به روز شده در ۱۳۹۷/۰۲/۳۱ - ۱۹:۲۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب : ۱۳۴۹۵۰

کربی اظهارات ترامپ را مضحک خواند!

گروه بین الملل: سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه آمریکا، اظهارات روز گذشته رئیس جمهور این کشور درباره دیپلمات های اخراجی آمریکا از روسیه را مضحک و چرند توصیف کرد.
 
جان کربی اظهارات ترامپ را مضحک خواندبه گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، جان کربی که از نظامیان بازنشسته ارتش آمریکاست و در دولت باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور بود، در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان درباره واکنش شب گذشته دونالد ترامپ به تصمیم روسیه مبنی بر اخراج بیش از نیمی از دیپلمات های آمریکا از مسکو، گفت: این مطالب از زبان رئیس جمهور آمریکا مضحک و چرند است.
جان کربی در تاکید کرد: خیلی سعی کرده است درباره مطالبی که ترامپ به زبان می آورد، بی طرف بماند ولی به اعتقاد او اظهارات شب گذشته رئیس جمهور آمریکا مضحک ترین و چرندترین حرفی است که در شش ماه ریاست جمهوری ترامپ از زبان او شنیده است.
جان کربی در ادامه افزود: اخراج سی و پنج دیپلمات روس از واشنگتن در برابر اخراج هفتصد و پنجاه و پنج دیپلمات آمریکایی از مسکو هیچ تناسبی ندارد.
جان کربی گفت: بودجه وزارت امور خارجه آمریکا یک درصد از حقوق و دستمزدهای دولت فدرال آمریکا را تشکیل می دهد. بنابراین برخلاف ادعاهای ترامپ، با اخراج این دیپلمات ها از مسکو، مبلغ قابل توجهی صرفه جویی در هزینه ها نخواهد شد. از سوی دیگر ما نباید به دیپلماسی به عنوان ابزاری برای صرفه جویی در هزینه ها نگاه کنیم زیرا افرادی که در کسوت دیپلمات برای وزارت امور خارجه آمریکا کار می کنند، در جهت منافع این کشور خدمت می کنندلذا کاهش شمار دیپلمات های ما به امنیت ملی آمریکا لطمه می زند.
از مجموع کارکنان سه کنسولگری و سفارتخانه ما در روسیه، حدود هشتصد نفر از اتباع روسیه هستند. اشتغال این افراد در سفارتخانه آمریکا، برای روسیه بسیار دردآور بود و همواره سعی می شد این افراد را تهدید و ارعاب کنند. بنابراین باور کنید که هدف پوتین از اخراج این تعداد از کارکنان سفارتخانه و کنسولگری آمریکا در مسکو، اطمیمان از بیرون کردن اتباع روس از این ادارات بود.  بنابراین، اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه با اخراج این افراد، در هزینه های دولت فدرال آمریکا صرفه جویی خواهد شد، درست نیست و از نظر دیپلماتیک، اصلا نمی توان گفت که با کاهش این تعداد از کارکنان سفارتخانه و کنسولگری های آمریکا در مسکو، بهره وری ما بیشتر می شود. این مطالب مضحک و چرند است.