به روز شده در ۱۳۹۷/۰۹/۲۰ - ۱۳:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ساعت ۱۴:۱۵
کد مطلب : ۱۴۱۵۷۲

آقای نوبخت، ما ساده‌ لوح نیستیم!

آقای نوبخت، ما ساده‌ لوح نیستیم!
گروه سیاسی- رسانه‌ها: نادر کریمی‌ جونی در روزنامه جهان صنعت نوشت: چه کسی می‌تواند باور کند که جمهوری عربی سوریه که در اوج شکوفایی و در زمان حافظ اسد با پول‌های ایران و در یک برهه با پول‌های عربستان و کویت اداره می‌شد، اکنون و در زمان جنگ که همان زیرساخت‌های ضعیف را از دست داده و مهم‌ترین درآمد آن – گردشگری- به‌طور کامل قطع شده است، هزینه‌های اداره کشور هنگام جنگ و از آن مهم‌تر هزینه‌های جنگ را خودش بپردازد؟ آیا دمشق از پشتوانه مالی و درآمدهای هنگفت برخوردار بوده یا برخوردار است که می‌تواند علاوه بر هزینه‌های جنگ، هزینه‌های اداره کشور هنگام بحران را هم پرداخت کند؟
اوضاع یمن از این هم اسفبارتر است.
 
یمن هیچ‌گاه چه از نظر اجتماعی و چه از نظر اقتصادی در موقعیت باثبات و آرامی نبوده و تنها در افسانه‌ها می‌توان از باغ‌های عدن نشان و خاطره‌ای به دست آورد. در این کشور چه هنگامی که در بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده بود و چه هنگام حضور یمن متحد در عرصه بین‌المللی، هیچ‌گاه رفاه نسبی برای همه شهروندان وجود نداشته و بالاخص شیعیان همواره در تنگدستی و سختی قرار داشته‌اند. نگارنده خود شیعیان یمنی مشغول تحصیل در ایران را در مدارس دینی قم ملاقات و با آنان گفت‌وگو کرده و از این بابت اطلاعات قابل اتکا و قابل اعتمادی درباره اوضاع اقتصادی و صنعتی یمن به دست آورده است.
 
پیش از بروز اختلاف‌ها و وارد شدن یمن به منازعه میان اقوام و قبایل، عمده درآمد یمن از طریق اجاره پرچم روی شناورهای قانونی و غیرقانونی و نیز صیادی و مانند آن تامین می‌شد. در چنین صورتی اگر در یک کشور عقب‌افتاده و ضعیف جنگ رخ دهد آیا آن کشور ضعیف می‌تواند هزینه‌های اداره جنگ و کشور را توامان پرداخت کند؟ آیا چنین کشوری می‌تواند سلاح‌های گران‌قیمت و سنگین مانند موشک از بازارهای بین‌المللی خریداری و آن را به مقصد جبهه‌های خود حمل کند. به این اوضاع اضافه کنید دوپاره شدن کشور و تقسیم منابع پولی و اقتصاد یمن میان گروه‌های رقیب را.
 
اوضاع عراق هم اگرچه چندان بد نیست و بغداد ثروت بزرگی مانند نفت خام دارد تا هزینه‌های جاری کشور و اداره جنگ را پرداخت کند اما تبدیل این دارایی به ثروت نقدی و پرداخت هزینه‌ها به سادگی امکان‌پذیر نیست بنابراین در مواردی دولت بغداد از کمک‌های کشورهای دیگر استفاده می‌کند. این کمک‌ها به صورت دادن اعتبار یا کمک‌های اعتباری برای دولت بغداد اختصاص می‌یافت و در میان‌مدت اعتبار پرداختی از طرف دولت بغداد بازگردانده می‌شد.
 
