به روز شده در ۱۳۹۷/۰۱/۰۲ - ۰۳:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ساعت ۱۶:۳۴
کد مطلب : ۱۴۱۶۸۲

زیباکلام: اصلاح‌طلبان اعتبار خود را دست دادند

گروه سیاسی- رسانه‌ها: صادق زیباکلام، در یادداشتی برای روزنامه آرمان امروز نوشت: «با ‌آغاز اعتراضات در چند روز گذشته موضوعی‌ که بسیار اهمیت داشت، واکنش و رویکرد دو جریان سیاسی اصلی نسبت به این ناآرامی‌ها بود. تکلیف اصولگرایان از پیش مشخص است، جریانات دلواپس معلوم است اعتراضات اخیر را کجا و چه چیز نسبت دهد. جریان معتدل اصولگرا ضمن آن که سعی‌کردند، وانمود کنند مردم از گرانی‌ها و مشکلات و مسائل اقتصادی در رنج هستند اما در عین حال به گونه‌ای از کنار موضوع گذشتند که اگر چه مردم از وضعیت اقتصادی خود ناراضی هستند اما‌ این مشکلات به دولت روحانی بازمی‌گردد. بنابراین اصولگرایان چیزی در نتیجه نا‌آرامی‌ها از دست ندادند. تنها تلاش‌ آنها این بود که علت نا‌آرامی‌ها را در سوء مدیریت بدانند اما موضوع اصلی، موضع اصلاح‌طلبان است. سوال اساسی و محوری در مورد آنها این است که این مجموعه سیاسی باید چه رویکردی در رابطه با امواج نا‌آرامی‌های اخیر داشته باشند.

بسیاری از اصلاح‌طلبان نگران بودند که اگر با این ناآرامی‌ها همراهی کنند، بعد‌ها چه مشکلاتی با مسئولان پیدا خواهند کرد. به علاوه برخی از آنها هم متوجه شده بودند که جنس این نا‌آرامی‌ها با جنس وقایع ۸۸ فرق دارد. برای نمونه ظرف یک هفته گذشته حتی یک‌ بار هم شعار‌های معترضان سال‌های گذشته داده نشد. اصلاح‌طلبان متوجه شده بودند هم اقشار و لایه‌های اجتماعی که نیروی اصلی این اعتراضات هستند، با اقشار و لایه‌های اجتماعی اعتراضات سال ۸۸ متفاوت هستند و هم این که شعارهای متفاوتی سر می‌دهند. به هر میزان اعتراضات ادامه یافت شکاف میان اصلاح‌طلبان و اعتراضات اخیر بیشتر و بیشتر شد. موضع‌گیری چند روز پیش رئیس دولت اصلاحات اگر چه در قالب روحانیون مبارز بود اما بعد از سکوت ممتد ایشان و عدم اعلام موضع برخی دیگر از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب باعث گلایه تظاهر کنندگان علیه اصلاح‌طلبان شد. تیر خلاص را رئیس دولت اصلاحات به شقیقه نا‌آرامی‌ها شلیک کرد. سخنی به اغراق نرفته اگر بگویم تا اینجا زیان‌ده اصلی وقایع اخیر، اصلاح‌طلبان بودند زیرا اصولگرایان چیزی در این اعتراضات از دست ندادند اما اصلاح‌طلبان با کمال تاسف بخش از اعتبار خود را در میان جوانان و لایه‌های کم‌درآمد جامعه از دست دادند. بسیار بعید به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان در آینده بتوانند آن معجزه‌ای را که در انتخابات مجلس شورای اسلامی یا در انتخابات شورای شهر تکرار کردند را مجددا بتواند تکرار کنند. آینده البته نشان خواهد داد که موضع رئیس دولت اصلاحات درست بوده یا نه؟ اما ای‌ کاش اصلاح‌طلبان در این شرایط مسئولیت‌پذیرتر رفتار می‌کردند.
 

علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ۱۷:۱۵
یکی به آقای زیباکلام بگوید شما تا کنون سابقه مدیرت حتی جای کوچکی را داشته ای که به همه چیز و همه کس ایراد می گیری، یکی به ایشان بگوید در حرف می توان دنیا را در ثانیه ای بهشت کرد ولی در هنگام عمل و واقعییت این طور نیست و مشکلات فراوانی مانع تحقق تخیلات می شوند (357231)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ۲۳:۱۷
آقای زیبا کلام خیلی واقع بینانه وصحیح، موضع گیری غلط اصلاح طلبان را مطرح کرد.
آینده نزدیک نشان خواهد داد. (357282)
ما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۱۶ ۱۸:۵۷
ایشونم فقط بلده حرف بزنه. خیلیاشم فقط تحلیله و درست از آب در نمیاد. ایشون خیلی خوشبینانه به مسایل نگاه میکنند. با جو اغتشاش و هرج و مرج آشنا نیستن، آینده نگری هم ندارن. (357236)
۱۳۹۶/۱۰/۱۷ ۰۰:۵۴
اعتراض مدنی برای رسیدن به آزادی و عدالت با نفی مطلق خشونت, آری; اما بازی کردن در زمین امریکا با آلترناتیو سازی ارتجاع سلطنتی و قربانی کردن استقلال و امنیت کشور, خیر...! (357289)