به روز شده در ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۲:۰۳
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۱۴۱۸۵۳

هدیه تهرانی:مردم دردشان را فریاد می‌زنند

گروه فرهنگی: هدیه تهرانی در پاسخ به یادداشت اصغر فرهادی، نوشت: مردم دردشان را فریاد می‌زنند و فقط زندگی، خوبی، صلح، آرامش و آزادی می‌خواهند...
هدیه تهرانی:مردم دردشان را فریاد می‌زنند
هدیه تهرانی با انتشار متنی در اینستاگرام، به یادداشت اصغر فرهادی درباره اعتراضات اخیر کشور واکنش نشان داد و نوشت:«بله آقای فرهادی، این روزها که هیچ، در باقی روزهای قبل نیز، ما با احساسات و اندیشه‌های متفاوتی دچار چالش بودیم و ‌هستیم ... اینکه در انبوه فقدان‌ها، نمی‌دانیم چه بگوییم، چه بنویسیم و چه کنیم. مثل شما هر چه بگوئیم آن چیزی نیست که می‌خواهیم و چند روز بعد هم باز آن چیز نیست، انبوه درد و فقدان فزاینده‌ای که نه فقط ما بلکه دنیا در این دوران دچار آن است و در این میان ما در زیر فشار تاثیرات دنیا و فقدان‌های خودمان و به جبر مکان و زمان‌مان دست و پا می‌زنیم، فقدان آب، هوا، نان، کار، فرهنگ، اندیشه سالم، راستی، درستی، صلح، امنیت و آرامش. انبوه درد و نا امیدی برای دست یافتن به حداقل‌های زیستنی که هر انسانی لایق آن است، نه فقط خواص و از ما بهتران.
هیچکس نمی‌دانست چه بگوید و چه کند جز تحمل در خویشتن خویش و یا خود را به خواب زدن و امید به فردا داشتن، تا این‌که فریادهای درون به بیرون و به کوچه‌ها کشیده شد. آقای فرهادی این‌که «چرا به کوچه کشیده شد؟» سوال است، نه این‌که این مهم را فراموش کنیم و برای آرامش خودمان به این تحلیل برسیم که مردم برای پرسش به کوچه آمدند تا پاسخی دریافت کنند.
نه آقای فرهادی، به گمانم مسئله جسارت سوال پرسیدن نیست! مسئله پاسخ به پرسش‌ها نیست.
درد مردم چرایی نیست، چرایی فقر، بیکاری و بیماری، درمان، دارو و تامین اجتماعی و بیمه، کمبود امکانات برای معلولان، جانبازان، درد وجود بچه‌های کار، بچه‌های بی سرپرست، زنان بی سرپرست، گور خوابی ، فروش اعضای بدن، مشکلات زنان سرپرست خانواده، فارغ‌التحصیلان بیکار، کارگران و کارمندان و دستمزدهای ناچیز، وام و بهره‌های کلان، مصائب کشاورزان، بی خانمانی، بدبختی‌های حاصل از سیل و زلزله و چادر نشینی، انواع آلودگی، اعتیاد، فساد و فحشا، سرنوشت کودکان، ناامیدی و رنج مردان و تبعیض علیه زنان، سرگردانی نخبگان گمنام، سرخی صورت اکثریت هنرمندان از سیلی خودشان ، زندانیان زن و مرد دربند به خاطر فقر ، نابودی جنگل‌ها ، دریاچه‌ها ، تالاب‌ها ، ریز گردها ، مرگ طبیعت و انقراض جانداران و آدم‌ها و بیش و بیش‌ ...
نه آقای فرهادی، مردم چرایی این دردها و ناهنجاری‌ها را می‌دانند و به دنبال پاسخ به پرسش‌هایشان فریاد نمی‌زنند... مردم دردشان را فریاد می‌زنند و فقط زندگی، خوبی، صلح، آرامش و آزادی می‌خواهند، حق تنفس بدون درد بدون خون بدون خشم، مردم چرائی داغ مادران ایران را می‌دانند و سرزمین مادری داغدارمان را می‌شناسند...»
اصغر فرهادی، در واکنش به اعتراضات اخیر کشور، یادداشتی را با عنوان «پرسش، تحقیر، خشم» منتشر کرد و در آن علت این اعتراضات را بی‌پاسخ ماندن پرسش‌های مردم عنوان کرد.


حاتمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۱:۰۶
دم همه هنرمندان و ...که واقعا درد مردم را درک و فریاد میزنند گرم (357410)
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۳:۱۰
آفرین بر این قلم و این اندیشه متعالی! (357412)
بابک
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۶:۰۶
بازهم به معرفت و شعور شما بانوی فرهیخته ایرانی که لااقل درد مردم را بهتر از بسیاری از علمای اسلام درک کرده اید>>>> (357414)
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۱۸:۲۴
هنرمند درد را می داند و فریاد می زند وگرنه که هنرش پشیزی نمی ارزد. زنده باد. (357416)
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ۲۳:۵۰
این خانم هنرمندنشان دادنداهل دردودرقبال جامعه ایرانی مسئول زیرابنحوی شفاف چالشهارابیان ونیزشجاعانه همه گناهان رابه دشمنان بیرون حواله ننمودند!اگربه سخنان رهبری در19دی تامل نماییم دقیقاًاشاره فرمودندنبایدبستررابرای نفوذدشمنان مهیاگردد.بنابراین بایدبه تغییرات ساختاری فکری کردتاهم چرخش نخبگان میسرگرددوهمه سلایق بویژه شخصیتهای محبوب مثل سیدمحمدخاتمی بتواننددیدگاههای شان رامطرح تایک عده خاص برای ملت نسخه مرض آورنپیچندوهم اینقدرکهنسالان که هرگزافکارنسل جدیدرانمیخوانندبعنوان تصمیم گیران اصلی نباشند! (357420)
خاتم توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۰۷:۳۷
نفرین خدا بر همه مافیاها و رانت خورها
مافیای خودروسازی مافیای کنکور مافیای محصولات کشاورزی و دامی و...
نفرین خدا بر اختلاس گران و ...
نفرین خدا بر زر زور و تزویر پرستی (357424)
مهربان توسی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۰۷:۴۰
از هدیه خانم تهرانی پرویز خان پرستویی و دیگر عزیزانی که درد مردم(معلم کارگر کشاورز دامدار ...) را فریاد میزنند متشکرم انشاا...مورد توجه و برنامه ریزی مسولین باشد (357425)