‌ تا اینجا هر سه کشور درگیر جنگ که ایران در آنها حضور دارد از نظر اقتصادی محتاج کمک‌های بیرونی هستند و حداقل در دو مورد (سوریه و یمن)، کشورهای یادشده چیزی برای هزینه کردن در امور داخلی یا پرداخت مخارج جنگ در اختیار ندارند. حال اگر بپذیریم که در دو مورد یمن و سوریه، اصلی‌ترین و شاید تنها حامی دولت‌های صنعا و دمشق، ایران است، آنگاه تنها کشوری که از دولت‌های یادشده چه در امور نظامی و چه در امور اقتصادی حمایت می‌کند، ایران است. این در حالی است که مقامات نظامی کشورمان در چند مورد به حضور تمام‌عیار ایران در جنگ‌های یادشده اشاره کرده و بر اراده کشورمان برای تداوم بخشیدن به این حضور تاکید کرده‌اند.
 
اما با وجود این اطلاعات و شواهد غیرقابل انکار، حال نوبخت، سخنگوی دولت تصریح می‌کند که ایران در یمن، سوریه و عراق هزینه‌ای برای جنگ نمی‌پردازد و تنها هزینه‌های مستشاری را پرداخت می‌کند. پرسش عمده آن است که وقتی ایران در جنگ‌های یادشده به‌طور تمام‌عیار حضور دارد چگونه هزینه‌های پرداختی به مخارج مستشاری محدود می‌شود. محمدباقر نوبخت در این موضع‌گیری تصریح می‌کند که هزینه‌های جنگ توسط دولت‌های محلی کشورهای یادشده پرداخت می‌شود اما او توضیح نمی‌دهد که کشورهایی مانند یمن یا سوریه که حتی پیش از جنگ داخلی نیز با پول‌های کشورهای دیگر اداره می‌شدند اکنون که بسیاری از رکن‌های اقتصادی‌شان نابود شده و درآمدهای ارزی‌‌شان قطع شده، از چه راه و با چه امکاناتی قدرت پرداخت‌ هزینه‌های گزاف و گران جنگ را دارند. آیا نوبخت در واقع شهروندان ایرانی را ساده‌لوح حساب کرده است؟ آیا خود او باور می‌کند که تمام هزینه‌های دو جنگ یمن و سوریه از طرف دولت‌هایی پرداخت شده که برای نان شب محتاج کمک‌های خارجی و حمایت‌های مالی دیگران هستند؟
 
نه سازوکارهای اقتصادی و نه اطلاعات بین‌المللی، این ادعای سخنگوی دولت را تایید نمی‌کند. مردم ایران خود جنگ را تجربه کرده و ملاحظات اقتصادی و تنگناهای مالی آن دوران را به یاد دارند و به همین دلیل اظهاراتی این‌گونه برای شهروندان ایرانی قابل درک و باورپذیر نیست. این رفتار سخنگو در حالی است که در همین روزهای اخیر رییس دولت از مردم درخواست کرده برای شفاف کردن رفتار دولت و بازخواست از قوای کشور در مورد تصمیم‌ها و رفتارشان به میدان بیایند. اما در نخستین گام، در حالی که حضور تمام‌عیار تهران در جنگ‌های یمن، سوریه و عراق از سوی مقامات نظامی کشورمان تایید می‌شود نه فقط آقای سخنگو این حضور تمام‌عیار را به حضور مستشاری تقلیل می‌دهد بلکه ایشان پرداخت هزینه‌های گزاف جنگ را به گردن دولت‌هایی می‌اندازد که آهی در بساط ندارند. آیا چهره شهروندان ایرانی به افراد خوش‌باور و نادان شبیه شده است؟

