به روز شده در ۱۳۹۹/۰۷/۰۳ - ۱۸:۴۸
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۹ ساعت ۱۰:۲۳
کد مطلب : ۱۱۹۶۷۰
کانادا:

به دنبال از سرگیری روابط با ایران هستیم

گروه سياسي: وزیر خارجه کانادا از تلاش این کشور برای از سرگیری روابط با ایران خبر داد.
استفان ماریس دیون، وزیر خارجه کانادا اعلام کرد که دولت این کشور به رهبری جاستین ترودو در تلاش برای ازسرگیری روابط با ایران است. وی در ادامه اعلام کرد که روابط ایران-کانادا مزایای سیاسی برای اسرائیل نیز خواهد داشت.استفان دیون که 17 اکتبر در سخنرانی شورای روابط خارجی سخنرانی می‌کرد گفت که دولت فدرال مصمم به ایفای نقشی فعال در نهادهای سازمان ملل است تا موقعیت سازمان ملل را تقویت کرده و در ماموریتهای صلح‌طلبانه این نهاد در سراسر دنیا سهیم باشد.

دیون در بخشی از صحبتهای خود گفت: ما به دنبال تجدید روابط خود با ایران هستیم تا از ارزشها و منافع خود و همچنین دوستانمان ازجمله اسرائیل محافظت کنیم.دیون درمورد گروه تروریستی داعش نیز گفت: ایدئولوژی‌های آخرالزمانی در این قرن مطرح شده‌اند و یکی از آنها نسخه تحریف شده قرآن از سوی داعش است که نمی‌توانیم آن را بپذیریم. این گروه هرکسی را که از دستور آن تبعیت نکند را به قتل می‌رساند.وی ادامه داد: جامعه بین‌الملل باید با قدرت با این ایدئولوژی جنایتکارانه مبارزه کند؛ ایدئولوژی‌ای که اولین قربانیان آن خود مسلمانان هستند.

دیون پیش از این نیز  درباره ازسرگیری روابط با ایران گفته بود که تعطیلی سفارت این کشور در تهران و قطع رابطه دیپلماتیک با ایران از سوی دولت پیشین کانادا، اشتباه بوده است.روزنامه نشنال پست به نقل از دیون نوشت: با تعطیل شدن سفارت کانادا در ایران، کشورش قادر نبوده از منافع خود و همپیمانانش، خانواده های کانادایی و ایرانیان دارای تابعیت کانادا در ایران محافظت کند.وی درمورد بسته شدن سفارت کانادا درایران گفته بود: سفارت کانادا درایران اکنون بیش از سه سال است که بسته شده است؛ نتایج این کار چه بوده است؟ آیا درست است که برای حفاظت از منافع کانادا به ایتالیا متکی باشیم؟