به روز شده در ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ - ۰۹:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۳۱ ساعت ۰۹:۲۲
کد مطلب : ۱۲۸۶۴۲

ادعای اسرائیل درباره شیمیایی سوریه

گروه بين الملل: یکی از مقامات نظامی ارتش اسراييل مدعی شد که دولت سوریه همچنان چندین تن سلاح‌ شیمیایی در اختیار دارد.
 
معارضان مسلح سوریه روز 4 آوریل مدعی شدند که ارتش دولت سوریه به «خان شیخون» در ادلب حمله شیمیایی کرده است و حدود 90 نفر در نتیجه آن حمله جان خود را از دست دادند. یک روز بعد از این حمله، یک منبع نظامی سوری ضمن تکذیب ادعای رسانه‌های معارض مبنی بر حمله شیمیایی ارتش سوریه به خان شیخون واقع در استان ادلب، تأکید کرد که نیروهای سوری چنین اقدامی را انجام نداده و نمی‌دهند.

«ژان مارک آیرو» وزیر امور خارجه فرانسه نیز مدعی شده بود که سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه شواهدی را طی روزهای آینده ارائه خواهند داد که نشان می‌دهد ارتش سوریه پشت حملات شیمیایی ادلب بوده است. یکی از مقامات ارتش رژیم اسراييل به خبرنگاران گفت که «چندین تن تسلیحات شیمیایی» در دستان نیروهای اسد باقی مانده است. میزان سلاح‌های شیمیایی که همچنان در دست دولت اسد است، حدود 3 تن است.

دولت سوریه اعلام کرده بود که در حمله به خان شیخون، ارتش سوریه انبارهای معارضان هدف قرار گرفته شده است که در این انبارها سلاح شیمیایی پنهان شده بود. «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز 6 آوریل مدعی شده بود که 100 در 100 اطمینان دارد که اسد پشت این حمله شیمیایی بوده است.