به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ۲۲:۵۲
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۳۹۱/۰۲/۰۴ ساعت ۱۳:۵۹
کد مطلب : ۱۴۰۹
رييس پليس آگاهي هشدار داد:

كلاهبرداري تلفني از طريق كارت‌هاي بانكي

رييس پليس آگاهي تهران بزرگ با تشريح جزئيات كلاهبرداري از طريق دستگاهي خودپرداز، به همشهريان توصيه كرد كه در صورتي كه افرادي با آنان تماس گرفته و آنان را براي دريافت وجه به بهانه داشتن حساب ارزي يا حساب دولتي به پاي دستگاه‌هاي خودپرداز كشاندند به هيچ عنوان وارد منوي انگليسي نشده و در هنگام ورود به منوي فارسي نيز دقت لازم را داشته باشند تا فرآيند انتقال وجه به صورت برعكس اجرا نشود.
كلاهبرداري تلفني از طريق كارت‌هاي بانكي
سرهنگ عباسعلي محمديان در گفت وگو با ايسنا، در مورد جزئيات اين شيوه كلاهبرداري جديد گفت: بررسي پرونده‌ها نشان مي‌دهد كه برخي از كلاهبرداران كه معمولا افراد سابقه‌داري نيز هستند با تكيه بر روابط عمومي بالا خود و همچنين چرب‌زباني مالباخته را تحت تاثير خود قرار داده و به نوعي فرد مالباخته را مجاب به همراهي با خود مي‌كنند.

وي گفت: افراد كلاهبردار به عنوان مشتري و خريدار با اصناف مختلف تماس تلفني داشته و با معرفي خود به عنوان خريدار يا مسئول خريد شركت‌هاي مختلف درخواست خريد كالا يا ارائه خدمات مي‌كنند.
رئيس پليس آگاهي پايتخت افزود: اين افراد پس از خريداري كالا يا دريافت خدمات به متصدي فروش اعلام مي‌كنند كه با در دست داشتن كارت عابربانك خود به يكي از دستگاه‌هاي خودپرداز مراجعه كنند تا مبلغ مورد نظر به حساب وي منتقل شود.

محمديان با بيان اينكه بررسي‌ها نشان داد كه كلاهبرداران با طرح دو شيوه اقدام به كلاهبرداري از مالباختگان مي‌كنند، گفت: كلاهبرداران در وهله اول اعلام مي‌كنند كه داراي حساب ارزي هستند و براي اين كه بتوانند پول را به حساب فروشنده وارد كنند، بايد مالباخته به دستگاه‌هاي خودپرداز مراجعه كرده و از اين طريق پول به حساب وي واريز شود.
وي افزود: در مواردي ديگر كلاهبرداران خود را وابسته به اداره و نهادهاي مختلف معرفي كرده و عنوان مي‌كنند كه از آنجايي كه حساب دولتي است بايد براي انتقال وجه كد خاصي وارد دستگاه خودپرداز شود تا انتقال وجه صورت گيرد.
محمديان با بيان اينكه كلاهبرداران قبل از انتقال از فروشنده مي‌خواهند موجودي حسابش را اعلام كند تا پس از انتقال وجه مبلغ واريزي مشخص شود، گفت: كلاهبرداران با اين بهانه از موجودي حساب فروشنده باخبر مي‌شوند.

وي در ادامه با بيان اينكه كلاهبرداران از مالباختگان مي‌خواهند از آنجايي كه حساب ارزي است وارد منوي انگليسي شوند، گفت: كلاهبرداران پس از اطلاع از موجودي حساب با اغفال تلفني فرد را به گونه‌اي راهنمايي مي‌كنند كه فروشنده، موجودي حساب خود را به حساب كلاهبردار انتقال مي‌دهد به گمان اين‌كه وجه كالا را قبل از تحويل دريافت كرده است اما پس از مدتي متوجه وقوع كلاهبرداري مي‌شود.

محمديان افزود:بررسي‌ كارآگاهان نشان داد كه حسابي كه پول مالباخته به آن منتقل مي‌شود يا با مدارك سرقتي افتتاح شده يا كلاهبرداران با فريب برخي افراد آنان را وادار به بازكردن حساب بانكي مي‌كنند كه كلاهبرداران از اين حساب‌ها براي پيگيري اعمال مجرمانه خود استفاده مي‌كنند.
وي با بيان اينكه فرآيند رسيدگي به اين گونه پرونده‌هاي كلاهبرداري زمان‌بر است به شهروندان توصيه كرد در صورتي كه افراد با آنان تماس گرفته و آنان را براي دريافت وجه به بهانه داشتن حساب ارزي يا حساب دولتي به پاي دستگاه‌هاي خودپرداز كشاندند به هيچ عنوان وارد منوي انگليسي نشده و در هنگام ورود به منوي فارسي نيز دقت لازم را داشته باشند تا فرآيند انتقال وجه به صورت برعكس اجرا نشود.

رييس پليس آگاهي پايتخت با بيان اينكه در حال حاضر پرونده‌هاي متعددي در پليس آگاهي در مورد اينگونه كلاهبرداري تشكيل شده است، گفت: در حال حاضر پرونده‌اي در اداره چهاردهم پليس آگاهي پايتخت تشكيل و متهمان اين پرونده نيز دستگير شده‌اند. محمديان درباره چگونگي افتتاح حساب توسط كلاهبردارن با اسناد و مدارك جعلي و سرقتي گفت: بر اساس توافقات صورت گرفته با بانك‌ها، آنان ملزم هستند كه پيش از افتتاح حساب، مدارك فرد بازكننده حساب را كنترل و از اداره ثبت استعلام گيرند و اين مساله جزو الزامات بانكي است.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *