۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ساعت ۱۱:۱۶
کد مطلب : ۱۲۹۵۶۵
یکی از مسئولان ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی درخواست کرد:

ظریف را محاکمه کنید!

روزنامه بهار: یک عضو ارشد جریان اصولگرا که این روزها در ستاد انتخاباتی آقای ابراهیم رئیسی نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند خواستار محاکمه ظریف شده است. شاید این خبر در نگاه اول غیرواقعی و خنده دار به نظر برسد اما این یک خبر واقعی ست. مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت احمدی نژاد در دوران دور زدن تحریم به وسیله بابک زنجانی (!) خواستار محاکمه وزیر امور خارجه کشورمان شده است. از سوی دیگر، فرد دیگری كه خود را با سخنراني‌هاي شعاري در محافل اصولگرايان تندرو جا زده و حالا از حاميان رئيسي شده گفته است: «موسوی، کروبی و خاتمی در آینده‌ای نزدیک محاکمه و اعدام می‌شوند و تا آمریکا را جمهوری اسلامی و کاخ سفید را حسینیه نکنیم دست‌بردار نیستیم!»  اگر کمی به عقب‌تر نگاه کنیم شاهد آن هستیم که این دسته از تندروها در جریان اصولگرا در گذشته نیز سابقه برخورد با این «فرزند انقلاب» که در نگاه رهبری فردی «شجاع، امین، متدین و غیور» است را در کارنامه‌شان داشته اند. متهم کردن ظریف و همراهانش به نفوذی بودن با تعابیری مانند «باند نیویورکی ها» و همچنین کنار گذاشتن ظریف از نمایندگی ایران در سازمان ملل از سوی احمدی نژاد دو نمونه از مواجهه تندروها با وزیر امور خارجه امروزِ ایران در زمانی است که قدرت را در اختیار داشته اند. واقعیت آن است که خواسته قلبی برخی نامزدها نیز چیزی جز همین آرزوی میرکاظمی نیست. این نامزدهای انتخابات۹۶ شاید در ظاهر از پذیرش توافق هسته‌ای و «پاسداری از برجام» سخن بگویند اما از نوع مواجهه شان با مذاکرات هسته‌ای می‌توان فهم کرد که برجام در صورت حضور این افراد در قدرت به چه سرنوشتی دچار خواهد شد. شکل برخورد سعید جلیلی و همراهانش که این روزها مرد اول برنامه ریزی‌های ستاد انتخابات رئیسی برای حوزه سیاست خارجی است با توافق هسته‌ای وین نمایان‌تر از آن است که بشود کتمانش کرد. قطعا فردی از جنس جلیلی که در صورت برگزیده شدن ابراهیم رئیسی نقش ویژه‌ای را در حوزه سیاست خارجی دولت او ایفا خواهد کرد برجام را با اقدامات نسنجیده و بی تدبیری هایی که در گذشته نیز سابقه انجامش را داشته است از بین خواهد برد. شهردار تهران نیز در گفته‌ها و عملکردش در کوران مذاکرات سخت و فشرده هسته‌ای نشان داده است که چندان همراهی و موافقتی با تعامل سازنده ندارد. قالیباف در ظاهر از «پاسداری از برجام» سخن می‌گوید اما بلافاصله از این می‌گوید که هر دولت دیگری هم بود به برجام دست می‌یافت! چنین نگاهی به موضوعات چند لایه سیاست خارجی نشان از ساده‌سازی امور پیچیده در این حوزه از سوی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم دارد. قالیباف با چنین نگاه ساده انگارانه‌ای به حوزه دیپلماسی نه تنها توان رفع تحریم در حوزه‌های غیرهسته‌ای که نکته بسیار مهمی برای سال‌های پیش روست را نخواهد داشت بلکه حتی توان حفظ برجام یا به قول خودش «نقد کردن چک برجام» را ندارد.
هر دو رقیب روحانی در گذشته و حال نشان داده‌اند که: ۱- باور و اعتقادی به سیاست خارجی دولت اعتدال که مبتنی بر رای اکثریت است و بر تعامل سازنده استوار است ندارند. ۲- توان و انگیزه‌ای برای حفظ برجام نداشته و از ظرفیت هایی که این توافق مهم در اختیار کشور قرار می‌دهد استفاده بهینه و شایسته‌ای نخواهند کرد. ۳- تلاش هایی مستقیم و غیرمستقیم برای از میان برداشتن برجام را که برخی در این یک سال اخیر در دستور کار خود قرار داده‌اند شدت می‌بخشند. ۴- برنامه‌ای برای برطرف کردن تحریم‌ها در سایر حوزه‌ها ارائه نداده‌اند و اساساً اعتقادی به اثرگذاری قابل ملاحظه تحریم‌ها (حتی تحریم‌های پرونده هسته‌ای که با برجام رفع شد) نداشته و ندارند. آنچه وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد گفت خواسته قلبی رقبای روحانی است. آنان مهمترین نقطه قوت دولت اعتدال (برجام) را به زبان‌های مختلفی کتمان کرده و حتی خواهان محاکمه ظریف و دیگر همراهان اویند. انتخاب با ماست؛ می‌خواهیم سکان سیاست خارجی کشور در دست چه تفکری باشد. تفکری که از دل آن بیلبوردهای ضد تعامل با جهان، انواع و اقسام تحریم‌های اثرگذار بر معیشت مردم و سایه شوم جنگ به وجود می‌آید یا تفکری که ظریف‌ها را می‌پروراند که به قول فرمایش رهبر انقلاب «به خوبی در مقابل حرف زور طرف مقابل ایستادگی کرده اند»؟

حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ۱۱:۲۶
درست است اینها اگر به قدرت برسند قطعا با همراهی حامیان قدرتمندشان .... ظریف را بدون محاکمه اعدام می کنند. همانظور که بدون محاکمه بسیاری از چهره های سرشناس نظام را حصر و یا ممنوع التصویر و ... کرده اند (352067)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ۱۱:۵۶
این جور افراد همیشه بودند و خواهند بود.مثل کسانی که در دادگاه تفتیش عقاید گالیله را محکوم و مجبور به توبه کردند. ولی آیا بعد از آن دیگر زمین به دور خودش و خورشید نچرخید؟آیا بعد از آن زمین مرکز جهان هستی شد؟
شواهد،رفتار و گفتار این افراد نشان میدهد که اگر دم از دین میزنند برای اینست که فکر میکنند راه میانبریست جهت رسیدن هر چه سریعتر به پول و مقام ونهایتا قدرت.
لذا علما ، دانشمندان و فرهیختگان باید از طرق مختلف بیش از پیش مردم را روشن کنند تا کشور دچار سستی ،تزلزل و عقب ماندگی نشود. (352068)
مهتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ۱۷:۵۶
خطر در کمین است
اینها خطرناکند و خطرناک
حتی نمیشه به دوران احمدی نژاد فکر کرد اینقدر اون روزها سخت بود . خدا نکنه که بخوایم دوباره تجربه اش کنیم . پس همه به روحانی رای بدیم (352107)
۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ۱۸:۳۲
محاکمه یعنی چه
این یک حربه سیاسیه که تئورسین های اقای روحانی رو به مسیری که می خوان بفرستن مگه کسی اون که اون همه خرابکاری کرد رو محاکمه کرد که بخواد اقای ظریف رو که همش خیره رو محاکمه کنه (352113)
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۱۲:۱۵
مردم ایران ، دلسوزان و عاشقان ایران ، ای کسانی که قلبتان برای کشور میتپد ؛
اجازه ندهید تندروهایی مانند رییسی و جلیلی و باند جبهه پایداری به قدرت برگردند !!!!
گول حرف های خوش خط و خالشان را نخورید !!
همه اش وعده های توخالی و‌ دروغین و پوپولیستی است .
هیچ برنامه علمی و کارشناسی برای حل معضلات و مشکلات کشور ندارند ...
امده اند تا کشور را به قهقرا ببرند ... ایرانمان را به خاک سیاه بنشانند .
۲۹ اردیبهشت به شیخ اعتدال رای خواهیم داد .
دکتر روحانی پرچمدار (352151)