به روز شده در ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ - ۲۳:۱۹
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ ساعت ۱۵:۵۷
کد مطلب : ۱۴۱۸۷۳

مهاجری: مرگ هاشمی مشکوک است

گروه سیاسی: مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی، درباره روابطش با مرحوم هاشمی‌رفسنجانی گفت: من در این سال‌های آخر عمر آقای هاشمی هر هفته چهارشنبه یک جلسه خصوصی با ایشان داشتم که نزدیک ظهر برگزار می‌شد و تا ظهر طول می‌کشید. آخرین دیدار من با آقای هاشمی روز چهارشنبه قبل از فوت ایشان بود. یعنی ایشان یکشنبه فوت کرد، من چهارشنبه ایشان را دیده بودم. شرایط جسمی آقای هاشمی حداقل برای ١٠،١٥سال دیگر مناسب بود.

مسیح مهاجری گفته است: بنابراین اصلا نمی‌شد احتمال مرگ در آینده نزدیک را برای ایشان داد. اما یک‌باره، روز یکشنبه عصر، ما در روزنامه بودیم که خبر رسید ایشان حالشان خوب نیست. اول نگفتند فوت، گفتند بیمارستان هستند، بعد گفتند از دنیا رفته. برای ما خیلی غیرعادی بود و اصلا نمی‌شد باور کنیم که ایشان فوت کردند اما اینکه واقعا علت فوت چه بوده این را باید کسانی که سررشته‌ای دارند بگویند. ما هم مثل بقیه افراد شنیده‌ایم که شورای عالی امنیت ملی تحقیق کرده و در آن به این نتیجه رسیده که مواد رادیواکتیو در بدن ایشان ١٠ برابر حدمجاز بوده و در بدن بعضی از اعضای خانواده ایشان هم بیش از حد مجاز بوده و از اینجا این احتمال را دادند که ممکن است این عامل فوت ایشان بوده باشد.

وی ادامه داد: این را هم شنیدیم که وقتی گزارشش را به آقای روحانی دادند و خواستند نتیجه بگیرند و پرونده را ببندند که شاید این عامل فوت نباشد، آقای روحانی قبول نکردند و گفتند بیشتر تحقیق کنید. این خودش معنایش این است که این ماجرا مشکوک است و هنوز روشن نیست. اینکه واقعا طبیعی یا غیرطبیعی بوده و یا دستی در کار بوده هنوز معلوم نیست». او گفته است: «هفته گذشته یک دیداری بین آقای محمد هاشمی، اخوی مرحوم هاشمی و آقای محسن هاشمی با رهبری بود برای اینکه برای کنگره بزرگداشت اولین سالگرد رحلت آقای هاشمی درخواست کنند که رهبری یا شرکت کنند یا پیام بدهند یا با اعضای ستاد دیدار کنند، آقای محسن هاشمی درباره اینکه بنا بوده نوشته‌های آخر ایشان را بیاورد - که حالا یا وصیت‌نامه است یا مطالبی که از همان جنبه سیاسی می‌نوشتند که می‌شود به‌عنوان وصیت‌نامه سیاسی در نظر گرفت- صحبت شد، آقا محسن هم گفتند آماده است و وقتی بگذارید که بیاوریم با هم بخوانیم. وصیت‌نامه به معنایی که روی آن نوشته باشند وصیت‌نامه، امکان دارد الان دست خانواده ایشان نباشد ولی مطالبی که نوشته شده باشد که به‌عنوان وصیت سیاسی و مربوط به این سال‌های اخیر است، موجود است».
 
