۶۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ساعت ۰۲:۰۲
کد مطلب : ۱۲۱۱۷۷
نائب رئیس اول مجلس:

هر مملکتی را با کفر مي‌توان اداره کرد اما با ظلم نه

گروه سياسي: نائب رئیس اول مجلس با بیان یک حدیث اهمیت عدالت در قانون را شفاف‌تر بیان کرد و گفت: ممکن است هر مملکتی را با کفر بشود اداره کرد اما با ظلم نمی‌شود.
هر مملکتی را با کفر مي‌توان اداره کرد اما با ظلم نه
دكتر مسعود پزشکیان ضمن تسلیت به خانواده‌های داغدار و هم‌وطنان تازه از دست رفته در حوادث اخیر، با بیان احادیثی از معصومین و اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ و رعایت چارچوب‌های قانونی، اظهار کرد: باید در قانون عدالت وجود داشته باشد؛ وقتی ما در قانون اکثریت را در نظر نگیریم و عدالت را لحاظ نکنیم این قانون پایدار نخواهد ماند.

وی با بیان یک حدیث اهمیت عدالت در قانون را شفاف‌تر بیان کرد و گفت: ممکن است هر مملکتی را با کفر بشود اداره کرد اما با ظلم نمی‌شود. نايب رئیس اول مجلس با اشاره به بیاناتی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه حتی پیغمبران هم تابع قانون بودند و کسی که مقابل قانون بایستد مقابل اسلام ایستاده است، بیان کرد: مملکتی که در آن عدالت نباشد نخواهد ماند. اگر ما بخواهیم یک اعتراض را برنتابیم آیا مملکت درست خواهد شد؟ مملکت درست می‌شود اگر کسی که خودش رئیس یک قوه است تخلف قانونی بکند و ما از کنارش بگذریم؟

وی افزود: یکبار در زمان دکتر احمدی‌نژاد صدا و سیما با من مصاحبه کرد و پرسیدند یک بدی از این دولت بگو، گفتم قانون را عمل نمی‌کند، گفتند یک خوبی بگو، گفتم قانون را اگر عمل نکنی، خوب هم کار کنی خلاف است زیرا بی‌نظمی به وجود آوردی. کسی که رئیس دولت است حق ندارد خلاف دولت عمل کند. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم ادامه داد: در آن زمان آقای لاریجانی گفتند دولت بر اساس گزارش دیوان محاسبات بالای 50 درصد انحرافات قانونی دارد و به قانون عمل نکرده است، رئیس دولت می‌گفت ما سر سوزنی انحراف قانونی نداریم، یکی از این حرف‌ها راست نیست و یکی دارد دروغ می‌گوید، هرکدام که راست نمی‌گویند دیگر نباید در آن جایگاه بنشینند. رئیس قوه که نمی‌شود به همین راحتی دروغ بگوید و باید با دروغگو برخورد شود که نشد و آنچه که نمی‌باید شد.

پزشکیان در ادامه انتقادهایش نسبت به دولت قبل، اضافه کرد: ممکن است من از قانونی خوشم نیاید اما دلیل نمی‌شود به آن عمل نکنم اما متاسفانه رئیس قوه‌ای راحت می‌آید می‌گوید من قانون برنامه را قبول ندارم و کسی نمی‌گوید تو چکاره هستی که قانونی که تایید شورای نگهبان و مقام معظم رهبری را دارد قبول نداری و در نهایت برنامه اجرا نمی‌شود و قانون نقض می‌شود و هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد.

نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضرت علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر می‌گویند که هیچ چیز بالاتر از این نیست که پیمانی ببندی و به آن عمل نکنی زیرا مشرکان نیز اینچنین نیستند، قانون‌شکنی را منشاء اصلی اکثر مشکلات خواند و گفت: قانونی را وضع می‌کنند و بعد خودشان آن را نقض می‌کنند و می‌گویند مصلحت بود، چه کسی مصلحت را تشخیص می‌دهد؟ چه مصلحتی بالاتر از خود قانون؟ اگر قانون مشکل دارد قانون را عوض کنید و اگر ندارد پس عمل کنید.

