به روز شده در ۱۳۹۶/۱۲/۰۲ - ۰۰:۲۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ساعت ۱۷:۰۴
کد مطلب : ۱۳۰۳۱۳

نظرسنجی ایپو بعد از انصراف قالیبافنظرسنجی «ایپو» که در دو روز اخیر (یعنی روز اعلام انصراف قالیباف و یک روز پس از آن) انجام شده حاکی از افزایش آرای حسن روحانی و ابراهیم رئیسی است. مطابق نتایج به دست آمده، حسن روحانی در دو روز اخیر حدود ۶۱ درصد از آرای کسانی را که می‌گویند:
۱) قطعاً یا احتمالا، در انتخابات شرکت خواهند کرد: و
۲) به یکی از ۶ نامزد موجود رای‌ می‌دهند؛
به دست خواهد آورد. در همین مدت ابراهیم رئیسی ۲۷ درصد از آرای همان افراد را به خود جلب کرده است.
با اعلام انصراف قالیباف، آرای او (خواه از جانب کسانی که هنوز از این موضع با خبر نیستند یا از جانب کسانی که کماکان نام قالیباف را می‌برند) به حدود ۱۰ درصد رسیده است.
نسبت مرددها، بیش و کم، یک چهارم از پاسخگویان را در برمی‌گیرد. و اگر افرادی که رای خود را کتمان می‌کنند و نیز پاسخ‌های متفرقه را در نظر بگیریم، باید گفت بیش از نیمی از پاسخگویان هنوز رای مشخصی را برای انتخاباتی که همین چند روز آینده برگزار می‌شود، ابراز نمی‌کنند (نمودار پایین). در چنین وضعیتی، تخمین نتیجه انتخابات هنوز بسیار دشوار است.

روش پیمایش:
 • این پیمایش‌ به شیوه چرخشی دو روزه در سطح ملی در روزهای ۲۵ و ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ انجام شده است.
  مصاحبه‌ها به صورت تلفنی با ۱۱۹۴ نفر از ایرانیان  ۱۸ سال و مسن‌ترِ ساکن ایران صورت گرفته است که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند.
  مصاحبه‌ها توسط پرسشگران فارسی زبان در طول ساعات روز انجام شده است.
  مصاحبه‌گران به صورت عمومی برای پرسشگری و به صورت اختصاصی برای هر پیمایش آموزش دیده و در صورت موفقیت در آزمون مصاحبه‌گری، برای پرسشگری انتخاب شده‌اند.
  هر مصاحبه بر حسب میزان اعتماد و صداقت پاسخگویان، توسط پرسشگر و ناظر پرسشگری ارزیابی و نمره داده شده است. پاسخگویانی که نمره اعتماد یا صداقت آن‌ها «خیلی کم» تشخیص داده شده، از نمونه کنار گذاشته شده‌اند.
  طرح نمونه‌گیری، نمونه‌گیری نسبتی دو مرحله‌ای بر حسب سهم اپراتورهای مختلف در بازار تلفن و سپس به صورت تصادفی ساده بوده است.
  نمونه‌ با توجه به اطلاعاتِ قابل دسترسیِ آخرین سرشماری ملی (۱۳۹۰) بر حسب جنسیت، گروه سنی و محل اقامت (شهری/روستایی) وزن داده شده است.
  نتایج به دست آمده از این پیمایش را با فرض بیشترین واریانس، با اطمینان ۹۵٪ و با حاشیه‌ی خطای  ۲/۸۳± تا ۳/۸۹±  (بر حسب تعداد پاسخ‌ها به هر سوال) می‌توان به کل جمعیت تعمیم داد.

مازیار
United States
۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۸:۱۲
روز جمعه روز شادی ملت ایران و پیروزی حسن روحانی خواهد بود. (352872)
مجاهد میرزایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۲/۲۸ ۰۰:۰۵
آخر هفته روحانی به پاستور رفته (352898)