۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب : ۱۲۶۹۱۰
وعده سیلی‌های پی‌درپی

احمدي‌نژادي‌ها چه خواهند كرد؟

احمدي‌نژادي‌ها چه خواهند كرد؟
روزنامه بهار: با نگاهی به تحرکات سیاسی رخ‌داده در روزهای اخیر می‌توان به این نتیجه رسید که احمدی‌نژاد باوجود نهی صریح رهبری نظام مبنی بر عدم حضور او در فعالیت‌های انتخاباتی، عزم خود را برای حضور در انتخابات 96 جزم کرده است. البته این حضور نه به شکل کاندیدایی در کنار سایر نامزدهای این انتخابات بلکه مانند یک حاشیه پررنگ‌تر از متن خواهد بود.

مراسم مضحک درختکاری سه‌نفره احمدی‌نژاد، بقایی و مشایی، چند بیانیه در پاسخ به نقدهای مطرح‌شده در این سه سال و نیم به عملکرد فاجعه‌بار اقتصادی دولت پیشین، ازسرگیری سخنرانی‌های انتخاباتی و... همه و همه نشان از آن دارد که رئیس‌جمهور پیشین برخلاف ادعایش مبنی بر «حفظ موضع سکوت» و «عدم‌حمایت از هیچ نامزدی» حضوری پررنگ را در انتخابات96 برنامه‌ریزی کرده است. اما آنچه این طراحی احمدی‌نژاد و همراهانش را با چالش جدی مواجه خواهد کرد احتمال بالای رد صلاحیت کاندیدای این جریان است. جریانی که مدعی آن است که ذیل جریان اصولگرایی تعریف نمی‌شود و جریانی سوم است!

شورای نگهبان در همه این سال‌ها نشان داده است که در تعیین صلاحیت نامزدها به‌شدت با احتیاط عمل کرده و در بسیاری از مواقع با تصمیماتی حیرت‌انگیز باعث حذف خادمان کشور از گردونه رقابت‌های انتخاباتی شده است. شاید بتوان بارزترین نمونه از این نوع اقدامات هزینه‌ساز برای نظام را رد صلاحیت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات92 دانست. رد صلاحیتی که به‌واسطه ابراز «دلواپسی» ‌های نابجا از سوی وزیر اطلاعات وقت رخ داد.

حال با چنین پیشینه‌ای از عملکرد شورای نگهبان که درست یا غلط ابایی از رد صلاحیت بزرگانی مانند مرحوم هاشمی هم ندارد چه برسد به امثال بقایی و مشایی پرسش اساسی آن است که احتمال تایید صلاحیت فردی که به گفته سخنگوی دستگاه قضایی پرونده‌ای مفتوح در قوه قضائیه دارد تا چه حد می‌تواند باشد؟  آن‌طور که از شواهد و قرائن برمی‌آید به‌علاوه سابقه‌ای  که از مواجه‌شدن شورای نگهبان با نامزدهایی مانند بقایی در ذهن وجود دارد این سؤال پیش روی ناظران عرصه سیاست است که «احمدی‌نژادی» ها در صورت مواجه ‌شدن با رد صلاحیت بقایی چه خواهند کرد؟

آن‌ها در انتخابات92 نیز با چنین پدیده‌ای با رد صلاحیت مشایی مواجه شده بودند که در آن سال با سکوت از کنار آن عبور کردند. حال باید منتظر ماند و دید که عکس‌العمل این بارشان چه خواهد بود.   آن‌طور که از ظاهر امربر می‌آید، احمدی‌نژاد و گروه همراهش این باربر خلاف انتخابات92 عزمشان برای کسب کرسی قدرت جزم شده است و درنتیجه شاید شاهد عکس‌العملی به‌غیراز سکوت از جانب آن‌ها باشیم. باید مدتی دیگر صبر کرد و دید جریان مشایی – احمدی‌نژاد که در توهمشان همچنان خود را بالاتر از دو جریان سیاسی عمده کشور می‌پندارند در مواجهه با رد صلاحیت محتمل حمید بقایی چه خواهند کرد.

علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۱۲:۳۹
برادر من اگه ردصلاحیتشون میکنن پس چرا شماها اینقدر ناراحت و نگرانین؟!! (349736)
ناهید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۲۲:۲۰
کسی نگران نیست
شماها به شدت شگفت زده شده اید . اما خدا کنه شورای نگهبان کاندیدای این جریان رو تائید صلاحیت کنه تا بیان در انتخابات برابر با روحانی رقابت کنند تا ببینند که هوادار چندانی نخواهند داشت (349799)
کامران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۲۳:۱۶
@ناهید
متاسفانه ایشون در شهرهای کوچیک و روستاها طرفدار داره. اونم از نوع افراطی . الان وضعیت آقای روحانی در شهرهای کوچیک و روستاها خوب نیست(که درصد مشارکت بالایی هم دارند) (349805)
محمود دزفولی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۲۲:۱۱
یقینا همانطور که یه حرف آق گوش نداد و چند روز خود را خانه نشین کرد، خلاف نظر آقا کاندیدا می شود. (349865)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۱۳:۴۹
کلا این گروه دولت بهار !!! فقط دنبال ایجاد تشنج و بدبختی برای کشور هستند، دانسته یا ندانسته را خدا می داند (349743)
فردوس توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۱۴:۲۷
پوپولیسم و عوام فریبی و خودرا برتر از قانون دانستن و بنام مردم سختن گفتن و... فراموش نکنیم اقتصاد ایران از سال84 تا 92 در مجموع ویران و به رشد منفی رسید و تورم رانت و اختلاس ریشه گرفت و... (349746)
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۰۹:۳۷
ظاهرا پوپولیسم هنوز هم جواب میده و مشتری داره.
انتخابات آمریکارو که دیدین؟ (349832)
مشنگ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۱ ۱۸:۲۶
حتما در کنار بقایی فرد دیگری هم کاندید میشه که از فیلتر شورای نگهبان بتونه رد بشه. مثل الهام (349776)
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۰۸:۵۶
بقايي رد گم كنيه جليلي كانديداي جبهه پايداري و شخص احمدي نژاد است (349828)
محمد حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۰۶:۰۰
بدون حضور احمدی نژاد
رأی سلبی دیگه به این دولت اختصاص پیدا نمی کنه
من فکر می کنم کسانی که بیشتر از همه از عدم حضور احمدی نژاد ناراحتند دوستان اصلاحطلبند. (349815)
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۰۹:۱۰
بقایی یه گوشت دم توپه . اونا خودشون هم میدونند که رد صلاحیت میشه . ولی معلوم نیست که چه نقشه ای کشیدن . فقط با این کارا میخوان که هزینه رد صلاحیت رو برای نظام بالا ببرند . بعد نامزد اصلی خودشون رو رو کنند . این جماعت تا این مملکت رو به آشوب نکشند دست بردار نیستند . (349830)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۲ ۱۲:۵۷
بهار چرا نظر سازی می کنی من مطمئنم اکثر اصلاح طلب ها الان برنامه کاندیدای پوششی رو قبول دارند.
اصلا این چه جور نظر سنجیه که گذاشتی؟ (349841)