وی با اشاره به ماجرای لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، تصریح کرد: در همین مشهد شما امام رضا (ع) با هر مسیحی و ضدخدا و معاندی مباحثه می‌کرد و حرف‌هایشان را گوش می‌داد و آن‌ها نیز بدون ذره‌ای ترس حرف‌های خود را بیان می‌کردند آن‌وقت در همین شهر امام رضا (ع)، نائب رئیس مجلس را در به در از این خانه به آن خانه هلش می‌دهند تا نگذارند حرف بزند، چرا؟ حتی اگر حرف بی‌منطق بزند، خب برو جوابش را بده، اگر ریگی به کفش ندارید از چه می‌ترسید؟ امام رضا (ع) نشان داد چگونه باید با مخالف برخورد کرد اما شما چگونه برخورد کردید؟

پزشکیان با بیان اینکه در اوایل اسلام نیز به پیامبر اکرم (ص) اجازه صحبت نمی‌دادند، ادامه داد: چرا در شهر امام رضا اینطور برخورد می‌شود با کسی که حتی از لحاظ قانونی نیز اجازه دارد حرفش را بزند و حتی اجازه نمی‌دهند یک عده بروند غذایشان را بخورند. این رفتار، رفتار اسلامی است؟ این رفتار قانونی است؟ با این رفتار می‌شود مردم را جذب کرد؟ با این کارها می‌توان برتری را ثابت کرد؟ خیر، برتریت با منطق است نه با زور؛ امام رضا (ع) منطق و دلیل داشت و با هرکس می‌نشست صحبت می‌کرد با دلیل و منطق حاکم می‌شد نه با زور، خیال می‌کنید جلوی سخنرانی کسی را گرفتید برنده‌اید؟ کسی که خلاف قانون عمل کند بازنده است.

نائب رئیس اول مجلس افزود: نه تنها آقای مطهری، باید مثل امام رضا (ع) بگذاریم همه حتی بیخودی‌ها هم بیایند حرفشان را بزنند، جوابشان را می‌دهیم، از چه می‌ترسید؟ مگر اینکه منطق نداشته باشید زیرا کسی که دارای منطق است ترسی ندارد. وی با اشاره به اتفاقات اخیر درباره محمود صادقی نماینده تهران نیز ابراز تاسف کرد و گفت: این را می‌شد کاملا از راه قانونی پیگیری کرد و هرچه قانون می‌گفت ما سر خم می‌کردیم. قوه قضائیه باید شکایت خود را بیان می‌کرد و ما بعد از بررسی می‌گذاشتیم دکتر صادقی را احضار کنند. با این کارها فقط فرصت دست یک عده ضد انقلاب می‌دهیم که بیایند ایجاد تفرقه کنند.

نائب رئیس اول مجلس با بیان سخنانی از امام علی (ع) و اشاره به وصیت‌نامه امام خمینی (ره)، اکثریت را در قانون‌گذاری افضل بر اقلیت دانست و اظهار کرد: اگر اکثریت راضی باشند آن خواص ناراضی با اکثریت شسته می‌شوند و می‌روند اما اگر عده کمی راضی باشند و اکثریت ناراضی، آن نظام پابرجا نخواهد ماند.

