۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب : ۱۲۶۸۰۲
وقتی به معجزه ایمان داری!

پرده‌ای بی‌رحم، جذاب و دراماتیک از فوتبال!

گروه ورزشي: آنچه بارسا در دیدار عجيب و باورنكردني ديشب برابر پی اس جی ارائه داد، چیزی شبیه یک معجزه بود. پرده ای بی رحم، جذاب و دراماتیک از فوتبال.
پرده‌ای بی‌رحم، جذاب و دراماتیک از فوتبال!
به گزارش "ورزش سه"، ییروزی دراماتیک بلوگرانا در نوکمپ بدان معنا بود که امیدهای این تیم برای فتح لیگ قهرمانان همچنان زنده خواهد بود.
 
"اگر پاری سن ژرمن توانست چهار گل بزند، ما هم می توانیم."
 
این جمله را باید نکته کلیدی صحبت های لوییس انریکه در کنفرانس مطبوعاتی پیش از دیدار برگشت برابر پاریسی ها دانست. با استناد به همین تفکر، بارسا شاید بزرگترین بازگشت همه ادوار فوتبال را در نوکمپ رقم زد.
 
 

 
 
بعد از شکست سنگین در پاریس، امیدها برای صعود بارسا به حدقل رسیده بود و انریکه نیز خبر خداحافظی خود در پایان فصل جاری را بعد از همین دیدار به طور رسمی اعلام کرد.
 
اما آیا خلق چنین معجزه ای ممکن بود؟ اگرچه آنها طی دو بازی اخیر خود با 5 گل خیخون و با 6 گل سلتا را مغلوب کرده بودند، اما بی شک رویارویی با شاگردان اونای امری آزمون متفاوتی برای کاتالان ها بود. اما با علم به این موضوع نیز این جمله به کرات در روز شنبه و در جریان پیروزی پرگل برابر سلتاویگو در نوکمپ تکرار شد؛ "ما می توانیم".
 
و این معجزه رخ داد. گل دقایق ابتدایی لوییس سوارز امیدها را در اردوی بلوگرانا زنده کرد و زمانی که در لحظات پایانی نیمه اول، یک گل به خودی برای آبی اناری ها ثبت شد، حاضران نوکمپ خودشان را برای یک 45 دقیقه رویایی در نیمه دوم مهیا می کردند.
 
 

 

 
 
با گلی که لیونل مسی در اوایل نیمه دوم از روی نقطه پنالتی به ثمر رساند، همه چیز مهیای بازگشت تاریخی بارسا به لیگ قهرمانان شده بود.
 
 

 
 
گل ادینسون کاوانی را می توان به مثابه علامت سکوتی برای جهنم جوشان نوکمپ قلمداد کرد. حالا شاگردان انریکه برای بازگشت به سه گل احتیاج داشتند و پی اس جی مالک توپ و میدان شده بود. اما بارسا باز هم ایمان خود به خلق معجزه را از دست نداد.
 
 

 
 
شاید در همان دقایق از بازی بود که جمله کلیدی انریکه باز هم در گوش بازیکنان بارسا تکرار شد؛ "اگر پی اس جی توانست، ما هم می توانیم."
 
اما به هر حال زمان به سرعت و به ضرر میزبان رو به اتمام بود و تا زمانی که نیمار در دقیقه 88 با ضربه ایستگاهی فوق العاده گل چهارم را به ثمر رساند، بازگشت بارسا بیشتر چیزی شبیه به یک رویای نافرجام بود.
 
 

 
 
اگرچه در لحظات تلف شده بارسا موفق شد روی تیزهوشی سوارز و پنالتی سرنوشت ساز نیمار گل پنجم را نیز به ثمر برساند، اما کاتالان ها برای زدن گل ششم، در برابر ارتش دفاعی پاریسی ها کار دشواری در پیش رو داشتند.
 
 
اضافه شدن تراشتگن به خط حمله، آخرین پرده از نمایشنامه لوییس انریکه بود. در ذهن بازیکنان بارسا باز هم این جمله مرور شد؛ "ما می توانیم."
 
تیزهوشی نیمار، ارسال دیدنی او به محوطه جریمه و جایگیری صحیح سرخی روبرتو، ترکیبی مناسب برای رقم خوردن یکی از دراماتیک ترین و به یادماندنی ترین لحظات تاریخ لیگ قهرمانان بود. حالا دیگر معجزه تبدیل به واقعیت شده بود و تاریخی جدید در نوکمپ رقم خورده بود.
 
 

 

 

 
 
بعد از شکست سنگین دور رفت، پپ گواردیولا سرمربی سابق بارسا گفت: "مراقب باشید که خیلی از انریکه و بازیکنان بارسا انتقاد نکنید. زیرا آنها در نهایت به شما ثابت خواهند کرد که اشتباه می کنید." آنچه بارسا در دیدار برابر پی اس جی به نمایش گذاشت، پرده دیگری از یک بازگشت تاریخی در فوتبال بود، شاید بزرگ ترین بازگشت همه ادوار. این دیدار، این بازگشت و این چرخش اتفاقات، بی شک در حافظه تاریخی فوتبال ثبت خواهد شد و شاد بهترین توصیف از دیدار امشب را باید به نام سرالکس فرگوسن، سرمربی افسانه ای یونایتدها بعد از فینال دراماتیک برابر بایرن نوشت؛ فوتبال، جهنم خونین.
 
