> دولت متعهد به بازپرداخت بدهی‌خود است - بهار نیوز
 
به روز شده در ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۱۷:۱۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۲۳ ساعت ۱۲:۱۵
کد مطلب : ۱۱۳۷۳۳
معاون اول رییس‌جمهور:

دولت متعهد به بازپرداخت بدهی‌خود است

گروه سیاسی: معاون اول رئیس جمهور با اشاره به طلب بخش خصوصی از دولت اظهار کرد: دولت متعهد به بازپرداخت طلب شرکت‌های خصوصی است و حتما با اجرای طرح ساماندهی نظام بدهی دولتی، بخش خصوصی با اعتماد بیشتری با دولت همکاری خواهد کرد.
دولت متعهد به بازپرداخت بدهی‌خود است

اسحاق جهانگیری صبح امروز درجلسه‌ای که با موضوع اقتصاد مقاومتی و وزارت نیرو، برگزار شد با اشاره به نقش این وزارتخانه در کشور، اظهار کرد:‌ وزارت نیرو به واسطه بخش‌های تامین آب و برق کشور، دارای نقش حیاتی و تامین‌کننده در کشور است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات آبی کشور خاطر نشان کرد: امروز کشور در بخش آب با مشکلات جدی مواجه است و مکررا نیز در این زمینه بر لزوم مدیریت منابع آبی تاکید شده است. این شرایط اقتضاء می‌کند که وزارت نیرو با برنامه‌ریزی دقیق به سمتی برود که نگرانی‌های بخش آب به حداقل برسد.

او با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو، به معنای مدیریت استفاده از آب کشور به اندازه‌ای است که نگرانی‌ها در سطح کشور به حداقل کاهش یابد، گفت: مدیریت منابع آب کشور از جمله مهمترین مسئولیت‌های مقطع فعلی وزارت نیرو محسوب می‌شود و در همین زمینه همه نهادها و وزارت‌خانه‌های زیر ربط باید وزارت نیرو را کمک کنند.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه مدیریت منابع آب در دستور کار کشور و از اولویت‌های اول محسوب می‌شود، گفت: سازمان برنامه و بودجه باید کمک کند باید منابع مورد نیاز در زمینه تامین آب کشور، ایجاد شود.

جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود، با تاکید بر این که وزارت نیرو تاکنون بهترین عملکرد را در اجرای اقتصاد مقاومتی داشته است، به توجه دولت نسبت به تامین آب شرب در کشور اشاره و اظهار کرد: تامین آب شرب حتما در اولویت دولت یازدهم قرار دارد و چنانچه قرار بر این باشد در جایی در این زمینه تامین فاینانس انجام دهد حتما این کار را خواهد کرد.

جهانگیری در در مورد اقدامات انجام شده در وزارت نیرو در بخش تامین آب روستایی نیز خاطر نشان کرد:‌ سال گذشته نگرانی‌های جدی در این زمینه وجود داشت که وزارت نیرو با سرمایه‌گذاری و شورای عالی آب با تخصیص ۵۰ میلیون دلار نسبت به برخی از نگرانی‌ها اقدام کردند.
او با بیان اینکه یکی از پایگاه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی روستاها هستند، بر لزوم تامین نیازهای اولیه‌ی مردم در روستاها تاکید کرد و آبرسانی به روستاها را به عنوان اولویت مهم در وزارت نیرو عنوان نمود.
معاون اول رییس جمهور خاطر نشان کرد:‌ از آنجایی که در بخش آب اتکای وزارت نیرو بیشتر به دولت است، دولت حتما تلاش می‌کند که تعهدات پذیرفته شده در این بخش را انجام دهد.

به گزارش ایلنا، معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به اقدامات وزارت نیرو در بخش برق، خاطرنشان کرد: این وزارت‌خانه تابستان امسال کاری بسیار مهم انجام داده است.

او با اشاره به پیش بینی وزیر نیرو در سال گذشته نسبت به احتمال قطعی برق در تابستان امسال خاطر نشان کرد:‌وزارت نیرو در تابستان سال جاری بار دیگر توانمندی‌های کارشناسی و مدیریتی خود را نشان داد و با وجود تمام محدودیت‌های منابع، و همچنین با وجود پیک بالای مصرف از سوی مردم به گونه‌ای مدیریت کرد که تاکنون هیچ گونه خاموشی اتفاق نیفتاده است و فقط در برخی از جاها با کمترین قطعی مواجه بودند.

جهانگیری همچنین به طلب بخش خصوصی از دولت اشاره کرد و با تاکید بر این که دولت متعهد بازپرداخت بدهی خود به بخش خصوصی است، گفت: در اصلاحیه بودجه سال جاری اقدام مهمی برای تصفیه بدهی‌های دولت انجام شده است.

او با تاکید بر لزوم ساماندهی نظام پرداخت بدهی دولت گفت: در گذشته به دلیل نظام مند نبودن بدهی دولت، بخش خصوصی مقدار کمی از دولت طلبکار بوده است، اما در این دولت ساماندهی نظام بدهی‌ دولتی در کنار اصلاح نظام بانکی از اقدامات در دستور کار قرار گرفته است.

جهانگیری در ادامه با تاکید بر این که بخشی از دغدغه‌های مدیران دولتی نسبت به طلب‌های بخش خصوصی مرتفع خواهد شد خاطر نشان کرد:‌ در دولت با ساماندهی نظام بدهی دولتی به‌گونه‌ای عمل خواهد شد که بخش خصوصی با اعتماد بیشتری با دولت همکاری خواهد داشت.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر لزوم افزایش سرعت توسعه بخش صنعت، اظهار کرد:‌ پیش‌بینی ما این است که هم بخش صنعت، وارد توسعه شود و هم سرمایه‌گذاری دراین بخش افزایش پیدا کند، در همین زمینه نیز متناسب با توسعه صنعت، نیاز به نیروی برق نیز ایجاد می‌شود، که وزارت نیرو و بخش برق باید برق مورد نیاز این توسعه را تامین نمایند.

او در پایان با بیان اینکه نخستین سرمایه‌گذاری خارجی بعد از برجام در بخش نیرو انجام گرفته شده است،بر لزوم افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در بخش برق تاکید کرد.

مرجع : ایلنا