به روز شده در ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - ۱۱:۰۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب : ۱۲۸۲۰۶

مقابله با این سیرک سخت نیست!

مقابله با این سیرک سخت نیست!
روزنامه بهار
گویا هر چهار سال یک بار باید با همین صحنه‌ها روبه‌رو شویم. جماعتی بیکار و عاشق شهرت به وزارت کشور مراجعه می‌کنند و مدعی مملکت‌داری می‌شوند. طنز ماجرا هم این جاست که رسانه‌های کشور به این جماعت گاه بیشتر از چهره‌های سیاسی که نامزدهای واقعی انتخابات هستند توجه می‌کنند. یکی از جانب خداوند مامور شده است تا ثبت نام کند، آن یکی به عشق اینکه جوان‌ترین نامزد انتخابات خوانده شود به وزارت کشور آمده است، یکی همه در پی انقلابی مجدد است! و. . . خلاصه اش آن که جماعتی با شکل و شمایل عجیب و غریب و با شعارها و برنامه‌های عجیب و غریب‌تر هر چهار سال یکبار به سوی میدان فاطمی در حرکت اند.

پرسشی که همیشه در این ایام ذهن ناظران عرصه سیاست را به خود مشغول می‌کند این است که آیا به واقع مقابله با این فرآیند مخرّب و بی‌ثمر کار سختی است که کسی برای حل و فصل آن «آستین همت بالا نمی‌زند»؟ با نگاهی به تجربه سایر کشورها و حتی پیشنهادهایی که برخی سیاسیون در سال‌های اخیر از هر دو جناح کشور درباره این موضوع ارائه کرده‌اند به نظر می‌رسد که اتفاقا اصلاح این روند غلط به هیچ وجه کار سختی نباشد و عدم توجه کافی تصمیم گیران به این مهم، به شدت محل پرسش و ابهام جدی است. یکی از راه‌های جلوگیری از این شکل از ثبت‌نام که باعث مضحکه نظام انتخاباتی کشور از سوی بدخواهان نیز شده است و تنها باعث افزایش شمار رد صلاحیت شدگان انتخابات از سوی شورای نگهبان می‌شود می‌تواند این باشد که ثبت نام هر فعال سیاسی در انتخابات منوط به تایید یک حزب باشد.

یا قانونی در مجلس از تصویب گذرانده شود که برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری هر نامزد متقاضی لزوما باید تعداد مشخصی امضا در تایید خود از چهره‌های سیاسی و یا مذهبی در اختیار داشته باشد. به نظر می‌آید که دیگر وقت آن رسیده باشد (و شاید حتی مدت طولانی است که از وقت آن گذشته) که مسئولان ذی ربط حداقل برای دوره‌های بعدی انتخابات راه‌ها و روش هایی را برای جلوگیری از تکرار مجدد این صحنه‌های گاه به شدت تاسف آور بیندیشند. کوتاه سخن آن که راه سامان دادن به این وضعیت به نظر می‌رسد که به هیچ عنوان سخت نیست و اگر افرادی که وظیفه تدوین و تصویب قوانین انتخاباتی را بر عهده دارند به آن توجه کافی نشان ندهند این گمانه تقویت می‌شود که گویا برخی چندان هم بدشان نمی‌آید که ایام ثبت نام، وزارت کشور شبیه یک سیرک شود تا دستشان برای حذف چهره‌های سیاسی نیز به بهانه حذف این گونه افراد باز باشد. امید است که چنین نباشد.

فردوس توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۳:۵۵
شکی نیست قانون انتخابات جدید باید در مجلس بررسی و راه ثبت نام افراد ضعیف و سیاهی لشگر بسته بشه (350781)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۴:۲۷
یکی از شرایط نامزد شدن میتونه داشتن مدرک دکترا از دانشگاههای معتبر داخلی و خارجی باشه (350787)
محمد احمدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۱/۲۴ ۱۱:۲۱
مخالغم با مدرک گرایی بریا احراز صلاحیت مقام/ مدرک تخصصی خوبست باری مشاغل تخصصی/ دولتمداری در هیچ دنیا مدرک ندارد و بلکه سابقه عملی و بیلان کار ملاک است و امتحان پست دادن د رمدیریت هیا رده پایین/ برای همین به ندرت در کشورهای دمکراسی مدرن یک جوان کم تجربه اجازه نمیابد در راس یک کشور قرار میگرد مگر استثنائی واقعا چیزی نخبه و اعجوبه باشد!/ نخست وزیر سوئد فعلی، دانشگاه رها کرد، بعد در بخش خصوصی کارآفرین و نظریه پرداز موفق شد، البته همزمان فعالیت اجتماعی-سیاسی کرد و توسط سیستم حزبی برگزیده شد.
البته سیت بهارنیوز قبلا این نظرم منتش کرد/ البته من توقع ندارم نظر امثال توی نسل فعلی اثر بگذارد، ولی مطمئنم روزی به حرفم میرسند فقط افسوس چند نسل خواند سوخت !/ مدرگ گرایی بلای جان ملت ایارن شده است/ بسیاری بزرگان در عرصه های سیاست و اقتصاد و مدیریت با مطالعه و تجربه، کشورهایی را به تعالی رساندند. میرزاتقی خان امیرکبیر هرگز مکتب و دانشگاه نرفت، همان کمی سواد را از گوشه نشینی مکتب ملوکانه یاد
گرفت، ولی معرفت و شعورشان چنان عمیق و متعالی بود با یک سفر به روسیه و عثمانی، به اعماق عقب ماندگی و ریشه ها ایران پی برد و چنان کرد، / عزیزان وطن دوست ایرانی، قصد جسارت ندارم، میگویند» عینک سواد و مدرک هم شعور نمیاورد/ از این دنیای بسته مدرک گرایی و ظواهر بیایید بیرون.
http://baharnews.ir/news/128210 (350861)
۱۳۹۶/۰۱/۲۳ ۱۷:۰۵
این سیرک برای رد صلاحیتهای فله ای لازم است. هر کسی که کاندیدا می شود در صورت تأیید صلاحیت باید میلیون ها (شاید هم میلیاردها) تومان خرج تبلیغات بکند. شرط مالی گذاشتن (مثلاً داشتن حسابی با حداقل یکصد میلیون تومان موجودی) می تواند مفید باشد. (350811)
۱۳۹۶/۰۱/۲۴ ۰۹:۵۳
با شعارهای انقلاب مغایرت داره (350857)