به روز شده در ۱۳۹۷/۰۱/۰۳ - ۰۱:۳۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب : ۱۳۷۰۷۵

نتانیاهو: توافق برجام را لغو یا اصلاح کنید

گروه بين‌الملل: نخست‌وزیر اسراييل در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تکرار ادعاها علیه ایران پرداخت و خواستار لغو یا اصلاح توافق هسته‌ای با ایران شد.
نتانیاهو: توافق برجام را لغو یا اصلاح کنید
بنیامین نتانیاهو، در سخنرانی خود مدعی شد که تغییرات شگرفی در جایگاه اسرائیل در صحنه بین‌المللی ایجاد شده است. وی مدعی شد که اسرائیل پیشرفت‌های زیادی در مبارزه با تروریسم داشته و اطلاعات زیادی را در اختیار دولت‌های کشورها برای نجات جان هزاران نفر قرار داده است. وی از سفر سران کشورهایی مانند آمریکا و هند به فلسطین اشغالی و سفرهای خودش به کشورهای دیگر به عنوان نشانه‌های تغییر در جایگاه این رژیم یاد کرد.

نتانیاهو سپس به انتقاد از سازمان ملل پرداخت و مدعی شد که قطعنامه‌های نهادهای سازمان ملل علیه این رژیم ناعادلانه بوده‌اند. نتانیاهو از دونالد ترامپ، و نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل نام برد و از آنها به دلیل حمایت از اسرائیل تشکر کرد. او سپس سخنرانی ترامپ ضد ایران را شجاعانه‌ترین سخنرانی ایرادشده در سازمان ملل خواند.  وی گفت: «رئیس‌جمهور ترامپ به درستی توافق هسته‌ای با ایران را مایه شرمساری خواند. کاملا با او موافق هستم.»

وی در بخش دیگری از این ادعاها با اشاره به بندهای موسوم به «غروب آفتاب» در برجام (بندهایی از برجام که به مرور زمان منقضی می‌شوند) گفت: «بندهای غروب آفتاب، سایه‌ای تاریک بر جهان خواهد افکند و ایران را ظرف یک دهه در آستانه کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای قرار خواهد داد.» نتانیاهو در ادامه ادعاهای خود تصریح کرد که ایران با نگاه داشتن توافق هسته‌ای قادر به ساخت شمار زیادی سلاح هسته‌ای خواهد بود. وی دیدگاه کسانی که به گفته‌ او تصور می‌کرده‌اند برجام باعث «معتدل شدن» سیاست‌های ایران خواهد شد را «ساده‌لوحانه» توصیف کرد.

نتانیاهو گفت: «کسانی که ما را به نابودی تهدید می‌کنند خودشان را در معرض خطر مرگبار قرار می‌دهند.»
وی سپس تصریح کرد که موضع اسرائیل در قبال برجام روشن است و این توافق بایستی اصلاح یا لغو شود. 
نتانیاهو گفت: «لغو برجام به معنی احیای فشار عظیم و تحریم‌های فلج‌کننده علیه ایران است و اصلاح آن نیازمند بازرسی‌های بیشتر و نبود تاریخ انقضای توافق. ما فعالانه از اقدام ایران برای باز کردن جبهه‌های جدید تروریستی در سوریه و در مرز شمالی خودمان جلوگیری خواهیم کرد.»  او همچنین گفت: «تا زمانی که ایران به دنبال نابودی اسرائیل باشد، دشمنی بدتر از اسرائیل نخواهد داشت.»

مسوولان حکومت ایران هر روز تهدید به محو کشور من می کنند. همین دیروز رئیس ستاد نیروهای مسلح شان گفت که آنها موشک برای نابودی ما می سازند.
در تقابل با ایران، تنها نیستیم و دوشادوش کشورهای عربی هستیم. من با سران اردن و مصر دیدار کرده‌ام. متعهد به صلح با همه همسایگانمان هستیم.
تا زمانی که ایران به دنبال نابودی ما باشد، اسرائیل شدیدترین دشمنی را با ایران خواهد داشت.
ایران نیازی ندارد که برجام را بر هم زده و به سمت ساخت یک بمب گریز بزند، بلکه کافی است به برجام پایبند بماند و صدها بمب بسازد.
موضع ما در قبال برجام روشن است: توافق را یا اصلاح کنید یا لغو کنید.
لغو برجام نیازمند بازگشت تحریم‌های فلج‌کننده است و اصلاح برجام نیازمند بازرسی از تمام مراکز مشکوک و لغو تاریخ انقضای توافق.
اجازه نخواهیم داد ایران در نزدیکی مرزهای ما، پایگاه نظامی و نیروی نظامی مستقر کند.
چهره ندا آقاسلطان را فراموش نکرده‌ام.
مردم ایران [به فارسی] ما دوست شما هستیم!