به روز شده در ۱۳۹۷/۰۱/۰۲ - ۱۱:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ساعت ۰۹:۲۳
کد مطلب : ۱۳۳۶۲۹
پایان سیطره سنتی ژاپن؛

قهرمانی تاریخی کاراته ایران در رقابت‌های آسیایی

گروه ورزشي: تیم‌های ملی کاراته ایران برای نخستین بار به مقام قهرمانی در چهار رده سنی پیکارهای قهرمانی آسیا دست یافت.
قهرمانی تاریخی کاراته ایران در رقابت‌های آسیایی
به گزارش فدراسیون کاراته؛ در مسابقات قهرمانی آسیا که با حضور ۶۶۰ ورزشکار از ۲۷ کشور بمدت چهار روز در آستانه قزاقستان برگزار شد، تیم‌های ملی کاراته کشورمان برای خلق این موفقیت بزرگ به ۲۰ طلا، ۱۲ نقره و ۱۰ برنز دست یافت. ژاپن با ۱۶ طلا، ۸ نقره و ۱۴ برنز دوم شد و تیم قزاقستان میزبان بازی‌ها با ۸ طلا، ۶ نقره و ۱۳ برنز در مکان سوم ایستاد. تیم‌های عربستان با ۵ طلا، ۲ نقره و ۱۰ برنز و اندونزی با یک طلا، ۴ نقره و ۷ برنز چهارم و پنجم شدند.
 
اما پیکارهای کاراته قهرمانی آسیا از سال ۲۰۱۱ بدین سو، در حالی برای چهارمین بار بصورت همزمان تمام رده‌های سنی برگزار می‌شود که در سه دوره قبلی، تیم ژاپن موفق شده بود در رده بندی کلی مدال‌ها قهرمانی را از آن خود کند و تیم ایران همواره در مکان دوم جدول رده بندی توزیع مدال‌ها قرار گرفت.
 
در سال ۲۰۱۱ که چین میزبان کاراته کاهای نوجوان، جوان، امید و بزرگسال دو بخش مردان و زنان بود، ژاپن با ۱۴ طلا، ۷ نقره و ۱۰ برنز قهرمانی را از آن خود کرد. ایران با ۱۱ طلا، ۷ نقره و ۹ برنز نایب قهرمان شد و چین میزبان با ۵ طلا، ۶ نقره و ۵ برنز به مقام سوم دست یافت.
 
در سال ۲۰۱۲ که پیکارهای آسیایی در تاشکند ازبکستان برگزار شد، ژاپنی‌ها باز هم قهرمان شدند؛ این بار با ۱۷ طلا، ۵ نقره و ۵ برنز. کاراته کاهای کشورمان برای تثبیت نایب قهرمانی شان صاحب ۱۱ طلا، ۷ نقره و ۱۶ برنز شدند. قزاقستان هم با ۳ طلا، ۴ نقره و ۵ برنز بجای چین، تیم سوم معرفی شد.
 
سال ۲۰۱۳ مسابقات قهرمانی اسیا با میزبانی امارات برگزار شد، جایی که ژاپن بار دیگر قهرمان شد. کاراته کاهای ژاپن در تاتامی دبی ۱۶ بار طلا گرفتند. ۷ بار نایب قهرمان شدند و ۵ بار هم روی سکوی سوم ایستادند. کاراته کاهای کشورمان اگرچه یک طلا بیشتر از دو دوره قبل گرفتند، اما باز هم نایب قهرمان شدند.
۱۲ طلا، ۹ نقره و ۱۱ برنز سهم بچه‌های ایران از مدال‌های توزیع شده از آسیایی امارات بود. کویت با ۲ طلا، ۴ نقره و ۶ برنز تیم سوم آسیا معرفی شد.
 
بعد از وقفه‌ای یک دوره ای، بار دیگر کاراته آسیا شاهد همزمانی مبارزات چهار رده سنی است؛ پیکارهایی که شاید آخرین دوره آن بشکل فعلی باشد.
 
رده بندی مدال‌ها در پایان مسابقات این دوره:
۱ -ایران ۲۰ طلا- ۱۲ نقره- ۱۰ برنز
۲ -ژاپن ۱۶ طلا- ۸ نقره- ۱۴ برنز
۳ -قزاقستان ۸ طلا- ۶ نقره- ۱۳ برنز
۴ -عربستان سعودی ۵ طلا- ۲ نقره- ۱۰ برنز
۵ -اندونزی ۱ طلا- ۴ نقره- ۷ برنز
۶ چین تایپه ۱ طلا- ۳ نقره- ۶ برنز
۷ - چین ۱ طلا- ۱ نقره- ۵ برنز
۸ -اردن ۱ طلا- ۱ نقره- ۴ برنز
۹ -مالزی ۵ نقره و ۹ برنز
۱۰ -ازبکستان ۳ نقره- ۱۰ برنز 
۱۱ -قرقیزستان ۳ نقره- ۳ برنز
۱۲ -هنگ کنگ ۲ نقره – ۲ برنز
۱۳ - ویتنام ۱ نقره- ۶ برنز
۱۴ - تایلند ۱ نقره- ۳ برنز
۱۵ -تاجیکستان ۱ نقره
۱۶ -هند ۲ برنز
۱۷ -ماکائو ۱ برنز