به روز شده در ۱۳۹۶/۱۲/۰۲ - ۲۰:۱۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ساعت ۰۹:۲۸
کد مطلب : ۱۳۶۱۰۱

مسلمانان ميانمار را قتل‌عام می‌کنند

گروه بين‌الملل: درپی اظهارات شاهدان درباره بریدن سر کودکان و زنده سوزاندن غیرنظامیان روهینگیا در میانمار، نگرانی از خشونت گسترده ضد این مردم رو به افزایش است.
مسلمانان ميانمار را قتل‌عام می‌کنند
روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف در پایگاه اینترنتی خود در تحلیلی به قلم فیونا مک گرگور نوشت: گزارش های شاهدان عینی حاکی از آن است که ارتش میانمار در حال قتل عام مسلمانان روهینگیا است. این گزارش ها پس از یک هفته خشونت و بیانیه های «تحریک کننده» دولت منتشر شد و نماینده انگلیس در سازمان ملل را بر آن داشت تا از آنگ سان سوچی، رهبر حزب حاکم میانمار بخواهد اوضاع را آرام کند. آنگ سان سوچی، برنده جایزه صلح نوبل به علت ناتوانی در ممانعت از نقض حقوق علیه این اقلیت مسلمان با محکومیت های بین المللی مواجه شده است.
 
دولت میانمار که قبلا به برمه معروف بود جامعه بین المللی و رسانه های خارجی را به علت تمرکز بر وضع اسفناک مسلمانان روهینگیا و نادیده گرفتن خشونت علیه بودایی های راخین و غیرمسلمان های دیگر در این کشور محکوم کرده است. روز جمعه گروه حامی حقوق بشر فورتیفای رایتس  مستقر در بانکوک گزارش های وحشتناکی از شاهدان عینی در روهینگیا منتشر کرد که از روستای چات پین در منطقه راتدانگ  گریخته بودند. آنها گفتند نیروهای امنیتی میانمار و روستایی های محلی راخین حدود دویست مرد، زن و کودک روهینگیایی را کشتند.
 
این گروه گفت نظامیان، گروه کثیری از مردان روهینگیا را دستگیر و آنها را به سمت کلبه ای از بامبو هدایت کردند و سپس کلبه را آتش زدند و همه را سوزاندند. گروه فورتیفای رایتس به نقل از عبدالرحمان از روستای چات پین گفت: «برادرم کشته شد، نظامیان ارتش میانمار او را با این گروه سوزاندند.» وی افزود: «ما جسد اعضای دیگر خانواده ام را هم پیدا کردیم که اثر گلوله ها روی بدنشان بود و برخی از آنها تکه تکه شده بودند. سر دو نفر از برادرزاده هایم را بریده بودند. یکی از آنها شش ساله و دیگری نه ساله بود. خواهر زنم به ضرب گلوله کشته شد.» روز جمعه ارتش میانمار گزارش داد چهارصد نفر - حدود 370 نفر از شورشیان روهینگیا، سیزده نفر از نیروهای امنیتی، دو مقام دولتی و چهارده غیرنظامی - از 25 اوت تا کنون در این درگیری ها و خشونت ها کشته شده اند.