۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۲۳ ساعت ۱۷:۵۷
کد مطلب : ۱۲۷۰۶۵
در سن 54 سالگی و در پی حملۀ قلبی

علی معلم از دنیا رفت

گروه فرهنگ و هنر: علی معلم تهیه‌کننده،مدیرمسوول و صاحب امتیاز مجله «دنیای تصویر» از دنیا رفت.
علی معلم از دنیا رفت
سایت دنیای تصویر در اطلاعیه‌ای نوشت: خانواده «دنیای تصویر» پدرش را از دست داد. سینما به ما یاد داده که زندگی یعنی لحظات توامان شادی و غم، ولی هرگز  فکر نمی‌کردیم روزی برسد که قرار باشد بدترین خبر ممکن را در «دنیای تصویر» منتشر کنیم. دقایقی قبل علی معلم، مدیر مسئول و سردبیر نشریه دنیای تصویر، بنیان‌گذار جشن سینمایی تلویزیونی حافظ، مدرس، مجری و برنامه‌ساز و تهیه‌کننده‌ی سینما در سن 54 سالگی و در پی حملۀ قلبی، دار فانی را وداع گفت. علی معلم سال 1341 در دامغان متولد شد. در رشته‌ی سینما تحصیل کرد، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز کرد و در سال 71 با تاسیس ماهنامه «دنیای تصویر» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد.

معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی چون «جنگ هنر»، «از واژه تا تصویر»، «سینمای اندیشه» و ...به چهره‌ای شناخته شده برای مخاطبان تبدیل شده بود، اولین جشن سینمایی و تلویزیونی خصوصی ایران را تاسیس کرد و تندیس حافظ را به منظومه‌ی سینمای کشور افزود. فعالیت معلم فقط به عرصه‌ی مطبوعات و رسانه‌ها محدود نمی‌شد «شوکران»، «گاوخونی»، «ازدواج به سبک ایرانی» و «آل» از جمله تجربیات موفق او در مقام تهیه‌کنندگی بود. دریافت مدرک دکتری افتخاری به پاس فعالیت‌هایش در عرصه‌ی فرهنگ و هنر نیز یکی دیگر  از عناوین  متعدد او به شمار می‌رفت. گرچه هنوز نتوانسته‌ایم این خبر تلخ را باور کنیم،  درگذشت علی معلم را به خانواده‌ی فرهنگ و هنر ایران تسلیت می‌گوییم.

علی معلم (تولد: آذر ۱۳۴۱ در تهران) نویسنده، ناشر، منتقد، تهیه‌کننده، کارگردان، مجری تلویزیون و بازیگر ایرانی‌ است. او سردبیر و مدیرمسئول ماهنامه دنیای تصویر بود که در هیئت‌های داوری و انتخاب جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم فجر (هفت دوره)، جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم کشورهای غیرمتعهد (پیونگ یانگ)، جشنوارهٔ سینمای جوان، جشنوارهٔ فیلم‌های دانشجویی، جشنوارهٔ فیلم‌های خانوادگی، نخستین جشنوارهٔ فیلم و کیفیت، جشنوارهٔ فیلم جوان، جشنواره فیلم رویش و جشنواره بین‌المللی فیلم شهر (دو دوره)، نخستین جشنوارهٔ فیلم‌های ویدئویی تهران، جشنوارهٔ فیلم زنان (پروین اعتصامی) عضویت داشته است. وی همچنین سه دوره عضویت در هیئت انتخاب فیلم ایران برای آکادمی اسکار را بر عهده داشته است. او مجری، تهیه کننده و پایه‌گذار جشن سینمایی/ تلویزیونی دنیای تصویر (تندیس حافظ) بود که نخستین جشنوارهٔ سینمایی بخش خصوصی در ایران بود.

* مدیریت و پرسنل پایگاه خبری بهارنیوز درگذشت این چهره فرهنگی - هنری را به جامعه سینمایی و هنری ایران و همچنین خانواده داغدار آن مرحوم تسلیت عرض می‌کند.


 

نام
United States
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ ۱۸:۱۴
عجب دنیای بی ارزشی همین چند روز پیش با اصغر روبروی مردم قدم برمی داشت!!! (349942)
مهربان توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ ۱۸:۵۰
روحش شاد (349948)
وطن دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ ۰۸:۴۴
اندوه بسیار از اینکه سرمایه‌های دنیای هنر اینگونه نابهنگام دست از دنیا می‌کشند و علاقه‌مندان خود را بهت‌زده می‌کنند. جشواره مردمی و پرطرفدار حافظ بی‌ سر و سامان شد. (349990)
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵/۱۲/۲۴ ۱۹:۴۶
مجله دنیای تصویر به سردبیری زنده یاد علی معلم همراه باماهنامه فیلم معتبرترین مجله سینمائی ایران است . (350046)