شیدا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۴:۳۶
مطلب بسیاری جالبی بود. ممنون (357021)
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۵:۱۰
ما رو جگر فرض کرده. (357026)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۶:۳۱
آقای نوبخت مردم را جاهل حساب می کنند.بدبخت ملتی که با این مسئولین سروکار دارند. (357035)
توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۶:۴۲
این حرفها دل مردم مستضعف و کارمندان ساده مثل معلمان و کارگران و...عصبانی و جریحه دار نمیکنه؟؟؟ (357037)
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۱:۰۹
خدایا جهت رفاه حال مردم و خصوصا فرهنگیان شر نوبخت را از سرشان کم کن (357058)
رییسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۶:۵۰
دمتون گرم خیلی عالی بود
خدایی این نوبخت حرفاش ادم عصبی می کن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (357039)
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۷:۵۸
خدایا ما را از دست آقای نو بخش نجات بده................................ (357044)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۱۹:۵۹
سلام تعجب میکنم یک سایت ایرانی و کسانی که ادعای ایرانی بودن دارن هنوز نفهمیدن جنگیدن در زمین دشمن بهتر از خودیست حتی اگه هزینه داشته باشه که صد البته حداقل واسه امثال شما نداره. انصاف داشته باشین (357049)
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۰:۰۰
تا دیروز یار غار بودین الان شدین مخالف . اینم دروغه (357050)
امیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۰:۰۹
به نام خدا
ساده‌اندیشی‌است اگر تصور کنیم ایران تنها بازیگر و حامی مادی و معنوی سوریه در این مناقشه‌ است. سوریه عرصه رقابت 4 قدرت منطقه‌ای و دو قدرت جهانی به عنوان بازیگران اصلی و چندین قدرت فرامنطقه‌ای به عنوان بازیگران ذینفع می‌باشد.میزان حمایت ترکیه،قطر، عربستان از سویی و آمریکا و روسیه از سوی دیگر بجز محاسبه حمایتهای جهانی و سازمان ملل و غیره قابل مقایسه با هزینه‌های ایران نیست.لطفا به آمار و مستندات رسمی سازمان ملل جهت درک بهتر مراجعه شود. متاسفانه با 500 حرف نمی‌توان بیشتر گفت. (357054)
محمد حاتمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۰:۳۲
از اول هم معلوم بود این معترضین اقلند غیر قابل تاثیر در سیاست و اقتصاد کشور اما انشاا...این 9 یا 13 دی بهانه ای برا تخریب جناحی و اختلافات جناحی سیاسی نباشه (357056)
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۱:۲۲
حالا می گن مردم نریزن تو خیابون و اعتراضات خودشون منطقی بیان کنند نوشته های فوق جواب منطقی به دروغهای نوبخته خوب بیاد صادقانه جواب بده (357059)
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۲:۲۲
درود به شرفت (357062)
ع
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۳ ۲۲:۳۰
با اون لبخند ژکوند تو دوربین نگاه میکنه دروغ میگه (357063)
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۰:۱۳
خوبه خودت داری میگی مردم ایران نادان نیستند..این را نوشته ایی که القا کنی این دولت ها هستند که توی این کشورها هزینه می کنند
نه آقا این حاکمیت ایران هست که نزدیک به جهل ساله دارد از جیب مردم ایران دارد هزینه های جنایتکارهایی مثل بشار اسد را میدد
آدرس غلط نده .... (357069)
هموطن
United States
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۰:۱۴
افرین به اقای نوبخت که ما رو سیب زمینی فرض کرده.
البته اینا فقط حرفای اقای نوبخت نیست.
همه مسئولین رده بالای کشور اینجور حرفا میزنن.
البته حزب اله هم یه ردیف بودجه همیشه براش در نظر میگیرن. همه چی رو گرون میکنن که هزینه بازسازی سوریه و عراق و یمن و پول تو جیبی حزب اله رو از ما بگیرن. (357070)
پور دستان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۰:۵۴
