به روز شده در ۱۳۹۷/۰۱/۳۱ - ۱۳:۰۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۸ ساعت ۱۳:۵۲
کد مطلب : ۱۳۰۳۳۲

توسعه شهری در گرو انتخاب صحیح

سید چمران موسوی
روزنامه بهار

بر اساس تعریف بین المللی،  شهر سکونتگاه دائمی  با‌تراکم جمعیتی بالا و مرکزیت سیاسی و پیشینه تاریخی که دارای مختصات جغرافیایی مشخصی بوده و دارای ساختار اداری می‌باشدکه از طریق شورا یا دولت محلی، اداره می‌شود. شهرها از نظر علوم مختلف دارای وجوه متنوعی می‌باشد.
ابعادی چون، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، جامعه شناسی، جمعیت شناسی، مردم شناسی، حقوق شهروندی، هنری و شهرسازی، اقتصادی، توریستی، صنعتی، عمرانی و بهداشتی و پزشکی و زیست محیطی… از ساختارهای اساسی هر شهریست که با نوسان مختلف می‌تواند شهری را نسبت به شهر دیگر شاخص نماید. شهرهایی داریم که کارکرد هنری‌شان پررنگ است و شهرهایی با جنبه تجاری یا توریستی موفق‌تر و شهرهایی با ساختار فضایی مدرن‌تر و …
بنابراین مدیریت شهری یعنی شناخت تمامی ابعاد نقاط قوت، فرصت‌ها، نقاط ضعف و تهدیدهایی که می‌تواند برای شهر و شهروندان اثر گذار باشد. هسته اصلی این مدیریت محلی اعضای منتخب شوراها هستند که باید با علم بر اهمیت موضوعات و شناخت کامل و توان در رفع موانع و استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها وارد مقوله کاندیداتوری شوند.
احساس تکلیف، نه آنکه من فقط دوست دارم که باشم، بلکه این فرد باید خود را دارای ویژگی متمایزی از لحاظ تخصص، تجربه و توانایی ببیند آن وقت خود را معرض محک شهروندان قرار دهد.
متاسفانه باور غلطی شکل گرفته که وقتی اسم از توسعه شهری می‌آید، ذهن‌ها به‌سمت خیابان کشی و ساخت و ساز و مسائلی از این دست می‌رود. و مسئله تا اینجا پیش می‌رود که شعار اکثر مدیران عالی شهری به‌جای نقش اصلی شان که در قانون مشخص شده است که همان برنامه ریزی و ساماندهی و نظارت بر توسعه همه جانبه شهری است، از توسعه اجتماعی و فرهنگی و ورزشی و هنری و شهرسازی تا رفع ناهنجاری‌ها و ارتقاء بهداشت عمومی و محیط زیست شهری و چندین و چند مهم دیگر غافل می‌شوند که البته من اعتقاد دارم اصلاً در این موارد ورود نمی‌کنند، بیشتر زمان را در مناقشاتی صرف می‌کنند که بیشتر جنبه شخصی برایشان دارد. اموری همچون انتصابات در تمام رده‌های شهرداری و پیگیری انعقاد قرارداد فلان پیمانکار و وصول مطالبات بسان پیمانکار، یا ارتباط با دفاتر فنی مهندسی و مشایعت پرونده‌های ساختمانی در راهروها و اتاق‌های شهرداری‌ها و کمسیون‌ها و ….! حتی کار تا جایی به غلط رفته که افتخار و شوی تبلیغاتی تشریفاتی بعضی از این عزیزان می‌شود طرح سوال و تذکر تا برکناری یا ابقاء شهردار که تصمیم آن در لابی‌های شبانه گرفته شده است.
حال ما به‌عنوان یک شهروند متعهد چه کنیم؟ آیا فقط انتقادگر باشیم و گه‌گاهی گلایه‌ای و دیگر هیچ؟ اگر واقعاً دوست داریم در برنامه‌های شهرمان خواست و ایده آل هایمان لحاظ شود باید اثراتمان را در این فرصت‌های چهار ساله نشان دهیم. شهروندان از دو طریق در این مقاطع می‌توانند در پیشرفت شهرشان اثر بگذارند. اول آنکه؛ افرادی که توانایی و تخصص لازم را داشته و علاقه مند به خدمت بی منت برای شهر و شهروندانند و تشخیص می‌دهند با ورود خود می‌توانند موثرتر از دیگران باشند، باید خود را در معرض انتخاب و رای همشهریان قرار دهند. گرچه می‌دانیم با وجود ائتلاف‌های ظاهری و مخفی و هزینه‌های بالای انتخاباتی ارزیابی و پیش بینی مقدمات این ورود ضرورت دارد. اگر چنین شاخصه یا توانایی را در خود نمی‌بینیم یا به دلایل مختلف از مشغله‌های زندگی گرفته تا نوع نگرش مان، تمایلی به حضور در شورا یا رقابت در این عرصه نداریم، قطعاً به عنوان یک شهروند وظیفه مهمتری بر عهده ماست، می‌توانیم بی طرفانه و با نگاه یک ناظرکه مشکلات را می‌داند، با بررسی همه جانبه کاندیداها، از مدرک تحصیلی، تجربه، توانایی، رزومه اجرایی و عملی و تئوری گرفته، تا روابط عمومی و وجهه اجتماعی و برنامه هایشان، ارزیابی خود را داشته باشیم و بر اساس معضلات و ظرفیت‌های شهرمان، بهترین‌ها را در این میان گزینش نماییم، حتی بیشتر از آن، برای منتخبین اصلح صادقانه مبلغ شویم، 

شاید حمایت از چنین افراد موجب ورودشان را به شوراها فراهم کند. بی شک شورای شهری که شاکله آن از نخبگان حوزه‌های مختلف شهری باشد که درد را تشخیص می‌دهند و راه درمان را نیز می‌دانند، بی شک بهتر می‌توانند برای دغدغه‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، هنری، آموزشی، زیست محیطی، فضای سبز، بهداشت کاری و محیط، کارآفرینی و اشتغال‌زایی، حقوق مدنی، تا رفع مشکلات معلولین … اثرگذار باشد. بی‌تردید چنین منتخبینی با داشتن برنامه، فرصت هم‌افزایی بهتری را برای بهره برداری از ظرفیت‌های شهر فراهم خواهند کرد. بیاییم با احترام به حق مشارکت در سرنوشت که از حقوق شهروندی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است و در منشور ۱۲۰ ماده‌ای ابلاغی ریاست محترم جمهوری بار دیگر به آن تاکید شده، به بهترین نحو بهره بریم و از این حق به خوبی دفاع و صیانت کنیم. به دور از هرگونه سیاه‌نمایی‌ها و فضاسازی ها، با نگاه و اندیشه پاک توانمندترین‌ها را با هر دیدگاهی که باشند با معیار اخلاق، تخصص و تعهد و پشتکار و تجربه از میان نامزدها برگزینیم، حتی اگر در باورمان باشد که در فضای غبارآلود ورود افراد به شورا هزار‌ترفند دارد وآن اصلح مد نظر من، از این‌ترفتدها بی‌نصیب، پس رای لازم را برای پیروزی کسب نمی‌کند، ولی بدانیم حداقل دستاوردمان آن است که با وجدان راحت زنده‌ایم و باز امیدوار، به این باور که من برای توسعه و پویایی و بهتر شدن اوضاع شهرم همت و تلاش خود را کرده ام، اما شرایط طوری رقم خورد که این بار نشد.