به روز شده در ۱۳۹۸/۰۱/۰۴ - ۱۵:۵۰
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ ساعت ۰۷:۵۷
کد مطلب : ۱۴۴۹۹۱
بمباران‌ها، غوطه شرقي را به يك ويرانه مبدل كرده است

مرگ ۱۱۰۰ غیرنظامی از جمله ۲۱۹ کودک در ۲۰ روز بمباران

گروه بين‌الملل: نیروهای حامی بشار اسد با تشدید حملات خود در روز شنبه و با پیشروی به سمت بخش شرقی غوطه، شهر دوما را محاصره کردند. دوما یکی از بزرگترین شهرهای منطقه غوطه شرقی است که از بیست روز پیش مورد حمله قرار گرفته است.
مرگ ۱۱۰۰ غیرنظامی از جمله ۲۱۹ کودک در ۲۰ روز بمباران
طي بيست روز بمباران شديد جنگنده‌هاي روسي و سوري،حدود ۱۱۰۰ غیرنظامی كشته شده‌اند كه به گزارش سازمان ديده بان حقوق بشر سوريه (مستقر در لندن) ۲۱۹  كشته‌ها کودک بوده‌اند. به گزارش اين سازمان، آتش‌باران و حملات نیروهای حامی بشار اسد از ۲۹ بهمن تا به امروز در این منطقه تحت محاصره منجر به مرگ بیش از ۱۰۲۲ غیرنظامی شده است که از این بین ۲۱۹ کودک بوده‌اند. تعداد مجروحین در حدود ۴۳۵۰ نفر تخمین زده شده است. این حملات موجب ويراني عظیم غوطه شرقي شده‌ است.

نیروهای حامی بشار اسد با پشتیبانی جنگنده‌های روسیه و استفاده از ناتوانی جامعه بین‌المللی سعی در تصرف آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان مخالف دولت دارند. غوطه شرقی در نزدیکی دمشق قرار دارد و ۴۰۰ هزار غیرنظامی ساکن این منطقه از سال ۲۰۱۳ میلادی در محاصر نیروهای دولتی هستند. بر اساس گفته عبدالرحمن رامی، مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه، غوطه شرقی اکنون به سه قسمت تقسیم شده است: دوما و مناطق اطراف آن، حرستا در غرب و شهرک های دیگر در جنوب.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه، شهر دوما هدف بمباران هوایی و آتش توپخانه است. ساکنان این شهر در زیرزمین‌ خانه‌‌ها دفن شده‌اند و شهر که میزبان پناهنده‌‌هایی از شهرهای دیگر بود، خالی از سکنه به نظر می‌رسد. علاوه بر این آمبولانس‌ها به علت شدت حملات قادر به رساندن کمک به مجروحین نیستند. شورای محلی شهر دوما از سازمان‌های بین‌المللی تقاضای کمک‌های انسان‌دوستانه‌ کرده‌ است. بر اساس گفته‌های تلویزیون دولتي سوریه «ارتش به عملیات خود در چندین جبهه شدت بخشیده است».

تلویزیون همزمان تصاویری از شهر مصرابه را به صورت مستقیم و زنده پخش کرده، ده‌ها غیرنظامی را در یک زیرزمین نشان می‌دهد و پیرمردی که در حال گریستن از خانواده‌اش می‌گوید که به خاطر بمب‌باران به دوما فرار کرده بودند. حملات هوایی دولت سوریه به منطقه غوطه شرقی در حومه دمشق یکی از مرگبارترین حملات در طول جنگ هفت ساله سوریه بوده است. به دنبال بمباران هوایی، حملات زمینی انجام شده است که باعث پیشروی سریعتر نیروهای حامی بشار اسد می‌شود. از ۲۹ بهمن تا به امروز تنها دو کاروان حامل کمک‌های انسان دوستانه توانسته‌اند به منطقه غوطه شرقی وارد شوند.
مرجع : يورونيوز