به روز شده در ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ - ۲۳:۱۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۷ ساعت ۱۶:۰۷
کد مطلب : ۱۳۶۳۷۹
او مثل یک ژنرال روسیه صحبت می‌کند نه میانجیگر بین‌المللی

مخالفان سوریه: دی‌‌میستورا بی‌طرف نیست

گروه بین الملل: هماهنگ کننده هیئت مخالفان سوریه در مذاکرات صلح اعلام کرد که میانجی‌گری سازمان ملل برای حل بحران به شکست منجر شده است.
مخالفان سوریه: دی‌‌میستورا بی‌طرف نیست
ریاض حجاب، سخنگوی هیئت عالی مخالفان سوریه در مذاکرات صلح گفت: ما با اظهارات استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه مخالفیم. وی گفته بود مخالفان بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه واقعیتی را که می‌گویند در جنگ پیروز نشده‌اند، قبول کرده‌اند. وی در توییتر نوشت: اظهارات دی‌میستورا نشان دهنده شکست میانجی‌گری سازمان ملل در اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت و احترام به تعهداتش در مقابل جامعه جهانی است. یک بار دیگر دی‌میستورا با اظهارات نسنجیده، خود را وارد ماجرا کرد.

حجاب گفت: انقلاب سوریه گذشته است. ما خواهان طرح جدیدی از سوی سازمان ملل برای پرونده سوریه هستیم. پیشتر «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه دوباره تاکید کرده بود، بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴، آینده سوریه تنها توسط مردم این کشور بدون دخالت خارجی تعیین می‌شود.

دی میستورا اشاره کرد: انتظار می‌رود آزادسازی کامل شهر دیر الزور از دست گروه تروریستی داعش به زودی اعلام شود. دی میستورا در یک نشست مطبوعاتی گفت: در دور بعدی اجلاس آستانه درباره سوریه موضوع متحد کردن مخالفان و توقف اقدامات جنگی و راه اندازی روند سیاسی بررسی خواهد شد. وی افزود: مخالفان سوری باید متحد شده و واقعگرا باشند و درک کنند که آنها برنده نیستند.

در همین راستا، محمد صبرا، رئیس هیئت عالی مخالفان سوریه در مذاکرات صلح اعلام کرد که دی‌میستورا میانجی‌گر مقبول و مطلوب و بی‌طرفی نیست. هدف سازمان ملل از درخواستش از مخالفان برای متحد شدن سرپوش گذاشتن بر گزارش سازمان ملل درباره استفاده نظام بشار اسد از سلاح شیمیایی در خان شیخون است.

صبرا از دبیرکل سازمان ملل خواست در قبال این جانبداری اقدامی اتخاذ کند. وی گفت: دی‌میستورا مثل یک ژنرال روسیه صحبت می‌کند نه میانجیگر بین‌المللی. نصر حریری، رئیس هیئت مخالفان سوریه در مذاکرات ژنو نیز گفت: ما از شورای امنیت می‌خواهیم نشست فوق‌العاده‌ای را برای اطلاع یافتن از گزارش کمیته تحقیقات شیمیایی و اجرای ماده ۲۱ قطعنامه ۲۱۱۸ برای مجازات نظام براساس بند هفت برگزار کند. وی از سازمان ملل خواست از تعهداتش دست نکشد و از قطعنامه‌های بین‌المللی و بیانیه ژنو دور نشود.

روز چهارشنبه کمیته تحقیقات بین‌المللی درباره سوریه اعلام کرده بود که نظام سوریه از طریق استفاده از سلاح شیمیایی علیه غیرنظامیان در کشور مرتکب جنایت جنگی شده است. در این گزارش اعلام شده که نظام سوریه در کشتار خان‌شیخون از گاز سارین استفاده کرده است.