به روز شده در ۱۳۹۷/۰۲/۰۴ - ۱۰:۲۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب : ۱۳۱۱۹۱
معاون نظارتی بانک مرکزی:

تعیین تکلیف 87%سپرده‌گذاران کاسپین

گروه اقتصادي: معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: 87 درصد سپرده گذاران کاسپین زیر ده میلیون سپرده داشتند که تسویه شدند و 90 درصد کار تسویه سپرده گذاران زیر 20 میلیون انجام شده است.
تعیین تکلیف 87%سپرده‌گذاران کاسپین
فرشاد حیدری در ابتدای صحبت خود در گفتگوی تیتر امشب به دو موضوع وضعیت مجوز‌ها برای صرافی‌ها و موسسات مالی و اعتباری پرداخت و گفت: تاکنون 928 مجوز برای صرافی‌ها ایجاد شده است. او گفت: 425 واحد صنفی صرافی که به کار غیر مجاز مي‌پرداختند و در کار دیگری مشغول بودند و همزمان کار صرافی هم انجام مي‌دادند غیر مجاز اعلام شدند. در مورد شرکت‌هاي لیزینگ نیز 300 واحد ثبت شده داریم که 50 واحد توانسته‌اند مجوز بانک مرکزی را بگیرند، 94 واحد غیر مجاز به نیروی انتظامی برای پلمپ معرفی شده اند که اگر مردم با این موسسات کار مي‌کنند حتما مجوز را بخواند که غیر مجاز نباشند.
 
وی افزود: در سال 60 مجوز صندوق‌هاي قرض الحسنه را نیروی انتظامی صادر مي‌کرد، سه هزار و پانصد و بیست و پنج صندوق قرض الحسنه در کشور شناسایی شده است که از این تعداد 48 واحد مجوز بانک مرکزی گرفته اند. حیدری در ادامه گفت: به موجب قانون از سال 86 بانک مرکزی موظف به ساماندهی آنها شده است؛ 915 صندوق تحت پوشش سازمان اقتصاد اسلامی و از نظر بانک مرکزی مجاز هستند. 1028 صندوق هم غیر فعال هستند. صندوق‌هاي قرض الحسنه یا باید مجوز بانک مرکزی یا مجوز سازمان اقتصاد اسلامی را داشته باشند. 
 
معاون نظارتی بانک مرکزی در ا دامه درباره تعاونی‌ها نیز گفت: بر اساس قانون تعاون، تعاونی‌ها مي‌توانند صنفی باشند که تعاونی‌هاي کارگری و کارمندی استاندارد شناخته شده اند واعضای آن مي‌توانند سپرده گذاری کنند و تسهیلات بگیرند. از سال 80 به بعد تعاونی‌هاي موسوم به تعاونی آزاد راه اندازی شد و اینها از ادارات تعاون مجوز گرفتند و مردم سپرده گذاری کردند، آنها بدون اجازه شعب خود را گسترش دادند. بانک مرکزی از تعدادی از آنها شکایت و با تعاون مکاتباتی کرده است.بر اساس قانون پولی کشور که بانک مرکزی مسئول نظارت بر بانکهاست، بانک مرکزی ناظر بر تعاونی‌ها نبود ولی بعدا بانک مرکزی موظف به ساماندهی تعاونی‌ها شد. برخی ادغام شدند، 134 تعاونی اعتبار در سراسر کشور نیز شعبه داشتند، بسیاری از تعاونی‌ها در ساماندهی مشارکت نکردند عده ای هم به خاطر شفاف سازی تمایل به ساماندهی نداشتند. 
 
فرشاد حیدری گفت: بر اساس احراز برخی استانداردها شرکت‌هاي تعاونی مي‌توانند تعاونی منحصر به خودشان را داشته باشند اما برخی با باز کردن شعبه تعاون اعتبار آزاد، گسترش یافته اند که هیچ مجوزی هم نداشته اند. با پیگیری بانک مرکزی از سال 88 بانک مرکزی انحصارا موظف به ساماندهی تعاونی‌ها شد.
او گفت: 134 تعاونی با شعبات آنها یا با بانک‌ها ادغام شدند و برخی دیگر که با بانک مرکزی همکاری نکردند بدلیل مشخص نبودن اسناد مالی و تخلفات مکرر مالی منحل شدند.
 
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: 8 تعاونی از جمله کاسپین، فرشتگان و ... وقتی خواستند ساماندهی شوند به آنها گفته شد ابتدا باید موسسه اعتباری تشکیل بدهید تا میزان دارایی شما مشخص شود و بررسی شود آیا مي‌توانند بدهی‌هاي خود را پوشش بدهد یا خیر. پرونده تعاونی کاسپین رسیدگی و سپرده 62 هزار نفر رسیدگی شد. تعاونی فرشتگان 500 هزار نفر سپرده گذار دارد و 50 هزار نفر هم حساب هایشان مسدود شده بود و مجموع سپرده‌ها از ابتدای زمان افتتاح حساب تا اردیبهشت ماه 8 هزار و 600 میلیارد تومان است و در بررسی تخلفات سهام داران 2 مدیر آن از 28 آبان 95 در زندان به سر مي‌برند.
 
فرشاد حیدری با اشاره به دارایی‌هاي کاسپین گفت: دارایی‌هاي آنها به صورت وجوه نقدی، اموال منقول و غیر منقول به دستگاه قضایی معرفی شده است که حدود 1700 میلیارد تومان ارزش ساختمان‌هاي این موسسه ارزیابی شد و همچنین 30 فقره ملک شخصی، املاکی در تهران و خودروهای لوکس در دو هفته گذشته شناسایی شده است. دارایی‌هاي شناسایی شده تا به امروز حدود 3 هزار و 100 میلیارد تومان است و اگر کسری در پرداخت‌ها به سپرده گزاران به وجود بیاید سهام داران باید پاسخگو باشند که در این شرایط قوه قضائیه با آنها برخورد خواهد کرد.
 
وي افزود: موسسه فرشتگان در تاریخ 1394/6/1 منحل شد و از آن به بعد برای سپرده گذاران سود منظور شده است که این کار موضوعیت ندارد و تخلف است و میزان این سودها 3 هزار میلیارد است که از مبلغ کل بدهی 8 هزار و 600 میلیارد کسر مي‌گردد زیرا علاوه بر اینکه پرداخت سود بعد از انحلال موضوعیت ندارد، سودهای پرداختی نامتعارف بوده است. این موسسه در سال‌هاي اخیر اسناد را به صورت دستی تنظیم نموده که بررسی‌هاي آن کمی زمان بر است و باید سودهای نامتعارف سپرده گذاران فیلتر شود زیرا به یک سپرده گزار 20 درصد سود و به سپرده گزار با میزان دارای بیشتر سود 38 درصد داده مي‌شد که باید بر اساس نرخ سود متعارف آن سال‌ها به این سپرده گذاران سود پرداخت شود.
 
حیدری با اشاره به رسیدگی به پرونده‌هاي سپرده گذاران کاسپین گفت: تصمیم بر این شد که عملیات تسویه را از سپرده گذاران خرد شروع کنیم و 90 درصد را به آنها بپردازیم و 10 درصد مابقی را به جهت اطمینان از پوشش دارایی‌هاي شناسایی شده نگه داریم. حیدری افزود: دارایی‌ها در حال انتقال به کاسپین است و سپرده گذاران از 28 اردیبهشت مي‌توانند مراجعه و در صورت تمایل در این موسسه اقدام به افتتاح حساب کنند و از امروز هم عملیات تسویه مربوط به سپرده گذاران زیر 20 میلیون تومان را شروع کردیم که تعداد این سپرده گزاران حدود 400 هزار نفرند. 
 
حیدری در ادامه گفت: از نیمه دوم سال 94 تعاونی‌ها برای انحلال به بانک مرکزی مراجعه مي‌کنند، در 94/12/27 مجوز انحلال از سوی بانک مرکزی آغاز مي‌شود که کار ساماندهی انجام شود. وی افزود: برای سریع انجام شدن کار ساماندهی بانک مرکزی اجازه شعبه نمی دهد، در سال 95مرجع قضایی در مشهد دستوری صادر مي‌کند که کاسپین از مجموع این تعاونی‌ها ایجاد شده است و خواسته شده بود که سردر این تعاونی‌ها نام موسسه کاسپین ایجاد و باید دفترچه‌ها عوض شود. چون دفترچه‌ها عوض شد سپرده گذاران فکر کردند مسئولیت بر عهده موسسه کاسپین است. این تعاونی بخصوص تعاونی اعتباری فرشتگان به دستور اول عمل مي‌کند و تابلو را بدون اجازه بانک مرکزی نصب مي‌کند، بانک مرکزی اعلام کرد کاسپین بدون شعبه است اما 28 اردیبهشت امسال ( سال 96) به کاسپین اجازه شعبه داده شد که 20 شعبه مجاز هستند و مابقی شعب باید پلمپ شوند اما به 60 شعبه دیگر هم مجوز داده شد که در مجموع با 80 شعبه در کل کشور فعالیت داشته باشند. اگر در شعبه پروانه ای موجود نبود از نظر بانک مرکزی غیر مجاز است. 

وی افزود: به موجب قانون مصوب، بانک مرکزی موظف به ساماندهی موسسات شده است. مجلس احکام بسیار خوبی از باب نظارت به بانک مرکزی داده است. موسسات غیر مجاز پلمپ و رسیدگی مي‌شود. سال 96 سال ساماندهی است و مي‌توان با غیر مجازها با قاطعیت برخورد کرد. لایحه بانکداری اسلامی تهیه کرده ایم و لایحه ای مربوط به بانک مرکزی هم در دولت در حال رسیدگی و بررسی است.  بانکداری اسلامی باید با سعه صدر طراحی شود. قانون پولی و بانکی مربوط به سال 51 است و باید مشکلات با دقت رسیدگی شود. نمایندگان مجلس نیز طرح این لایحه را بررسی مي‌کنند تا موجب بهبود فضای کسب و کار شود.
 
حیدری در پایان گفت: تعاونی‌هاي زیر نظر کاسپین که منحل شده اند، عبارتند از: فرشتگان، بدرطوس، پیوند، الزهرا، جلین، حسنات، کشاورزان مازندران و دامداران کرمانشاه است.

۱۳۹۶/۰۳/۱۱ ۱۱:۳۰
مشکل عمده بانک مرکزی وقتی مردم سوال میکنند دارای مجوز بانک ملی است یا نه جواب درستی داده نمیشود فقط میگویند سرمایه گذاری نکنید و مردم دودل شده وسرماییه گذاری میکنند باید تمام لیست ومجوز تحت پوشش بانکها وموسسات در بانک مرکزس نصب باشد وراهنمایی درستی انجام گیرد .ممنون (353544)
جوادسکاکی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۳/۱۲ ۰۲:۲۴
اکثرحرفهای آقای حیدری غیرواقعه ای است میخواهندتوسط بانک مرکزی سودهای ازشهریور۹۴راازاصل سپرده فعلی کسرکننددوم میخواهند۱۰درصدپولهارابعدازکسراجبارادرقرض الحسنه نگهدارند (353595)
۱۳۹۶/۰۳/۱۴ ۱۰:۰۶
....روحانی باید هرچه زودتر این شخص یعنی سیف را برکنار کند (353678)