوانید قدمی هرچند کوچک در راه ایجاد ثبات در مملکت بر دارید. (46151)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۱۲
شما به کسی مي‌گویید بیاید، اما وقتی که به او اجازه داده نمي‌شود در یک جمع چند صد نفری آزادانه شرکت کند و حرف بزند و حتی یک انجمن اسلامی وقتی مي‌خواهد مراسم ۱۶ آذر را برگزار کند، شرط این است که آن فرد را دعوت نکنید و حتی کسانی که تمایل به او دارند نیز ممنوع هستند. آیا تصور مي‌کنید ولو مردم بخواهند، به سادگی راه را برای او برای گرفتن مسؤولیت باز مي‌گذارند؟ (46182)
مهدی
۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۲۳:۴۱
سید جان همه چیز را فهمیدیم، اینجا دیگر امیدی نیست، خداحافظ ایران (46155)
صالح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۰۳
این حرف درست نیست... باید جنگید و تلاش کرد... باید تحمل کرد...از قدم های کوچک اغاز کرد و نترسید... پیروزی چندان دور نیست... (46172)
سبحان
۱۳۹۲/۰۲/۱۹ ۲۳:۴۵
شایدإین جمعه بیایدشاید... (46159)
دودل
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۰۴
بعد از چهار سال که خود خاتمی و طرفدارانش خون دل خوردند ، اگر حالا نتوانند به هر دلیلی از موقعیت صندوق رای استفاده کنند این دلیل بر قدرت رقیب و ضعف اصلاحات است . (46175)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۱:۱۶
چشماتو باز کن عزیزم... (46326)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۲:۵۵
برادر جان یه بار دیگه متنو بخون شاید کاملا متوجه بشی مشکل کجاست (46404)
محسن
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۰۴
امیدورام حداقل هاشمی بتونه یک کم وضعیت رو تعدیل کنه حرفای خاتمی رو که خوندم از ته دل آهی کشیدم برای آنچه که اول انقلاب می خواستیم بشود و وضعیتی که در ان قرارداریم (46176)
مجتبی
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۰۶
سید جان، اگر آقای هاشمی نیاید و قدرت دست اصولگرایان بیافتد شرایط همانی است که 8 گذشته بود.4 سال دیگر هم همین اوضاع هست بالاخره از یک جا باید سیکل غلط باطل شود. یه یا علی بگو یا خودت یا هاشمی بیایید (46178)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۱۰
آقاي خاتمي به جز خودت قسم مي خورم به كسي ديگري راي نمي دهم (46180)
فری
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۱:۳۵
عزیزم خود سید گفت به رفسنجانی رای بدین . منم نظرم مثل شما بود ولی وقتی خود سید گفت منم قبول کردم (46343)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۲۴
ابتدا تو را نادیده می گیرند، سپس تو را مسخره می کنند، سپس با تو می جنگند و آنگاه تو پیروز می شوی ...
ماهاتما گاندی (46193)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۴۰
اگه می زاشتن دیگه با تو چکار داشتیم ؟ چون نمی زارن می گیم بیا، پدرمونو دروردی، بفهم (46202)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۱:۲۰
بمیرم. ولی ... (46224)
اصولگرا(حامی قالیباف)
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۰:۵۱
اگر عرضه دارید برید انقلاب کنید
آمریکا و اسراییل که همه جوره پشتتون هستند تحریم های هم برای کمک به شماست برید اگر عرضه دارید حکومت دلخواهتون یعنی سکولار رو سرکار بیارید
مشکل جنابعالی امام خمینی(ره) و شخص رهبر معظم انقلاب و اسلام هست (46209)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۱:۱۸
مطمئنم نخوندی سید چی گفته. چشمات رو بستی و ..... به خدا قسم اگر چشم باز کنی و بخونی دیگه از خجالت روت نمیشه توی آینه نگاه کنی. (46221)
دانشجو از تبریز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۱:۲۲
مشکلشون همینه که نمیتونن انقلاب کنن و نظام و اسلام رو با هم از بین ببرن،والا همه عالم و آدم میدونن که اصلاحات بهانست......بهارنیوز ترسو:برای چندمین باره که کامنت میزارم ولی درج نمیکنی.ترسووووووهاااا (46225)
ایران
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۱:۵۲
چشماشونو بست ودهنشونو باز کردن که مملکت اینجوری شده! نمی تونن قیمت پوشک بچمو کنترل کنن ادعای مدیریت جهانی رو دارن!آقای اصول گرا در 2 خط حرف1-هم توهین کردی 2 هم تهمت زدی3-وهم روانشناس شدی (46242)
محمد
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۹:۲۰
بدبختی ما از شما و امثال شما ست (46295)
محمد
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۹:۲۲
چه بیایی و نیایی جای شما در قلب ماست دوست شما از خرمشهر (46296)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۸:۱۴
تو هنوز اصلاح طلبها رو نشناختی، شیوه ما انقلابی گری بی هدف نیست، آنچه ما به دنبالشم هستیم، الزاما تغییر حکومت نیست...
