به روز شده در ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۰۱:۴۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ساعت ۱۰:۵۷
کد مطلب : ۱۳۴۹۴۹
به خاطر اخراج دیپلمات‌های آمریکایی

تشکر خاص و معنادار ترامپ از پوتین

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور آمریکا با لحنی کنایه‌آمیز از همتای روس خود به دلیل صدور دستور اخراج صد‌ها دیپلمات آمریکایی از خاک روسیه تشکر کرده و گفته که این کار به کاهش هزینه‌های دولت آمریکا می‌انجامد.
«دونالد ترامپ» در واکنش به اخراج 755 دیپلمات آمریکایی از روسیه، از «ولادیمیر پوتین» بخاطر کمک به کاستن از مخارج دولت آمریکا تشکر کرد. رویترز نوشته خبرنگاران و دیگر کسانی که در باشگاه گلف شخصی ترامپ در نیوجرسی این سخنان را شنیده‌اند، آن را نوعی طعنه و کنایه تلقی کرده‌اند. ترامپ دقیقاً گفته است: «من بسیار قدردان این رخداد هستم که به ایالات‌متحده، امکان کاهش حقوق و دستمزد پرداختی را داد. ما می‌خواهیم مبالغ زیادی پول صرفه‌جویی و ذخیره کنیم و هیچ علتی هم نمی‌بینم که آنها (755 دیپلمات به مسکو) بازگردند.»

روسیه جمعه دو هفته قبل، سه روز به دیپلمات‌های آمریکایی مهلت داد که با انتخاب از میان خود، 755 نفر از تعداد کارمندان سفارتخانه و کنسولگری‌های آمریکا در این کشور بکاهند. گام اول در اخراج دیپلمات‌های طرف مقابل را البته آمریکایی‌ها در زمان دولت پیشین (باراک اوباما) و در واکنش به حمله سایبری ادعایی روس‌ها به این کشور برداشته بودند. روسیه هم تا زمان اعمال تحریم‌های جدید کنگره آمریکا و امضای آن توسط رئیس‌جمهور این کشور صبر کرد و پس از دیدن این اقدام جدید آمریکایی‌ها، از آنها خواست که تعداد کارمندان دیپلماتیک خود را با تعداد کارمندان دیپلماتیک روسیه در خاک آمریکا، برابر کنند.

مخالفان ترامپ اعتقاد راسخ دارند که روسیه با حملات سایبری، در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به نفع رئیس‌جمهور فعلی گام برداشته است و باید تنبیه شود. ترامپ هم بارها اعلام کرده که این ماجرا صرفاً خیال‌پردازی است اما نزدیکان ترامپ از جمله داماد وی به دلیل ارتباط با روس‌ها در روزهای تبلیغات انتخاباتی، زیر ذره‌بین کنگره رفته‌اند.