به روز شده در ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۳:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۶ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب : ۱۳۶۳۳۶
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی عنوان كرد

ایران هدف شدیدترین رژیم راستی‌آزمایی

گروه بين‌الملل: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت مورد هسته‌اي ایران نشان می دهد حتی مسائل چالش زا و پیچیده را می‌توان در حالتی که اگر همه طرف ها به گفتگو و مذاکره متعهد باشند رفع کرد
ایران هدف شدیدترین رژیم راستی‌آزمایی
یوکیا آمانو در نشست راهبردی بلد Bled Strategic Forum گفت ایران با بسیاری از محدودیت ها در رابطه با برنامه اتمی اش موافقت کرده است. پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی به نقل از آمانو نوشت من بایستی در اینجا به دو موضوع اشاره داشته باشم. یک موضوع به چالش های تکثیر سلاح‌های هسته‌ای و موضوع دیگر به استفاده از فن‌ آوری هسته‌ای به وسیله کشورهای در حال توسعه مربوط می‌شود.
 
وی افزود: دو سال پیش آژانس بین المللی انرژی اتمی نقش مهمی را بازی کرد و سبب ایجاد یک توافق مهم بین المللی در رابطه با برنامه اتمی ایران موسوم به طرح جامع اقدام مشترک شد. آژانس در حال حاضر در حال راستی آزمایی و نظارت بر عمل ایران به تعهداتش بر اساس توافق است و به منزله چشم ها و گوش‌های جامعه بین المللی عمل می‌کند. طرح جامع اقدام مشترک نشانه شفافی از تقویت راستی آزمایی اتمی است. ایران هدف شدیدترین رژیم راستی آزمایی در جهان قرار دارد. بازرسان ما بیست و چهارساعته و هفت روز هفته بر این موضوع نظارت دارند. ما تاسیسات اتمی را به طور دائم و به وسیله دوربین های نصب شده و دیگر تجهیزات رصد می‌کنیم. 
 
آمانو گفت ایران با بسیاری از محدودیت ها در رابطه با برنامه اتمی اش موافقت کرده است. این برنامه هم اکنون محدودتر از گذشته است. آژانس بین المللی انرژی اتمی دسترسی خود را به سایت ها و اطلاعات افزایش داده است. مورد ایران نشان می دهد حتی مسائل چالش زا و پیچیده را می‌توان در حالتی که اگر همه طرف ها به گفتگو و مذاکره متعهد باشند رفع کرد. فقط نباید به دنبال مذاکره صرف بود بلکه مذاکره باید با هدف رسیدن به نتیجه انجام شود. آژانس بین المللی انرژی اتمی توانست سهم مهمی در این رابطه داشته باشد و اطمینان تمامی طرف‌ها را با  تکیه بر دستورالعمل فنی خود و نه سرگردان کردن آن در سیاست، حفظ کند.