به روز شده در ۱۳۹۷/۱۱/۰۱ - ۱۹:۱۱
 
۸
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب : ۱۲۴۵۶۴
عربستان، پاکستان، افغانستان و مصر در نوبت

کاخ سفید: ترامپ احتمالا ليست کشورهای ممنوع‌ الورود را افزایش می‌دهد

گروه بين الملل: رئیس کارکنان کاخ سفید در مصاحبه با شبکه خبری ان.بی.سی گفت ترامپ احتمالا تعداد کشورهایی را که شهروندانشان از ورود به آمریکا منع شده‌اند، افزایش دهد.
کاخ سفید: ترامپ احتمالا ليست کشورهای ممنوع‌ الورود را افزایش می‌دهد
راینس پریبس، رئیس دفتر کاخ سفید گفت، همچنین این دستور اجرایی شامل افرادی که دارای گرین کارت هستند، نمی‌شود اما هر شهروندی که به کشورهای ممنوعه سفر کند، هدف نظارت‌های آتی قرار خواهد گرفت. کشورهای عربستان، پاکستان، افغانستان و مصر نیز احتمالا در فهرست قرار می‌گیرند و احتمالا کشورهای دیگری هم در آینده به این فهرست اضافه شوند.

وی ادامه داد، براساس دستور اجرایی امضا شده توسط ترامپ، هفت کشور ایران، عراق، سوریه، سومالی، سودان، لیبی و یمن در فهرست قرار گرفته‌اند و شهروندان این کشورها از ورود به آمریکا تا زمان اعلام شده منع شده‌اند. اینها همگی برای "حفاظت" از مردم آمریکا انجام می‌شود! ترامپ نمی‌خواهد از این مساله سوء برداشت شود. رئیس کارکنان کاخ سفید همچنین گفت، شهروندان آمریکایی که به لیبی می‌روند و بازمی‌گردند، هم احتمالا در فرودگاه هدف بازجویی‌های بعدی قرار گیرند.

تحقق و اجرایی شدن این دستور از سوی ترامپ باعث به راه افتادن تظاهراتی گسترده در چند فرودگاه بین المللی در آمریکا شد چون از ورود برخی افراد از کشورهای نام برده حتی با داشتن ویزای معتبر و گرین کارت به داخل آمریکا امتناع به عمل آمد.

روز شنبه "آن دانلی"، قاضی منطقه‌ای آمریکا در نیویورک در حکمی اعلام کرد که به صورت موقتی برخی از مفاد این دستور اجرایی از سوی ترامپ به حالت تعلیق در آمده است. این حکم پس از آن صادر شد که وکلا از اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در شکایتی به دادگاه از این دستور شکایت کردند و گفتند که این ممنوعیت سفر خلاف قانون اساسی آمریکا است. پریبس همچنین در جریان بیانیه مربوط به روز بین المللی یادآوری هولوکاست اشاره‌ای به یهودیان نکرد اما گفت، در حالیکه اهمیت این روز را می‌داند اما واژه‌ها برایش مهم نیستند.

وی ادامه داد: من می‌دانم که هولوکاست درباره چه بوده است. بر این حقیقت تاکید دارم که هولوکاست نسل کشی میلیون‌ها یهودی است. این یک رخداد وحشتناک است. یک لحظه تیره و شوم که ما در اینجا در کاخ سفید آن را به یاد می‌آوریم و هرگز یهودیانی را که در خلال جنگ دوم جهانی آسیب و لطمه دیدند، از یاد نمی‌بریم. داماد ترامپ یک یهودی است و دخترش ایوانکا هم به این مذهب گرویده است. هیچ آسیب یا سوءنیتی نسبت به این افراد وجود ندارد. همه در هولوکاست شامل تمامی مردم یهود آسیب دیده‌اند و این نسل کشی شوم که اتفاق افتاده بسیار ناراحت کننده است و چیزی است که هرگز فراموش نمی شود. کمی پس از این صحبت ها، تیم کین، سناتور اهل ویرجینا این صحبت ها از سوی پیریبس را نقض آشکار هولوکاست دانست.

اعتراضات
معترضان به سیاست‌های مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا در دومین روز از اعتراض‌های خود روز یکشنبه باز هم در چند ایالت آمریکا از جمله در واشنگتن و در مقابل کاخ سفید تجمع کرده‌اند.
اعتراض‌های مشابهی همزمان در فرودگاههای مختلف آمریکا از جمله کندی در نیویورک، دالس در ویرجینیا و لس آنجلس نیز برگزار شده است.آنها به اعمال فرمان دونالد ترامپ معترضند که روز جمعه گذشته با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" صادر شد.بر اساس این فرمان، ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه و سفر شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایران به مدت سه ماه به آمریکا ممنوع شده است.ایران، عراق، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و یمن هفت کشوری هستند که مشمول مقررات ناشی از فرمان صادر شده از سوی دونالد ترامپ شده اند.

به دنبال این دستور ترامپ، در فرودگاه‌های شهرهای مختلف آمریکا ورود شهروندان این هفت کشور با مشکلاتی همراه بود و برخی از آنها بازداشت شدند.بازداشت این مهاجران و پناهجویان باعث شکل‌گیری تجمع‌های اعتراض‌آمیز در چندین فرودگاه ایالات متحده شد.یک قاضی فدرال آمریکا شنبه شب دستور داد که بخش‌هایی از فرمان رئیس جمهوری این کشور مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور "موقتا متوقف شود."

با وجود دستور این قاضی و اعتراض‌های گسترده، دولت ترامپ اما تاکید کرده است که در مورد این قانون بر سر حرف خود ایستاده است.ترامپ اخیرا در حساب توییتر خود نوشته است که ایالات متحده "هم‌اکنون به بررسی سخت‌گیرانه پیشینه افراد نیازمند است".مسئول دفتر رئیس جمهوری آمریکا هم گفته است که تنها ۱۰۹ نفر از ۳۲۵ هزار مسافری که به ایالات متحده وارد شده‌اند بازداشت شده‌اند.بر اساس حکم قاضی فدرال آمریکا روند بازداشت، اخراج و استرداد کسانی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده‌اند یا پناهنده هستند، "موقتا متوقف شده است."
مرجع : بي بي سي