احتمالش که زیاد است
در همین زمینه، سایت انصاف‌نیوز هم امروز نوشت: «علی مطهری» نایب رییس مجلس در این باره گفت: «فوت ایشان به شکلی بود که ایجاد شک و تردید می‌کند و خیلی طبیعی نبود، به هرحال تحقیق درباره‌ی این موضوع کار لازمی است». او احتمال خبرهای شوکه‌کننده در این باره را رد نکرد و گفت: «البته احتمال که زیاد است و احتمالات بسیاری وجود دارد ولی باید دلایل و مدارک محکمی وجود داشته باشد و نتایج این تحقیق باید مستند باشد. اما آنچه که در ظاهر می‌بینیم، مشکل است که قبول کنیم این مرگ به شکل طبیعی بوده است». مطهری در پاسخ به پرسش که «با توجه به کالبدشکافی نشدن پیکر هاشمی رفسنجانی و اینکه یک سال از زمان مرگ او گذشته است چگونه می‌توان به مستندات کافی دست یافت؟»، گفت: «ظاهراً آزمایش خون انجام شده و راه‌های دیگری هم هست برای رسیدگی به این موضوع و به نظر من شورایعالی امنیت ملی باید این موضوع را پیگیری کند».
 «از اهلش بپرسید نه از من»
«مصطفی پورمحمدی» وزیر سابق دادگستری در دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی از پاسخ به پرسش خبرنگار انصاف نیوز درباره‌ی شائبه‌ی مرگ هاشمی خودداری کرد و صرفاً گفت: «این سؤال را باید از اهلش بپرسید!». خبرنگار به او گفت: «یعنی از شما؟ خوب اهلش که شمایید!». پورمحمدی لبخند زد ولی پاسخ نداد.
شائبه که هست قطعاً
سیدمحمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده‌ی هاشمی هم درباره‌ی چرایی مفتوح شدن مجدد پرونده‌ی مرگ هاشمی به دستور رییس جمهور در شورایعالی امنیت ملی گفت: «ظاهراً گزارشی که در این‌باره وجود دارد مطلوب نبوده است و قطعاً شائبه وجود دارد، اگر [شائبه‌ای] نبود که پرونده را به شواریعالی امنیت ملی نمی‌دادند».
 چرا دروغ؟ نمی‌دانم!
«هادی غفاری» فعال سیاسی اصلاح طلب که همواره به صراحت لهجه معروف است، این‌بار ترجیح داد صریح حرف نزند. او درباره‌ی علت برگشت پرونده به شورایعالی امنیت ملی گفت: «پرونده به علت وجود رادیواکتیو در بدن آقای هاشمی به شورایعالی امنیت ملی برگشته و در حال بررسی است». او در پاسخ به پرسش خبرنگار انصاف نیوز که به طنز پرسید آیا آقای هاشمی «شهید» شده‌اند؟ گفت: «دروغ نمی‌گویم. اطلاعاتی ندارم».

 «بسیاری از مردم می‌گویند شهید شده»
پیش از این اعضای خانواده‌ی هاشمی رفسنجانی به تصریح یا تلویح درباره‌ی مرگ رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مواردی را گفته‌اند که به شبهات دامن زاده است. فائزه هاشمی در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفته بود: «پس از درگذشت پدرش، جلسه‌ای با حضور اعضای خانواده و اعضای شورایعالی امنیت ملی برگزار شد. در این جلسه به ما اعلام کردند که بررسی نشان می‌دهد در بدن پدر ۱۰ برابر حد مجاز رادیواکتیو بوده است».

«احمد هاشمی بهرمان»، برادر کمتر شناخته شده‌ی هاشمی رفسنجانی، خرداد امسال در مصاحبه با شفقنا از شنیده‌ها و باورهایش گفت پیرامون مرگ برادر:
«… گفتند ایشان سکته‌ی ناگهانی کردند و درجا فوت کردند. اصلاً باورم نمی‌شد. به دکتر گفتم جریان چیست؟ گفت سکته‌هایی هست که برای بیماران قندی پیش می‌آید. گفتم نمی‌شود کالبدشکافی کنیم که مطمئن شویم؟ گفت تاثیری ندارد. خلاصه با کالبدشکافی مخالف بود و نپذیرفت که در مورد مرگ ایشان بررسی بیشتری صورت بگیرد.
باید فرزندان حاج آقا درخواست کالبدشکافی می‌کردند اما نخواستند. ولی من به دکتر گفتم اما ایشان گفت که نیازی نیست و اگر هم چیزی ثابت شود، کاری نمی‌شود کرد. من پیکر شیخ اکبر را دیدم، صورتشان سرخ شده بود و معلوم بود که به ایشان فشار آمده بود. برخی می‌گویند که در آب سکته کرده بودند و برخی دیگر گفتند در آب موادی ریختند، هزار شایعه درست شد.
نمی‌توان کسی را متهم کرد ولی اخیراً در سایتی آمده که قاتل حاج آقا شناسایی شده است. ما باورمان نشد و گفتیم که از این صحبت‌ها زیاد گفته می‌شود. شاید هم راست باشد، خدا می‌داند.
احتمالش [قتل هاشمی رفسنجانی] ۵۰ به ۵۰ است. اغلب مردم که معتقدند ایشان شهید شده است …»