به روز شده در ۱۳۹۶/۱۲/۰۵ - ۱۸:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۱۵ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۱۳۴۶۸۳
ژنرال مک مستر: این توافق، بدترین توافق است

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ايران را به نقض برجام متهم کرد

گروه بين‌الملل: مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ایران را به نقض روح برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، متهم کرد.
مشاور امنیت ملی کاخ سفید، ايران را به نقض برجام متهم کرد
ژنرال اچ آر مک مستر در گفتگو با شبکه تلویزیونی ام اس ان بی سی به تشریح دیدگاههایش پرداخت. در بخشی از این مصاحبه مجری شبکه پرسید:« ژنرال ماتیس وزیر دفاع آمریکا ، رئیس جمهور دونالد ترامپ و خود شما، مقرر داشته اید که مقررات روشنی درباره نوع برخورد با شناورهای ایرانی در منطقه به هنگام نزدیک شدن به شناورهای کشورمان داشته باشید.»

مک مستر در پاسخ گفت: «بله همینطور است. قواعد بسیار روشنی درباره نوع برخورد وجود دارد.» مجری شبکه در ادامه پرسید: «آیا تعجب آور خواهد بود یکی از این شناورها در اینده بسیار نزدیک غرق شود؟» مک مستر در پاسخ گفت: «کاپیتان ها، افسران نیروی دریایی و فرماندهان نیروی دریایی کشورمان، فرماندهانی قوی هستند. آنها افرادی با انضباط هستند. آنها هرکاری که بتوانند برای پیشبرد منافع کشورمان و محافظت از جان ملوان هایشان و برای دفاع از خودشان درصورت لزوم انجام خواهند داد. رئیس جمهور ترامپ نیز به صراحت اعلام کرده است که هرگز و هرگز هیچیک از فرماندهان نظامی را به علت اقدام برای دفاع از خودشان و ملوان هایشان و تفنگدارهایشان زیرسوال نخواهد برد.»

مجری شبکه در ادامه پرسید: « آیا گزارشهای منتشر شده درست است مبنی بر اینکه رئیس جمهور ترامپ خواهان خروج از توافق هسته ای با ایران است؟» مک مستر در پاسخ گفت: «رئیس جمهور ترامپ به شدت به این توافق بدبین است زیرا این توافق، بدترین توافق است. از بسیاری جهات، این توافق بدترین توافقی است که تاکنون حاصل شده است زیرا این توافق به رژیم (ایران) پاداش داد و پول کلانی را در ابتدای کار در اختیار آن قرار داد . اتفاقی که رخ داد این بود که ایران بلافاصله به نقض روح این توافق مبادرت کرد.

وی مدعی شد این توافق برای جلوگیری از دستیابی این رژیم (به تسلیحات هسته ای) بود یعنی همان رژیمی که شمار بسیار زیادی از انسان ها را در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن قربانی کرده است زیرا این رژیم حامی عمال نیابتی بیرحمش است و از رژیم اسد حمایت می کند که مردم سوریه را با تسلیحات شیمیایی هدف قرار داده و شمار بسیار زیادی از مردم سوریه را کشتار کرده است و این رژیم حامی حزب الله و حماس است. این کارها سبب بروز هرج و مرج بسیار زیاد در منطقه شده است.

وی ادعا کرد: ایران از شبه نظامیان حوثی در یمن نیز حمایت می کند. هدف از توافق هسته ای جلوگیری از دستیابی این رژیم به تسلیحات هسته ای بوده است و درعین حال اینکه، رفتارهای آن، معتدل شود اما ایران دقیقا برعکس این کار را انجام داده است. این کشور به رفتارهای بی ثبات کننده اش در سراسر منطقه، شدت بخشیده است. رئیس جمهور ترامپ با شدت در این خصوص موضع گرفته است. تمرکز اصلی سخن ایشان آن است که ایران روح توافق را نقض کرده است. کاری که ما انجام داده ایم این است که ما به همراه بسیاری از متحدان و شرکا و کشورهای همفکر اقداماتی برای مقابله با رفتارهای بی ثبات کننده ایران صورت داده ایم. با اینکه ما حاضریم با هرابزاری که لازم باشد مانع دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای شویم.»

مجری شبکه در ادامه پرسید:«من از توافق هسته ای خوشم نمی آید. رئیس جمهور ترامپ نیز از توافق هسته ای خوشش نمی آید. بسیاری از افراد دیگر نیز از توافق هسته ای خوششان نمی آید. اما اگر ما به سرعت و بدون دلیل موجه از این توافق خارج شویم آیا این امر سبب نمی شود ما برای رسیدن به توافقهای دیگر در موارد دیگر کار سخت تری داشته باشیم؟ آیا همین مسئله مانع اقدام ما است باآنکه ایران روح توافق را نقض می کند؟» ژنرال مک مستر مشاور امنیت ملی آمریکا گفت بعید می داند که خروج احتمالی آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک، برجام، برای رهبر معظم ایران تعجب آور باشد.

از مک مستر سوال شد: آیا رهبر معظم (ایران) متعجب خواهد شد اگر رئیس جمهور آمریکا از این توافق در شش ماه آینده خارج شود؟ آیا این امر برای او حیرت آور خواهد بود؟ مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: من فکر نمی کنم این امر او یا هر کس دیگر را متعجب کند زیرا رئیس جمهور تصریح کرده است که چنین خواهد کرد. او این موضوع را ارزیابی خواهد کرد که آیا ایران به توافق چنانکه باید، پایبند است یا خیر. و این رئیس جمهور از انجام دادن کاری که آن را برای امنیت مردم آمریکا، صحیح بداند، بیم ندارد.

مجری شبکه در ادامه به موضوع حزب الله و گزارش نیوزویک درباره این گروه اشاره کرد که در آن آمده است: «رئیس جمهور ترامپ و دولت او درباره تروریسم و حزب الله، غفلت دارند.» آیا چنین است؟ مک مستر گفت: نه من فکر می کنم چیزی که ما در ماهها و سالهای اخیر درباره حزب الله شاهد آن بوده ایم، بر اساس فعالیت این گروه در سوریه بوده است. حزب الله واقعا چیست؟ آیا آنها نماینده واقعی جمعیت شیعه لبنان اند؟ یا اینکه آنها ابزار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند؟ و من می گویم انها نماینده رژیم ایران و مشخصا سپاه پاسداران هستند.