به روز شده در ۱۳۹۶/۱۲/۲۹ - ۰۸:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۸ ساعت ۱۱:۳۶
کد مطلب : ۱۳۷۰۱۵
زیباکلام:

باید به مفاهیم اولیه انقلاب بازگردیم

گروه سیاسی: یک استاد دانشگاه گفت: هیچ چاره‌ای نداریم؛ جز این که به مفاهیم اولیه انقلاب بازگردیم. اهداف امام خمینی از انقلاب کردن را مطالعه کنید.
باید به مفاهیم اولیه انقلاب بازگردیم

به گزارش ایسنا، صادق زیباکلام در همایش صلح، دموکراسی و حقوق شهروندی اظهار کرد: ممکن است حکومت در یک جامعه عالی باشد اما اسمش لزوما اجرای دموکراسی نیست. با این که آقای ترامپ خیلی قدرت دارد، تصمیمی می‌گیرد و وقتی قاضی فدرال مخالفت می‌کند، آن تصمیم اجرا نمی‌شود. در انگلستان وقتی تونی بلر خواست به عراق حمله کند، طرحش را به صورت لایحه به مجلس عوام برد و آنجا بررسی کردند.وی ادامه داد: بیایید پناه ببریم به قانون اساسی اما بدانیم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران توسط حقوقدان‌ها نوشته نشده است. عبارات زیبایی در قانون است به کار برده می شود اما بسیاری از مواردی که در کشورهای دیگر حل شده را حل نکرده است.

این استاد دانشگاه گفت: مشکل فقط در قانون اساسی نیست، از همان روزی که مفاهیم حقوقی وارد ایران شدند با مقاومت اصحاب قدرت هم روبه رو شدند. وقتی اجداد ما در مجلس اول قانون را نوشتند محمدعلی شاه شمشیر را برای مشروطه خواهان از رو بست. روزی که متمم قانون را بردند امضا کنند متمم را انداخت کناری و گفت اجداد من قدرت را با شمشیر گرفتند اگر می‌توانید شما هم همین کار را بکنید.زیباکلام گفت: ما هیچ چاره ای نداریم جز اینکه به مفاهیم اولیه انقلاب بازگردیم. بخوانید روزنامه های اول انقلاب یا پیش از آن را که سیاستمداران می گفتند ما برای چه با رژیم شاه مبارزه می کنیم.١٢٠ مصاحبه امام خمینی را تا پیش از پیروزی انقلاب بخوانید. از او می پرسیدند علت مبارزه با نظام شاه چیست؟ نظام اسلامی که شما می خواهید برپا کنید چگونه است؟ با مارکسیست ها و بهایی ها چگونه برخورد می کنید؟ با زنان، منتقد و مخالف خود چگونه رفتار می کنید؟وی تصریح کرد: فکر می‌کنید در آن ١٢٠مصاحبه امام چند بار گفته اند که مبارزه با شاه مهم نیست و ما باید با آمریکا  و با غرب مبارزه کنیم. تنها یکی دوبار اسم آمریکا وسط می آید ایشان می گوید من نمی دانم که چرا کارتل از شاه حمایت می کند در حالی که مردم شاه را نمی خواهند.