به روز شده در ۱۳۹۷/۱۰/۲۸ - ۲۰:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ساعت ۱۷:۳۰
کد مطلب : ۱۴۳۲۰۶
در هیات دولت تصویب شد

پیشنهادات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز

گروه اقتصادی: هیات وزیران روز چهارشنبه به ریاست حسن روحانی رئیس‌جمهور درباره اقدامات پیشنهادی بانک مرکزی برای کنترل بازار تصمیمات لازم را اتخاذ کرد.
پیشنهادات بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در این جلسه، اعضای دولت به بررسی مجموعه اقدامات پیشنهادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران جهت کنترل بازار ارز پرداخت و تصمیمات لازم در این زمینه اتخاذ شد که طی امروز از سوی بانک مرکزی اعلام خواهد شد.ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی هفته گذشته در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا از برنامه این بانک برای انتشار دو گروه اوراق مشارکت ارزی خبر داد و گفت: بخشی از این اوراق که تا دو هفته آینده عملیاتی می شود، در بانک مرکزی طراحی شده و بخش دوم با همکاری وزارت نفت در دست طراحی و اجراست. وی افزود: برای آن دسته از سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در دارایی های با پایه ارزی دارند، بانک مرکزی و نظام بانکی گزینه های مناسبی را طراحی کرده که به زودی از آنها رونمایی خواهد شد.
 
سیف گفت: انتشار اوراق مشارکت ارزی توسط بانک مرکزی از گزینه های پیش بینی شده و جذاب در این زمینه است که ظرف دو هفته آینده راه اندازی و عملیاتی خواهد شد. وی تاکید کرد: بر این اساس، سرمایه گذاران می توانند از طریق بانک های عامل که جزئیات آن اطلاع رسانی خواهد شد، نسبت به تهیه اوراق مشارکت ارزی با شرایط مناسب اقدام کنند. به گفته مقام مسئول بانک مرکزی علاوه بر این گزینه، انتشار اوراق مشارکت ارزی توسط شرکت ملی نفت نیز در دست طراحی است که طبیعتاً پس از دریافت مجوزهای لازم، اجرایی و اطلاع رسانی خواهد شد.

سیف افزود: در کنار این موارد، بانک مرکزی در کنار گزینه های متداولی نظیر سپرده گذاری ارزی در بانکها، طرح های تکمیلی جذابی دیگری را نیز در دست بررسی و اقدام دارد تا از این طریق سرمایه گذاران بتوانند علاوه بر ایمن سازی دارایی های ارزی خود، از نرخ سود مناسبی نیز برخوردار شوند. رئیس شورای پول و اعبتار تصریح کرد: بانک مرکزی با هدف ایجاد انگیزه اقتصادی بهتر برای بانکها، ترتیبی اتخاذ خواهد کرد که بانک ها بتوانند منابع ارزی جمع آوری شده را نزد بانک مرکزی با نرخ مناسب سپرده گذاری کنند و در این ارتباط بانک مرکزی در جهت حمایت از امنیت سپرده ارزی مردم نزد بانکها اقدام خواهد کرد.

hossein
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶/۱۱/۲۵ ۱۸:۰۷
سلام بزرگترین سرمایه یک دولت اعتماد مردم به دولتمردان آن می باشد و متاسفانه در این چند سال به مردم آنقدر دروغ گفتیم که هیچکس حاضر به قبول پیشنهادات دولت نیست برای مثال بنده در زمانی که دولت جناب آقای دکتر روحانی خواستار این شد که داوطلبانه از دریافت یارانه صرفنظر کنید با اینکه کارمند دولت بودیم با افتخار این کار را کردیم ولی آنها چکار کردند متاسفانه بعضی از وزیرانش حاضر به اینکار نشدند تا در این کشور به خرد مردم با حرفها و وعده های دروغ توهین می کنید وضع کشور بهتر از این نمی شود. عزت زیاد (358300)