به روز شده در ۱۳۹۷/۰۸/۰۱ - ۲۰:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب : ۱۴۰۷۰۵

رابطه اصلاح‌طلبان-شورای نگهبان

گروه سياسي: عضو شاخص فراکسیون امید از گفتگویش با سخنگوی شورای نگهبان درباره نحوه تعامل جریان اصلاحات با این نهاد روایت کرد.
رابطه اصلاح‌طلبان-شورای نگهبان
به گزارش نامه‌نیوز، محمدرضا تابش، نائب رئیس فراکسیون امید مجلس  در مورد رایزنی‌های اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان بر سر نحوه تأیید صلاحیت اصلاح طلبان در انتخابات آینده و سخنان کدخدایی مبنی بر اینکه شورای نگهبان محل چانه زنی‌های سیاسی نیست گفت: بعد از آن روزی که آقای کدخدایی اعلام موضع کرده بود، در فرودگاه وی را دیدم و از وی گلایه کردم که آقا مگر در فرآیند برگزاری انتخابات تعاملاتی بین حقوق‌دان‌ها و اصلاح‌طلب‌ها انجام نشد که وی گفت بله این توافقات انجام شد، من گفتم پس چرا چنین اظهار نظری داشتید که وی گفت از من بد سوال پرسیدند و گفتند چانه زنی که من فقط بحث چانه زنی را رد کردم.
اهم اظهارات تابش به شرح زیر است:
* اصلا بحث ما چانه زنی نبود بلکه می‌گوییم ما یک نظام مردم سالاری دینی مستقر داریم و باید پایه‌های این نظام را تثبیت و محکم کنیم و هرآنچه را که نقش مردم را برجسته می‌کند را تقویت شود و اگر جایی مواضع و تصمیماتی هست که نقش مردم رنگ می‌بازد آن را کمرنگ کنیم. ما در این راستا با سپاه گفتگو می‌کنیم، با نهادهای اطلاعاتی رایزنی می‌کنیم، با شورای نگهبان نیز حرف می‌زنیم.
* گفت‌وگو با نهادهای دیگر مسئولیت ماست. اساسا یکی از وجوه اصلاح طلبی این است که ما مکنونات قلبی مردم و هرآنچه را که تشخیص می‌دهیم که به صلاح ملک و ملت است متذکر شویم و این بحث چانه زنی نیست که بگویم صلاحیت فردی تأیید شود و یا رد شود بلکه بحث این است که کشور با یک جریان فکری اداره نشود.
*{در پاسخ بِه اینکه آیا بیم رد صلاحیت‌ها را دارید}: در هر صورت شورای نگهبان وظائفی را در تأیید و رد صلاحیت‌ها دارد که منطبق بر قانون است و طبق آن عمل می‌کند. متاسفانه این موضوع تبدیل به نظارت استصوابی هم شده است ولی در هر صورت هرچه بهتر بتوانیم باهم صحبت کنیم و مذاکره داشته باشیم که رد و تأیید صلاحیت‌ها مبنای قانونی داشته باشد بهتر است.
*{در پاسخ به این سوال که به هر حال اصلاح طلبان در هنگام انتخاب حقوقدان‌های شورای نگهبان به کدخدایی رای دادند که به نوعی رابط آنها با شورای نگهبان باشد، در حال حاضر تا چه اندازه به وی برای این نوع از ارتباط امیدوار هستید}: در آن زمان باید ببینیم چه کسانی کاندیدا بودند و حیث المجموع در برقراری تعاملات بر مبنای قانون با توجه به تجربیات آقای کدخدایی تشخیص این بود که وی بهتر می‌تواند این نقش را ایفا کند، ما بروی رد و تأیید صلاحیت حرف نداریم، خیلی از حرفهای آقای کدخدایی در موضع قانونی اصلاح طلبانه است، یعنی خیلی از حرف‌هایی که ما و آقای کدخدایی از موضع حقوقی می‌گوییم یکی است و قطعا این فکر که در جهت نقش‌آفرینی بیشتر مردم و تثبیت جمهوریت نظام باید باشد تقویت شود. در واقع نباید جمهوریت نظام زیر سایه اسلامیت برود بلکه جمهوریت و اسلامیت دوبال هستند که باید باهم حرکت کنند تا نظام مورد نظر مردم مستقر شود. اگر هر کدام از اینها تفوق پیدا کند انحرافی در تحقق جمهوری اسلامی است که مورد درخواست مردم بوده است و برای آن خون و شهید داده‌اند.