به روز شده در ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ - ۰۰:۴۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب : ۱۴۳۰۷۷
توافق واشنگتن و تل آویو گروه‌های کاری مشترکی برای مواجهه با ایران

نتانیاهو: ضربه‌ای مهلک به ایران و سوریه زديم

گروه بين‌الملل: بنیامین نتانیاهو، می گوید در حملات روز شنبه کشورش در سوریه به نیروهای ایرانی و سوری ضربه ای «مهلک» به تاسيسات دفاعي، راداري و پدافندي وارد شده است.
نتانیاهو: ضربه‌ای مهلک به ایران و سوریه زديم
نخست‌وزیر اسرائیل با بيان اينكه ايراني‌ها به مرور متوجه خواهند شد در بمباران‌هاي 12 هدف در سوريه، چه ضربه‌اي خورده‌اند از برنامه اين رژيم برای ادامه حملات خود در آینده خبر داد. وي اعلام کرد؛ قواعد بازی در سوریه تغییر نکرده است. وی طی سخنانی در جلسه کابینه ادامه داد: «بار دیگر ثابت کردیم در لحظاتی که آزمایش می‌شویم، می‌دانیم چطور متحد شویم و در برابر دشمنانمان بایستیم».

نتانیاهو در ادامه مدعی شد: «خط قرمزهای واضحی ترسیم کرده‌ایم، هرکسی بخواهد به ما ضربه بزند، هدف قرار می‌دهیم؛ این سیاست ما بوده و خواهد بود و بر اساس آن کار خود را ادامه خواهیم داد. ما ضربات سختی به نیروهای ایرانی و سوری وارد کردیم». وی در بخشی دیگر از صحبت‌هایش گفت «قواعد درگیری» که پیش از این از سوی اسرائیل مشخص شده بود، همچنان پابرجاست.

این در حالی است که دیگر مقامات اسرائیل نیز روز یکشنبه به ارائه تحلیل خود از تنش های نظامی روز شنبه پرداختند. هر چند گروهی از مسئولان اسرائیلی تنها به مقابله با «حضور نظامی» ایران در سوریه اشاره کردند اما گروهی دیگر از رویکردی تهاجمی تر در قبال تهران سخن گفتند. اسرائیل کاتز، وزیر اطلاعات اسرائیل روز یکشنبه تاکید کرد کشورش «هیچ شکلی از حضور نظامی ایران در سوریه» را نخواهد پذیرفت. وی اظهار داشت: «ما امکان این را که بدانیم در سوریه چه می گذرد داریم. در جریان حملات روز شنبه این امر را ثابت کردیم. برتری هوایی ما کاملا حفظ شده است.»
 
نفتالی بنت یکی دیگر از وزرای کابینه بنیامین نیز گفت: «ایران مانند هشت پایی است که باید با آن به صورت دیپلماتیک، اقتصادی و اطلاعاتی و در صورت لزوم حتی فراتر از آن مبارزه کرد.» وزیر آموزش اسرائیل ضمن اشاره به حضور ایران در لبنان، سوریه و نوار غزه افزود: «به جای مبارزه با پاهای این هشت پا باید به سراغ سر آن رفت.» با این حال نفتالی بنت به پرسشی در مورد اینکه آیا اظهاراتش به معنای طرح ریزی برای جنگ با ایران است پاسخ منفی داد. او که عضو کابینه امنیتی اسرائیل نیز هست تاکید کرد که از نظر او باید ائتلافی بین المللی علیه ایران شکل بگیرد.

اظهارات مقامات اسرائیلی در حالی مطرح می شود که رادیوی نظامی این کشور یک روز پس از سقوط جنگنده اف-۱۶ (F16) این کشور از تقویت دفاع ضد هوایی در شمال اسرائیل خبر داد. تاکنون به استثنای آمیرام لوین، فرمانده سابق ارتش اسرائیل اکثر مقامات این کشور از حملات روز شنبه در سوریه حمایت کرده اند. آمیرام لوین روز یکشنبه ضمن اشاره غیرمستقیم به اتهامات فساد مالی علیه بنیامین نتانیاهو ابراز امیدواری کرد که حملات روز شنبه تنها با انگیزه نظامی صورت گرفته باشد.

