۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ ساعت ۱۶:۴۰
کد مطلب : ۱۱۸۱۹۱

نرخ بیکاری در بهار امسال افزایش یافت

گروه اقتصادی: بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران نرخ بیکاری بهار به ۱۲.۲ درصد رسید که حاکی از افزایش ۱.۴ درصدی نسبت به بهار سال گذشته است.
اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در بهار امسال ۱۲.۲ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بودند. روند تغییرات نرخ حاکی از آن است که این شاخص نسبت به بهار سال ۱۳۹۴، ۱.۴ و نسبت به زمستان سال ۱۳۹۴، ۰.۴ درصد افزایش یافته است. تعداد شاغلین کشور در بهار ۱۳۹۵ برابر با ۲۲ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۷۱۸ نفر بوده است که نسبت به بهار سال ۱۳۹۴ این میزان در حدود ۷۴۲ هزار و ۸۸۲ نفر افزایش یافته است.در همین فاصله نسبت اشتغال (نسبت تعداد شاغلین به جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر) با ۰.۸ درصد افزایش از ۳۳.۹ درصد به ۳۴.۷ درصد رسیده است.

در بهار سال جاری ۳۹.۵ درصد از جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال بودند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفتند.بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱.۵ درصد و نسبت به زمستان سال ۱۳۹۴ ۱.۸ درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله حاکی از آن است که ۲۴.۵ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار سال ۱۳۹۵ بیکار بودند.بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نشان می‌دهد این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲.۵ درصد و نسبت به زمستان سال ۱۳۹۴، ۰.۱ درصد افزایش یافته است.

وضعیت سهم اشتغال نیز حاکی از آن است که بررسی وضعیت سهم اشتغال ناقص نیز نشان می‌دهد که در بهار سال ۱۳۹۵، ۹.۷ درصد جمعیت شاغل به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار) با ساعت بیشتر و غیره کمتراز ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۹.۵ درصد شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر ۴۹ ساعت و بیشتر در هفته کار کرده‌اند.بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار سال ۱۳۹۵ بخش خدمات با ۴۹.۴ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی در بخش صنعت ۳۱.۴ درصدی و کشاورزی با ۱۹.۱ درصد قرار دارد.