به روز شده در ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۱۹:۲۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۶ ساعت ۱۱:۳۷
کد مطلب : ۱۴۲۴۶۹

وضعیت وخیم خوزستان به دلیل ریزگرد‌ها

گروه جامعه: نماینده مردم اهواز در شورای عالی استان‌ها گفت: به دلیل معضل ریزگردها، وضعیت مردم در استان خوزستان بسیار وخیم است و لازم است راهکار‌های اساسی برای حل مشکلات مردم در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش میزان، سید محسن موسوی گفت: معضل ریزگرد‌ها در استان خوزستان و به خصوص در شهر اهواز آنقدر گسترده است که بدون عظم ملی، حل این معضل ممکن نیست.وی افزود: ریزگرد‌های خوزستان علاوه بر منشاء داخلی، منشاء خارجی نیز دارد و حل مشکلات شهروندان با کمک یک ارگان ممکن نیست.نماینده اهواز در شورای عالی استان‌ها با اشاره به خشک شدن تالاب‌ها در برخی از مناطق استان خوزستان اظهارکرد: یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزگردها، تالاب‌هایی است که خشک شده اند و اگر برای احیای آن‌ها برنامه ریزی شود، تا حدود زیادی معضل ریزگرد‌ها برطرف خواهد شد.موسوی در خصوص اقدامات شورای شهر و شهرداری اهواز برای حل مشکل شهروندان این شهر اظهارکرد: در حوزه مقابله با ریزگردها، کار از دست شهرداری و شورای شهر خارج است، زیرا سطح معضل آنقدر گسترده است که رفع آن از پس این نهاد‌ها بر نمی‌آید.

وی ادامه داد: در بحث ریزگردها، کار حتی از دست استانداری خوزستان نیز خارج شده و نیاز است مسئولان وزارت نفت و سازمان محیط زیست به کمک استان خوزستان بیایند.عضو شورای شهر اهواز خواستار برنامه ریزی به منظور احیای دوباره تالاب‌ها در استان خوزستان شد و تصریح کرد: بهترین راهکار برای از میان بردن منشاء ریزگردها، احیای دوباره تالاب‌ها است. تالاب‌های موجود در استان خوزستان به دلیل سد سازی و برخی اقدامات دیگر خشک شده اند و رسوبات رودخانه‌ای کف تالاب‌ها یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش ریزگرد‌ها در آسمان خوزستان است.موسوی ادامه داد: اگر آب به تالاب‌های خوزستان باز گردد زندگی اولیه در کنار تالاب‌ها از سر گرفته می‌شود و این موضوع می‌تواند نقش تاثیرگذاری در کاهش ریزگرد‌ها داشته باشد. تبخیر آب تالاب ها سبب جلوگیری از ریزگردها شده و این راهکار مناسب ترین راهکار در شرایط کنونی برای حل مشکل ریزگردها در خوزستان است.

نماینده اهواز در شورای عالی استان‌ها از طرح‌ها و لوایح نمایندگان این شورا برای حل معضل ریزگرد‌ها خبرداد و اذعان کرد: نماینده استان‌هایی از جمله خوزستان، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد و برخی استان‌های دیگر طرح‌هایی را برای کاهش مشکل ریزگرد‌ها ارائه خواهند داد و امیدوار هستیم با ارائه طرح و لایحه به مجلس و دولت بتوانیم اقدام اساسی برای کاهش ریزگرد‌ها در برخی از نقاط کشور داشته باشیم.وی در خصوص تاثیر درخت کاری در کاهش ریزگرد‌ها در جنوب کشور بیان کرد: در حال حاضر شاهد کاشت درخت در برخی از مناطق جنوبی کشور هستیم. درخت کاری راهکار بلند مدتی است که حداقل تاثیر آن بعد از گذشت ۱۰ سال نمایان می‌شود. در حال حاضر با توجه به وخامت اوضاع، لازم است از راهکار‌های کوتاه مدت از جمله احیای دوباره تالاب‌ها بهره برد.موسوی تاکید کرد: وضعیت مردم در استان خوزستان وخیم است. تنفس در هوایی که پر از ریزگرد است سبب بیماری شهروندان شده و باید به این مسائل توجه ویژه‌ای شود.
{ADVERTISE_DOC_LOCATION_12_BLOCK}