به روز شده در ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ - ۱۸:۵۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۷/۲۸ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب : ۱۳۸۵۱۷

بارزانی: تفكر بغداد همين است

گروه بين‌الملل: رئیس اقلیم کردستان اعلام کرد که دستور بازداشت معاون وی از سوی بغداد یک تصمیم سیاسی است و بغداد هرگز نخواهد توانست معاون وی را بازداشت کند و نشان داد كه تفكر بغداد همين است.
بارزانی: تفكر بغداد همين است
شبکه خبری اسکای نیوز گزارش داد؛ مسعود بارزانی، در سخنانی در واکنش به حکم بازداشت کوسرت رسول علی، معاون رئیس اقلیم و جانشین دبیرکل حزب اتحادیه میهنی کردستان گفت: بگذارید مسئولان بغداد آزاد باشند و هر دستوری می‌خواهند صادر کنند اما باید بدانند که هرگز نخواهند توانست کوسرت رسول، معاونم و مبارزان دیگر را بازداشت کنند. وی افزود: تصمیم دادگاه عراق یک تصمیم سیاسی است که به وضوح ذهنیت حاکم در بغداد را نشان می‌دهد. آن‌ها معتقدند که اگر مردمی نظر خود را به صورت مسالمت آمیز بیان کردند (همه‌پرسي) باید تحریم‌های دسته جمعی علیه آن‌ها اعمال شود و اگر فردی نظر خود را گفت باید بازداشت شود. این ذهنیتی است که باعث می‌شود هیچ کسی نتواند با آن‌ها همزیستی داشته باشد. دادگاهي در بغداد روز پنجشنبه دستور بازداشت کوسرت رسول علی را صادر کرد. رسول علی نیروهای دولتی عراق در کرکوک را اشغالگر خوانده بود و عمليات اخير بغداد در كركوك را مشابه عمليات صدام عليه كردها در ماجراي انفال (كوچ دست جمعي و قتل عام) دانست.
 
کنترل نیروهای عراقی بر آخرین منطقه تحت سیطره کردها در استان کرکوک
نیروهای عراقی
منابع عراقی اعلام کردند که نیروهای دولتی این کشور وارد آخرین منطقه‌ تحت سیطره کردها در استان کرکوک شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، منابع امنیتی عراقی اعلام کردند: نیروهای ارتش و دستگاه مبارزه با تروریسم عراق بعد از درگیری‌های شدید با پیشمرگ‌ها وارد منطقه التون کوبری، آخرین منطقه تحت سیطره کردها در استان کرکوک شدند. به دنبال درگیری‌های شدید میان دو طرف رفت‌ و آمد بین اربیل و کرکوک متوقف شده است. اخیرا و در پی برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، نیروها عراقی توانستند کنترل شهر کرکوک را در دست بگیرند.
 
درخواست الجبوری برای بازگشت نمایندگان اقلیم کردستان به پارلمان عراق
الجبوری
رئیس پارلمان عراق از نمایندگان اقلیم کردستان خواست به تحریم‌های نشست‌های پارلمان پایان دهند.
 در بیانیه صادر شده از دفتر سلیم الجبوری، رئیس پارلمان عراق آمده است که وی از فراکسیون ائتلاف کردستان خواسته تا به تحریم نشست‌های پارلمان پایان دهد. در این بیانیه همچنین آمده است: الجبوری خواستار گفت‌وگوی واقعی جهت حل بحران کنونی است. پارلمان عراق در 12 اکتبر 2017 حضور نمایندگان ائتلاف کردستان حامی برگزاری همه‌پرسی در جلسات پارلمان را تعلیق کرده بود.