به روز شده در ۱۳۹۶/۱۲/۰۴ - ۲۱:۴۱
 
۳
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۱۰ ساعت ۰۸:۵۸
کد مطلب : ۱۳۷۵۷۱

مخالفت مولوی عبدالحمید با تحریم اقلیم

گروه سياسي: مولوی عبدالحمید با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر حل مشکلات مردم اقلیم کردستان عراق از کانال مذاکره، گفتمان و راه‌های مسالمت‌آمیز و قانونی، هرگونه تحریم و محاصره‌ی اقلیم کردستان را برخلاف منافع ملی عراق و جهان اسلام دانست.
به گزارش انصاف نیوز، امام جمعه‌ی اهل‌سنت زاهدان در این بیانیه حمله‌ی نظامی یا اعمال تحریم و فشار علیه اقلیم کردستان را «تحریک‌کننده، خصمانه و برخلاف منافع ملی عراق و جهان اسلام» خواند. در بخشی از این بیانیه آمده است: «مردم ستمدیده‌ی عراق بالعموم و برادران و خواهران کرد بالخصوص در سال‌های گذشته مرارت‌ها و رنج‌های زیادی متحمل شده‌اند. قتل عام کردها با سلاح‌های شیمایی، سرکوب مخالفان سیاسی و تخریب چندباره‌ی شهرها و روستاهای کردنشین در زمان حکومت حزب بعث از جمله‌ی این مرارت‌ها و سختی‌هاست که مردم غیور اقلیم کردستان متحمل شده‌اند».

مولوی عبدالحمید با تاکید بر لزوم حل مشکلات از راه‌های مسالمت‌آمیز و مذاکره، تصریح کرد: «دولت مرکزی عراق نباید اشتباهات پیشینیان خود را تکرار کند و به زبان زور با مردم حرف بزند. این رویه باعث به وجود آمدن عداوت و دشمنی و زیاد شدن فاصله بین آحاد ملت می‌شود و نتیجه‌ی خطرناکی برای عراق و دیگر مناطق در پی خواهد داشت». مدیر دارالعلوم زاهدان ضمن اشاره به تبعات تهدید و محاصره‌ی اقلیم کردستان، تاکید کرد: «این موضوع تعصبات قومی و مذهبی را تشدید و تحریک می‌کند و موجب بروز مشکلات جدید، که غیرقابل پیش‌بینی هستند، می‌شود. همچنین، این امر منجر به ایجاد التهاب در منطقه و جهان اسلام می‌شود».

وی در بیانیه‌ی مذکور آورده است: «خویشتنداری و رعایت مصالح مردم عراق بهترین راه حل برای برون‌رفت از بحران موجود است. تلاش برای به انزوا کشاندن اقلیم کردستان و اقدام نظامی علیه آن عملی تحریک‌کننده و خصمانه و به ضرر منافع مردم عراق است. بنابراین دو طرف به میز مذاکره برگردند و هیچ‌گاه درهای مذاکره را به‌سوی هم نبندند؛ این به نفع همه است». مولانا عبدالحمید در پایان این بیانیه تاکید کرده است: «نه ملت عراق و نه مردم منطقه تحمل جنگ و درگیری جدیدی را دارند. تحریم‌های اقتصادی و سیاسی علیه اقلیم کردستان به ضرر منطقه است و بهانه به دست بدخواهان بلاد اسلامی می‌دهد تا از اختلافات سوءاستفاده کنند و به اهداف شوم‌شان نزدیک‌تر بشوند. شایسته است کشورهای منطقه، احزاب و گروه‌های عراق با خویشتنداری و از راه‌های مسالمت‌آمیز برای حل مشکل اقلیم کردستان تلاش کنند».