به روز شده در ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - ۱۳:۴۰
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ساعت ۱۰:۲۲
کد مطلب : ۱۳۶۱۱۹
حق داریم آوازهای سرزمین مادری را در شهرمان بشنویم

راهپیمایی 60 روزه خانواده مشهدی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها

گروه فرهنگی: یک خانواده مشهدی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها و در حمایت از موسیقی نواحی، راهپیمایی 60 روزه‌ای را با شعار "حق داریم آوازهای سرزمین مادری را در شهرمان بشنویم" انجام می‌دهد.
راهپیمایی 60 روزه خانواده مشهدی در اعتراض به لغو کنسرت‌ها
به گزارش  ایلنا، احمد مهرچیان به عنوان سرپرست خانواده مشهدی که در اعتراض به لغو کنسرت‌ها و در حمایت از موسیقی نواحی، که از 35 روز قبل پیاده‌روی خود را آغاز کرده‌اند، گفت: ما یک خانواده مشهدی هستیم که در اعتراض به لغو کنسرت‌ها و همچنین حمایت از موسیقی نواحی و مقامی کشورمان سی و پنج روز است سفر با پای پیاده را آغاز کرده‌ایم و در طول این مسیر با اساتید موسیقی مناطق مختلف کشورمان نیز دیدار می‌کنیم.
4
دیدار با استاد عثمان حق‌پرست در خواف
وی در ادامه افزود: این راهپیمایی با پای پیاده و با یک کوله صورت می‌گیرد که اصلاحا به آن "بک پکر(کوله گرد)" می‌گویند. در این نوع مسافرت، افراد ملزومات‌شان را در یک کوله قرار می‌دهند و با پای پیاده مسافرت می‌کنند؛ البته گاهی سوار کامیون یا تریلی هم می‌شوند اما به هیچ عنوان از اتوبوس و مینی‌بوس و اتومبیل‌های سواری استفاده نمی‌کنند.مهرچیان همچنین عنوان کرد: ما الان به کردستان رسیده‌ایم و به سمت سنندج در حرکت هستیم. من و همسرم، زهره براتی که دکتر هستند به همراه پسر 4 ساله‌مان کورش و دختر 6 ساله‌مان باران پیاده "بک‌ پکر" می‌کنیم.
5
دیدار با اسفندیار قره‌باقی در تبریز
وی گفت: ما عاشق شنیدن موسیقی محلی و مقامی و همچنین آوازهای مادری شهرمان و کشورمان هستیم و به لغو کنسرت‌هایی که به خصوص در شهرمان مشهد اتفاق می‌افتد، اعتراض داریم. ما حرکت‌مان را پس از لغو کنسرت استاد شهرام ناظری در قوچان آغاز کرده‌ایم و تا مهرماه نیز سعی می‌کنیم به شهرهای مختلف کشورمان سفر کنیم و پیام خودمان را به اساتید و سایر مردم ایران برسانیم.احمد مهرچیان افزود: ما در طول این سفر از مشهد به خواف، تایباد، تربت جام و نیشابور رفتیم و بعد به تهران آمدیم و با استاد ناظری و پسرشان ملاقات کردیم. سپس به سمت قم، کاشان، اصفهان، قزوین، زنجان و ارومیه سفر کردیم. در ارومیه با استاد دهقان ملاقات کردیم. در تبریز به دیدار استاد قره‌باقی رفتیم. همچنین با آقای علیرضا قربانی در تبریز و با سالار عقیلی در اصفهان دیدار کردیم.وی همچنین عنوان کرد: در کردستان هم قصد ملاقات با اساتید موسیقی را داریم و همانطور که می‌دانید این منطقه مهد موسیقی است و ما برای ملاقات با اساتید موسیقی کردستان به سمت سنندج در حرکت هستیم.
8
دیدار با عاشیق دهقان و عاشیق معروف در ارومیه
مهرچیان درباره ادامه مسیر سفر خود و خانواده‌اش گفت: ما پس از کردستان به سمت همدان حرکت خواهیم کرد. البته هنوز به‌طور کامل برای بعد از آن تعیین مسیر نکرده‌ایم. اما از آنجا که دخترمان باید اول مهر ماه به مدرسه برود تا پیش از بازگشایی مدارس سعی می‌کنیم سفرمان را به اتمام برسانیم.این خانواده مشهدی سفر خود را با حضور در حرم امام رضا (ع) آغاز کرده‌اند و معتقد بسیاری از مردم مشهد نیز مانند آنها هم به شعائر مذهبی اعتقاد دارند و هم به فرهنگ موسیقی کشورشان؛ اما این خواسته آنها آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
3

بهزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۱:۲۱
خیلی حرکت جالب و مناسبیه.
درود بر این خانواده با غیرت و مصمم که با همه سختی هایی که این حرکت داره اما پای در آن گذاشته اند و با قدرت به راهشان ادامه می دهند. در حالیکه حضور فرزندانشان نیز به سختی این حرکت افزون خواهد کرد. اما برای آرمان و خواسته خود تلاش می کنند. واقعا باید به این همت قوی آنها درووود گفت (355342)
مهربان توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۳:۰۸
عجب اراده ای عجب استقامتی اونم با دو فرزند خردسال . خدا کمکشون کنه و انشاا... کنسرت موسیقی سنتی لااقل در اماکن فرهنگی تاریخی با شرایط خاص کنسرت اسلامی ازاد شود
توس نیشابور شیراز و اصفهان میتوانند میزبان کنسرت باشند اما مخالفین قوی دارند (355345)
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۵:۳۶
کیست که نداند
مشهد شهریست پر از آواز....آواز ملکوت و ملکوتیان

شنیدن موسیقی حق همه هست ...
اما
با وجود این آواز، آواز خاکیان ، نا کوک است برادر

و به اهل موسیقی حق را باید گفت ، ...... (355346)
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۵:۴۴
درآخرگفته بسیاری ازمردم هم به شعائرمذهبی پایبندندهم به فرهنگ وموسیقی کشورشان ...این سخن یعنی موسیقی جدای ازمذهب است ولکن چیزخوبی است خوب وبدرابایدبامذهب بسنجیم نه باافرادبه عبارت دیگرمردم بایدبرمدارحق بچرخندنه حق برمدارمردم (البته من کاری به شرعی یا غیرشرعی بودن موسیقی ندارم )خودوخانواده خودرابه زحمت انداخته... ت (355348)