به روز شده در ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ - ۱۷:۴۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ ساعت ۱۷:۰۰
کد مطلب : ۱۴۵۰۸۴
با ابراز اطمینان از پیروزی در انتخابات ۱۸ مارس

پوتین تا ۷۲ سالگی در قدرت باقی می‌ماند

گروه بین‌الملل: رئیس‌جمهور روسیه در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه ان‌بی‌سی ضمن ابراز اطمینان از پیروزی در انتخابات ۱۸ مارس گفت قصد دارد که پس از پایان دوره جدید ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۴ میلادی از سیاست کناره‌گیری کند.
پوتین تا ۷۲ سالگی در قدرت باقی می‌ماند
به گزارش یورو نیوز، ولادیمیر پوتین، از سال ۲۰۰۰ میلادی یا به‌عنوان رئیس جمهور یا در مقام نخست وزیر عملا رهبری روسیه را در دست دارد. ولادیمیر پوتین نخستین بار در سال ۲۰۰۰ به عنوان رئیس جمهوری روسیه و به دنبال استعفای بوریس یلتسین، رئیس جمهور اسبق این کشور مشغول به کار شد. در سال‌های گذشته وی چهار دوره و به علت قانون «محدودیت دو دوره ریاست جمهوری متوالی» سمت نخست وزیری روسیه را برعهده داشته و رئیس کابینه دمیتری مدودف، نخست وزیر خود بوده است. قانونگذاران روس در سال ۲۰۱۲ دوره ریاست جمهوری را از چهار به شش سال افزایش دادند. این بدان معنی است که اگر پوتین در انتخابات پیش رو پیروز شود، تا سال ۲۰۲۴ یعنی تا ۷۲ سالگی در قدرت باقی می‌ماند. پوتین در این مصاحبه همچنین گفت کرملین به هیچ وجه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی دخالتی نداشته است.

وی ادعاهای سرویس اطلاعاتی ایالات متحده را مبنی بر دخالت روسیه در انتخاب شدن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده را رد کرد و آن را نادرست خواند. رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، ماه گذشته ۱۳ تبعه و ۳ شکت روس را به دخالت در انتخابات آمریکا در راستای حمایت از دونالد ترامپ و همینطور بی‌اعتبار کردن هیلاری کلینتون، دیگر نامزد این انتخابات، متهم کرد. پوتین در رابطه با این ادعا گفت: « ۱۶ میلیون تبعه روس داریم. من اهمیتی نمی‌دهم [که این کار توسط روس‌ها صورت گرفته است یا خیر]. من در این زمینه نمی‌توانم کمکی بکنم. آنها نماینده دولت روسیه نیستند.»

وی در ادامه افزود: «شاید آنها روس نباشند. شاید اوکراینی، تاتار و یهودیانی باشند که تابعیت روسیه را دارند. این مساله باید بررسی شود. شاید آنها دو تابعیتی باشند. شاید گرین کارت آمریکا را هم داشته باشند. شاید آمریکایی‌ها برای این کار به آنان دستمزد پرداخته باشند. شما از کجا می‌دانید؟ من چیزی نمی‌دانم.» پوتین در پاسخ به این سوال که آیا نگران است که شهروندان روسیه به دموکراسی ایالات متحده حمله کرده باشند، گفت که او تاکنون مدرکی مبنی بر اینکه دخالتی خلاف قوانین روسیه صورت گرفته باشد، ندیده است و «اگر آمریکا مدرکی به روسیه بدهد»، احتمالا آن را بررسی خواهد کرد.