چشمتون رو بستید و دهانتون رو باز می کنید و در افشانی می کنید، بدون اینکه حتی از اولیه ترین ادعاهای ما آگاه باشید؛ مگر تمام خواسته اصلاح طلبان چیزی جز «اجرای بدون تنازل تمامی اصول قانون اساسی» هست؟... (46283)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۰:۰۳
کشور از دست شما. . . به این روز افتاده (46305)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۱:۳۶
خاتمی عزیز آن چیز که تو را با بقیه متمایز ودوست داشتنی میکند همان صداقت توست واینکه واقعا قدرت را برای خدمت کردن به مردم میخواهی هرکدام از این آقایان اگر رای شما را داشتتد قطعا لحظه ای تامل نمی کردند وثبت نام می کردند ولی شما درفکر این هستی که با انتخاب شدنت لطمه به مردم وکشور نخورد (46232)
ناامید
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۳:۱۱
آقای خاتمی آخرش که چی ؟
ای کاش زره ای از شجاعت احمدی نژاد را داشتی (46263)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۰:۳۸
چرا همه فکر میکنند خودشون حق مطلقاند وباقی باطلل محض سرتاسر حرفش سوء ظن بود بعد دم از اعتدال می زند چرا هرکی با افکارتون موافق میشود مستقل وهرکی با افکارتون مخالف می شود غیر مستقل ما اگه دنبال سکولار اسلامی بودیم یا مدرنیته اسلامی پس چرا انقلاب کردیم (46311)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۸:۱۱
سید جان! الیاس حضرتی به درستی دیشب به کوتوله هایی که به نام اسلام همه چیز را لگدمال کردند اشاره کرد. دیشب دستهای خالی تیم آقای مصباح در مقابل الیاس حضرتی برای ملت رو شد. اینها حتی اسلام را هم قبول ندارند. همین بس که احمدی نژاد اخیراً بهشان گفت فهم من از قران با فهم شما متفاوت است!! (46282)
جهان دیده
United States
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۹:۰۸
در یک کلام میتونم بگم : الان واقعا کشور به آقای خاتمی نیاز داره (46288)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۹:۰۹
آقاي خاتمي بهانه جويي ميكني انصافا چرا از فتنه 88 برائت نكردي خداوكيلي سال 88 در انتخابات تخلف شد خداوكيلي راستش را بگو چرا از رهبري اطاعت نكردي (46290)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۱:۱۹
جدا شما هنوز فکر میکنید 88 هیچ اتفاقی نیوفتاده بوده؟؟؟ (46330)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۰۹:۱۱
سید بیا تا اونا نذارن و نتیجشو هم ببینن با این کسایی که تو این 2 سه روزه ثبت نام کردن خدا به دادمون برسه یکی از یکی. . . (46292)
جانباز
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۰:۴۸
سید در این وضعیت اسفناک ما به تواحتیاج داریم (46314)
سيد حسين
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۱:۱۹
اگر مردم برات مهمن بيا اگه نيستن نيا (46329)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۱:۳۸
حالا از در سیاه بازی و مظلوم نمایی وارد شدید
ابنم چه نقشه ای واسه مملکت دارد شما آقای خاتمی (46347)
الی
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۲:۱۵
با این دیدگاهش بهتره نیاد، مملکت برای نجات از وضعیت کنونی و پیشرفت به یک فرد امیدوار و پرانرژی نیاز دارد نه کسی که هنوز نیامده اظهار ناامیدی میکند!! (46365)
حامد
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۲:۲۳
اقا منظور از اینکه شرایط جور نیست نمیذارند و چه فایده داره یعنی اینکه مقام رهبری استعفا بدهند شورای نگهبان منحل شود سپاه برچیده شود بسیجی ممنوع اعلام گردد و قبر شهدا برچیده شود انرژی هسته تحویل امریکا داده شود با اسراییل صلح شود اونوقت سوار شدن بر گرده مردم را شاید - شاید صلاح بداند وگرنه اگر مرد میدان بود حال عده ای قلیل اورا می خواهند که با همین شرایط کار کند = ناز کردن که ندارد (46375)
ایدین
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۲:۳۳
سید جان واقعا اگر اعتقاد داری مشکل وجود دارد و مملکت در خطراست که هست اگر امروز قدم برنداری فردا دیگر دیر است .برای بدست اوردن حق باید جنگید پس قدم بردار و بدان اکثریت مردم پشتت خواهند بود و بدان با نیامدنت کشور و مردم در این مقطع صدمه خواهند دید .یا علی به امید فردای بهتر (46388)
۱۳۹۲/۰۲/۲۰ ۱۲:۴۰
ازاین ناراحتم زمانی که رئیس دولت بودی قدر تو را نشناختیم.به قول معروف هرچیز با ضد خود شناخته می شود (46396)