به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۸ - ۱۷:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۰۵ ساعت ۱۰:۰۷
کد مطلب : ۱۴۳۶۸۵

تسکین سریع درد با فرورفتن در آب یخ

گروه علمی: پژوهشگران می‌گویند که فرورفتن در آب سرد می‌تواند درد را فوراً تسکین دهد. شاید این امر برای سرعت بخشیدن به بهبود بعد از جراحی‌های دردناک، ارزش بررسی داشته‌باشد.
تسکین سریع درد با فرورفتن در آب یخ
به گزارش آنا، پزشکان در مجله BMJ Case Reports پیشنهاد کرده‌اند که شنایی کوتاه در آب به‌شدت سرد، می‌تواند جایگزینی برای داروهای ضد درد و فیزیوتراپی برای درد مزمن بعد از جراحی باشد.این پزشکان پس از انجام یک جراحی آندوسکوپی سمپاتکتومی قفسه سینه روی یک مرد 28 ساله که برای متوقف کردن سرخ شدن بیش‌ از حد صورت او انجام شده بود، به این نتیجه رسیدند.جراحی فوق شامل برش و تحریک اعصاب داخل قفسه سینه او بود. عمل جراحی موفقیت‌آمیز بود، اما 10 هفته بعد، داروهای ضد دردی که معمولاً پس از جراحی تجویز می‌شوند و همچنین فیزیوتراپی مرحله‌ای، به‌سختی می‌توانست کمی از شدت درد این بیمار بکاهد.بیمار فوق می‌گوید ورزش و حرکت درد او را بدتر می‌کرد و مانع تکمیل بازتوانی و بهبود او می‌شد. به‌علاوه، درد مداوم او را پریشان کرده و کیفیت زندگی‌اش را شدیداً کاهش داده بود.پیش از جراحی، او در ورزش‌های سه‌گانه شرکت می‌کرد و بنابراین در این ورزش باید در آب‌های آزاد شنا می‌کرد. او فکر می‌کرد که شنا در آب سرد می‌تواند حداقل، حواس او را از درد سوزاننده‌اش پرت کند.او به همان بخش ساحلی‌ای که مسابقات سه‌گانه در آن انجام می‌شد بازگشت. او توضیح داد که تنها راه وارد شدن به آب، فرورفتن در آن از یک بیرون‌زدگی سنگی است. رقابت کنندگان باید حدود 60 ثانیه پیش‌ از این که بتوانند به‌ طور ایمن از سنگ بالا بروند و به ساحل برسند، شنا کنند.در کمال تعجب، بر اساس گزارش نویسندگان مقاله، این مرد جوان نه‌ تنها در زمانی که در آب بود هیچ دردی حس نمی‌کرد، بلکه پس‌ از آن نیز دردی نداشت. کیفیت زندگی او پس از جراحی به‌ طور کامل به حال اول بازگشته بود و او فعالیت‌های ورزشی معمولش را بدون متوسل شدن به هیچ قرص ضد دردی از سر گرفت.

البته این، تنها یک گزارش موردی است و طبق نظر محققین فوق، باید توجه داشت که به علت طبیعت گزارش‌های موردی گذشته‌نگرانه، بدون دسترسی به شواهد و مدارک بیشتر، نمی‌توان به‌ طور واضح گفت که آیا شنای اجباری در آب سرد، علت کاهش درد بوده و به‌طور خاص با آن مرتبط بوده است یا نه.اما با توجه به دوره زمانی مذکور و نبود هیچ توضیح جایگزینی، به نظر می‌رسد که غوطه‌ور شدن در آب سرد می‌تواند باعث تسکین فوری درد شود.محققین اعتراف می‌کنند دلیل این‌ که چنین چیزی بتواند اتفاق بیفتد زیاد واضح نیست اما چند توضیح زیست‌شناختی امکان‌پذیر وجود دارد.شوکی که از فرو رفتن ناگهانی در آب سرد به وجود می‌آید، می‌تواند موجی از فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را آغاز کند. پاسخ بدن به این اتفاق با یک تغییر در وضعیت هشیاری ارتباط دارد. این به‌ نوبه خود می‌تواند ادراک درد را تغییر و تسکین فوری ارائه دهد.برای توضیح این‌ که چرا درد بیمار فوق، به‌ طور کامل و به‌صورت طولانی‌مدت از بین رفته، محققان در گزارش خود پیشنهاد می‌کنند که شاید کاهش تحرک، به حفظ درد کمک کرده است و تسکین دردی که او در آب احساس کرد به او امکان داد که آزادانه حرکت کند و بنابراین آن چرخه را بشکند.