ایرانداد
Romania
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۰۵:۴۵
افراطی ها و دلواپسان هیچگاه سخنان امام خمینی (ره) را سرلوحه اعمال و رفتار خود قرار نداده و نمیدهند. از میان گفتارهای حضرت امام فقط جمله(( حفظ نظام از اوجب واجبات است)) را یاد گرفتند و در مقابل هر هشدار و انتقادی این جمله را چماق کرده و بر سر طرف میکوبند. در حالیکه منظور امام این بوده که شما راه راست را در پیش بگیرید و مشکلات مردم را حل کرده پس از آن نظام توسط خود مردم حفظ و بیمه میشود.مانند زمان جنگ تحمیلی. (345676)
محمد علی
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۹:۵۵
اون وقت غیر دلواپسان الان در حل چه مشکلی از مشکلات مردم موفق بودند.
لطفا نیای بگی سایه جنگ رو از سر مردم کم کردیم..... (345693)
ایرانداد
Romania
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۲۳:۲۰
به نظر جنابعالی جلوگیری از یک جنگ خانمانسوز که کشور را به تلی از خاکستر تبدیل میکرد کم کاری بود!!!؟؟؟ لابد فکر کردی این هم جنگی مثل جنگ با عراق بود! نه جناب آن موقع ما با سازمان ملل و شورای امنیت و یک اجماع جهانی علیه کشورمان طرف بودیم.کم کاری کرده جناب روحانی و ظریف!؟ چرا نمیخواین این مسئله واضح را درک کنید؟ (345696)
راستین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۰۹:۲۳
با عرض پوزش،بدانید، قانون را برای مردم تصویب می کنند نه برای خودشان! (345678)
saeid
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۰۹:۲۵
آقای قانون مدار
شما بفکر قدرت همقطاران خودتی . چرا در مورد تصادف دو قطار انتقاد و پیگیری نمی کنی همون کشته شده هایی که به تو رای داده بودن تا وکیلشون بشی نه وکیل دولت
گفتم که بدونی که ملت میفهمن! (345679)
راستین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۰۹:۲۹
شهرداری کنار منزل من دو دهانه مغازه باز کرده ،ولی به من می گوید تو حق نداری مغازه باز کنی ،چون ما (شهرداری) می توانیم! آیا قانون برای همه هست یا ... (345680)
abbasali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۰۹:۳۲
با سلام و احترام سخنان وزیر محترم بهداشت سابق جناب آقای دکتر پزشکیان منطقی است وقانونی است (345681)
منصوره
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۰:۲۳
"وقتی ما در قانون اکثریت را در نظر نگیریم و عدالت را لحاظ نکنیم این قانون پایدار نخواهد ماند."
بالاخره قانون یا اکثریت؟!
از شما که قانون گذار این مملکت هستید متعجبم که اینقدر عوامانه صحبت میکنید ! (345682)
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۲:۱۳
آفای پزشکیان آن روز که به تعریف برجام می پرداختید پس چرا امروز در مورد بد قول برجام هیچ صحبتی نمی کنید در قضیه اربعین که مردم در پشت مرزها به تکاپو افتادند هیچ حرفی نمی زنید آقای پزشکیان ایا یک نماینده به واسطه نماینده بودن و هم طیف شما بودن می تواند هر حرف و تهمتی بزند ولی با آن برخورد نشود این که دیکتاتوری است . مگه به گفته خودتان تحریم برداشته شده پس چرا دلار شده 4000 تومان ایا بیکاری ، فساد و ناامیدی مردم فرصت دست ضد انقلاب نمی دهد فقط لغو سخنرانی فرصت می دهند ننگ بر این جناح بازی (345688)
ایرانداد
Romania
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۲۲:۴۹
دیگه همه مردم میدانند که گرانی دلار کار چه کسیست! کار کسانیست که موازی با وزارت اقتصاد در اقتصاد مملکت اخلال ایجاد میکنند. الان دوره تکنولوژی و ارتباطات است. دیگه هیچ خبری از دید مردم پنهان نیست. با این حرفها هم مردم گول شما دلواپسان را نخواهند خورد. دوره خاتمی 150 اسکله غیر مجاز که مال یکی از ارگانهای موازی کار بود کش شد. (345695)
خدمت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۲:۴۳
درود بر صاحب حلقوم حق گو (345689)
ابوذر از قوچان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۳:۰۴
درود بر پزشكيان عزيز ، نماينده واقغي مردم (345690)
فردوس توسی
Germany
۱۳۹۵/۰۹/۱۱ ۱۹:۳۰
با جناب دکتر پزشکیان کاملا موافقم فضای غیر رقابتی و تک صدایی و تک حزبی با روح ازادی و جمهوری در تضاد نیست؟! (345692)