شما اگه از 46 میلیون گدای آمریکا بودید اونجا هم می گفتید چرا آمریکا باید به اسرائیل ، جیبوتی و امثال اون کمک مالی بلا عوض بکنه؟ یا اونجا هر کاری بکنن خوبه؟!
شما درد ایران و فقر و اینها ندارید درد شما از جای دیگه است (357071)
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۰:۵۷
شک نداریم خودنوبخت وامثال ایشان دردولت روحانی به عملکردنامطلوب وناکارآمدی ونیزمحبوب نبودن ازعوامل خیزش جوانان ایرانندکه هیچگاه دکترروحانی به توجهی به دیدگاه ملت درنصب مدیران ننموده است! (357073)
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۰:۵۷
شک نداریم خودنوبخت وامثال ایشان دردولت روحانی به عملکردنامطلوب وناکارآمدی ونیزمحبوب نبودن ازعوامل خیزش جوانان ایرانندکه هیچگاه دکترروحانی به توجهی به دیدگاه ملت درنصب مدیران ننموده است! (357074)
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۱:۱۵
فقط یک احمق نوبخت رو داخل دولت نگه میداره
کارنامه بعنوان کارشناس انتخابات هاشمی در سال ۸۴ از یادمون نرفته
با عرض معذرت از جماعت چوپان ایشون حتی یک گله گوسفند رو هم نمی دونه اداره کنه
البته اگر دروغ گویی جز اداره کردن بحساب نیاد
بدبخت سازمانی که الان دست نوبخته (357077)
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۰۷:۴۴
حتما راست میگن دلیلی برای دروغ نداره .کشورعراق وسوریه ویمن با وجود جنگ اوضاعشون نسبت به ما بد نیست نمی دونم چرا ما با این همه ثروت باید این وضع زندگیمون باشه نوبخت همیشه میکه خزانه خالیه پس این همه درآمدنفتی ومالیات و...کجا هزینه میشه لطفا شفاف سازی کنید. (357079)
بی طرف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۱۲:۵۲
بنام خدا: اگر منصفانه وبدون تاثیر از جریانات سیاسی به اوضاع منطقه بنگریم.دخالت ایران حداقل در عراق وسوریه لازم بوده است.مهمترین دلیل غیر قابل انکار شکل گیری وپیشرفت سریع گروههای افراطی بنام داعش و النصره و غیره که اندیشه های شدید وهابیت گری و ستیزه جویی با شیعیان را داشتند. هر انسان عاقلی شک نمی کند اگر داعش در عراق یا سوریه پیروز می شد ویا حداقل حضورش تثبیت می شد .اگر مستقیما به ایران حمله نمی کرد لااقل موج گسترده ای از بمب گذاری آدم ربایی قتل ونامنی در تمام اماکن سراسر کشور را فرا می گرفت. (357097)
بی طرف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۱۲:۵۵
نکته دوم کشور سوریه در بعد از انقلاب تنها کشور عربی بود که علنا حمایت خود را در جنگ صدام برعلیه ایران ابراز کرد.وبه طرق مختلف کمکهای تسلیحاتی وغیره در اختیار ایران قرار دادکدام انسان با شرفی حاضر می شود دوست خود را درمواقع سختی تنها بگذارد. سوم سوریه براحتی می توانست با پشت کردن به ایران کمکهای نقدی بسیاری دریافت و خطر جنگ داخلی را از بین ببرد ولی حاضر نشد. (357098)
بی طرف.
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۱۲:۵۷
نکته چهارم ایران سرمایه گذاری ومنافع بسیاری هم از نظر اقتصادی که مورد نظر نویسنده هست وهم سیاسی ومکانی در سوریه دارد کدام آدم عاقلی منافع بالفعل وبالقوه خود را نادیده می گیرد (357099)
بی طرف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۱۲:۵۹
البته بعید می دانم منتشر کنید زیرا نظر افرادی مثل زیبا کلام که کلا غربی دارد ظاهرا خیلی مهمتر از نظرات منطقی مردم است (357100)
عبداله
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۴ ۱۳:۰۷
این حرفهای مفت فتنه کران است برای تحریک مردم واب به اسیاب دشمنان ریختن (357101)
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۵ ۰۱:۳۰
با سلام - گزارش شما حاکی است اطلاعات شما از سوریه و یمن بسیار اندک است و به کلی گویی برای اثبات نظرات اشتباه - و احیانا مغرضانه - خود کفایت نموده اید . حال آنکه در عرصه عمل و واقعیت امور بسیار متفاوت از این کلی گویی هاست . از این نظر توصیه میکنم اگر اطلاع خوبی از امور ندارید ، لااقل تحلیل بی پایه هم ارائه ننمایید و این برای شما میسر است . با تشکر (357146)