از سوی دیگر نخست وزیر اسرائیل در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد تحولات اخیر گفتگو کرد. به گزارش اینترفکس دو طرف درباره اقدامات نظامی اخیر اسرائیل در سوریه گفتگو کردند. بنا به همین گزارش رئیس جمهوری روسیه بر لزوم جلوگیری از رویارویی جدید در منطقه تاکید کرده است. جنگنده های اسرائیل روز شنبه در حالی مناطقی در سوریه را بمباران کردند که به گفته ارتش اسرائیل ساعاتی پیش از آن این کشور موفق به رهگیری یک «پهپاد ایرانی» در حریم هوایی خود شده بود. بنا به اعلام مقامات اسرائیلی در جریان حملات روز شنبه «۱۲ هدف متعلق به سوریه و ایران» در خاک سوریه مورد هدف قرار گرفتند. یکی از جنگنده های اسرائیل در جریان این حملات در خاک اسرائیل سقوط کرد. ارتش سوریه می گوید دفاع هوایی این کشور در جریان «تهاجم» جنگنده های اسرائیلی آنها را مورد هدف قرار داده است. 

توافق واشنگتن و تل آویو گروه‌های کاری مشترکی برای مواجهه با ایران

مقامات امنیتی آمریکا و اسرائیل حدود دو هفته پیش بر سر طرح مشترکی برای مقابله با فعالیت های ایران در منطقه خاورمیانه به توافق دست یافتند. به گزارش شبکه ۱۰ تلویزیون اسرائیل این توافق در روز ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) در کاخ سفید و با هدف مقابله با برنامه موشکی و هسته ای ایران به امضای مقامات آمریکایی و اسرائیلی رسیده است. براساس این توافق واشنگتن و تل آویو گروه‌های مشترکی برای مواجهه با ایران در منطقه تشکیل می دهند. یکی از این گروه‌ها وظیفه مقابله با نفوذ ایران در لبنان و ارتباط تهران با گروه حزب الله را برعهده خواهد داشت. این گروه همچنین به دنبال مقابله با فعالیت های ایران در سوریه نیز خواهد بود. این در حالیست که دو گروه کاری مشترک دیگر از مقامات آمریکایی و اسرائیلی برای مقابله با برنامه موشکی ایران و «اهداف هسته ای» این کشور تشکیل خواهد شد.

به گزارش نشریه «نیویورک مگزین» یکی از اهداف این گروه کاری بررسی اقداماتی دیپلماتیکی است که واشنگتن و تل آویو با استفاده از آن می توانند در چارچوب برجام بر پایبندی ایران به این توافق نظارت کنند. امری که به گزارش «نیویورک مگزین» به طور ضمنی به معنای پذیرش اهمیت حفظ برجام از سوی آمریکا و اسرائیل است. آمریکا و اسرائیل گروه چهارمی نیز برای آمادگی در برابر سناریوهای احتمالی درگیری در منطقه با دخالت ایران یا گروه حزب الله تشکیل خواهند داد.

هربرت ریموند مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا و میر بن شبات، همتای اسرائیلی او ریاست هیات مذاکره کننده دو کشور را برعهده داشتند. توافق واشنگتن و تل آویو در راستای راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران به دست آمده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) خود ضمن اعلام اینکه از تائید پایندی ایران به برجام خودداری خواهد کرد، راهبرد جدید کشورش در قبال تهران را تشریح کرده بود. توافق امضاء شده با اسرائیل از سوی یک مقام امنیتی آمریکا یک «چارچوب کاری» غیر رسمی توصیف شده است که زمینه ساز همکاری آینده بین واشنگتن و تل آویو خواهد بود.