بن هیوارد - سایت گل -ترجمه: آریا فاطی مقدم
.................................................
شرح بازي
آبی و اناری ها که در دیدار رفت با نتیجه 4-0 شکست خورده بودند، در دیدار ديشب با ارائه یک نمایش فوق العاده، توانستند با نتیجه 6-1 به یپروزی برسند و راهی مرحله بعد شوند.
همانطور که انتظار می رفت بارسا بازی را هجومی آغاز کرد و تنها 3 دقیقه از بازی سپری شده بود که به گل رسید. روی یک ارسال به دهانه دروازه پاری سن ژرمن و روی تعلل دروازه بان و مدافعان این تیم، توپ به لوئیس سوارز رسید و ضربه سر او، علی رغم تلاش آدریان رابیو، وارد دروازه شد و بارسا 1-0 پیش افتاد.
 
 

 
 
این گل انگیزه های بازیکنان بارسا را افزایش داد و بازیکنان این تیم با انگیزه بیشتری به حملات شان ادامه دادند و در مقابل بازیکنان میهمان با دفاع فشرده، تنها به فکر استفاده از ضدحملات بودند. بازی با همین روند ادامه داشت و بازیکنان هر دو تیم موقعیت هایی برای باز کردن دروازه هم داشتند که نتوانستند از آنها استفاده کنند تا اینکه در دقیقه 40، بارسا به گل دوم رسید.
 
روی یک پاس پشت مدافعان پاری سن ژرمن، اینیستا در تلاش بود تا مانع از خروج توپ از زمین شود و در این بین لاوین کورزاوا که قصد دفع توپ را داشت، به اشتباه دروازه خودی را باز کرد. این گل امید بارسایی ها را دو چندان کرد و بازیکنان این تیم در دقایق پایانی نیمه اول تلاش زیادی کردند تا با زدن گل سوم به رختکن بروند اما این اتفاق رخ نداد و نیمه اول با همان دو گل به پایان رسید.
 
 

 
 نیمه دوم هم با حملات بارسا آغاز شد و این بار هم این تیم خیلی زود به گل رسید. حرکت نیمار از سمت چپ  با خطای مونیه در داخل محوطه جریمه همراه شد و داور بعد از مشورت با داور پشت دروازه، یک ضربه پنالتی برای بارسا اعلام کرد. مسی پشت ضربه قرار گرفت و علی رغم اینکه کوین تراپ جهت ضربه را تشخیص داد، توپ را به گوشه دروازه فرستاد.
 
 
 
بارسا که حالا تنها یک گل با جبران نتیجه دیدار رفت فاصله داشت، حملاتش را از سر گرفت اما این پاریسی ها بودند که می توانستند در دقیقه 52 به گل برسند اما ضربه کاوانی به تیر برخورد کرد. حملات بارسا ادامه پیدا کرد اما پاریسی ها که کاملا خطر را احساس کرده بودند، با فشردگی بیشتری از دروازه شان دفاع می کردند. در حالی که آبی و اناری ها سخت به دنبال گل چهارم بودند، این پاری سن ژرمن بود که در دقیقه 62 به گل رسید.
 
 

 
 روی یک ارسال به محوطه جریمه بارسا، ضربه سر کورزاوا توپ را در اختیار کاوانی قرار داد و او هم با یک ضربه والی تماشایی، کار را تمام کرد. بازیکنان بارسا که چیزی برای از دست دادن نداشتند، بر شدت حملات شان افزودند اما دفاع فشرده و منسجم پاریسی ها، مانع از رسیدن آنها به گل می شد. تلاش نافرجام بارسا ادامه داشت تا اینکه در دقیقه 88 این تیم به گل چهارم رسید. روی یک آزاد، نیمار با یک ضربه تماشایی، توپ را به گوشه دروازه فرستاد و امیدهای بارسا را زنده کرد.
 
فشار حملات بارسا ادامه داشت و در اولین دقیقه از وقت های تلف شده، این تیم صاحب یک ضربه پنالتی شد. خطای مارکینیوس روی سوارز، یک ضربه پنالتی نصیب بارسا کرد و نیمار توانست حساب کار را 5-1 کند. در ثانیه های پایانی تراشتگن هم جلو کشید تا بارسا با هر 11 بازیکنش روی دروازه پاری سن ژرمن فشار بیاورد و این در نهایت به گل ششم در دقیقه 90+5 منجر شد. ارسال عالی نیمار را سرجی روبرتو در در مقابل دروازه قطع کرد تا گل ششم برای بارسا رقم بخورد و این تیم با برتری 6-1، به پیروزی برسد.