به روز شده در ۱۳۹۸/۰۱/۰۵ - ۰۳:۳۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب : ۱۴۰۷۱۴

آنچه نتانیاهو در پاريس درباره ایران گفت

گروه بين‌الملل: بنيامين نتانیاهو از اراده مشترک کشورش با فرانسه برای متوقف کردن فعالیت نظامی ایران در عراق، سوریه و لبنان خبر داد.
آنچه نتانیاهو در پاريس درباره ایران گفت
نخست‌وزیر اسرائیل در دیدار روز یکشنبه خود با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پاریس ضمن اشاره به آنچه «خطر ایران در منطقه» نامید، وی را از معدود رهبران غربی خواند که درباره رفتار 'خصومت آمیز' ایران در منطقه با صراحت سخن می‌گوید. وي گفت که ما تحرکات ایران را تحمل نخواهیم کرد و اقدامات لازم را برای مقابله با تهران انجام خواهیم داد. نتانیاهو در این باره گفت: «آنچه ایران می خواهد این است که خود را به لحاظ توان نظامی در زمین، هوا و دریا و با هدف جنگ و از بین بردن اسرائیل تقویت کند. ما این موضوع را تحمل نخواهیم کرد و با آن مقابله می‌کنیم.» نتانیاهو با تائید ضمنی حملات هوایی اسرائیل در سوریه و لبنان با هدف مقابله با تاسیس پایگاه‌های نظامی ایران در مرز خود، ضمن اشاره به اراده مشترک کشورش با فرانسه برای متوقف کردن فعالیت نظامی ایران در عراق، سوریه و لبنان گفت: «ایران برای برهم زدن معادلات منطقه در حال استقرار موشک‌های خود در لبنان است و صد هزار موشک آماده در این کشور دارد.»

بنیامین نتانیاهو در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که کشورهای عربی برای خنثی کردن تهدیدات ایران در منطقه با اسرائیل همکاری دارند گفت: «بسیاری از کشورهای عربی دریافته اند که اسرائیل دشمن آنان نیست بلکه متحدی است که نمی توان از آن چشم پوشید.» وی همچنین در واکنش به سخنان رجب طیب اردوغان درباره اسرائیل پس از صدور دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس گفت: «من از کسی که روستاهای کردنشین کشور خود را بمباران می کند و یا خبرنگارانش را به زندان می اندازد و به ایران در دور زدن تحریم‌های بین المللی کمک می کند، درس اخلاق نمی پذیرم.»

در ماه‌های گذشته مقامات اسرائیل بارها نسبت به حضور نظامی ایران در سوریه هشدار داده اند. همچنین رسانه‌های این کشور می‌گویند که نقاط هدف قرار گرفته توسط جنگنده‌ها و موشک‌های اسرائیل در سوریه، پایگاه‌های نظامی و یا انبار‌های تسلیحاتی متعلق به ایران بوده است. بنیامین نتانیاهو دقایقی پس از کنفرانس خبری خود با ماکرون خطاب به خبرنگاران گفت که ایران قصد تاسیس کارخانه‌های ساخت موشک در خاک سوریه را دارد و ما جلوی این اقدام ایران را خواهیم گرفت.

روند صلح با فلسطین و همچنین به رسمیت شناخته شدن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ایالات متحده از دیگر محورهای گفتگوی نخست وزیر اسرائیل در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بود. امانوئل ماکرون در این دیدار، تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل را تنها راه برقراری صلح دانست و گفت که تنها از راه ادامه مذاکرات می‌توان به این مهم دست یافت.