به روز شده در ۱۳۹۷/۰۹/۲۷ - ۱۷:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ساعت ۲۱:۰۴
کد مطلب : ۱۴۵۳۲۴

خرید و فروش نوبت صف صرافی‌ها!

گروه اقتصادی: در بازار امروز، در ادامه روند دو روز گذشته، فروش دلار و یورو با محدودیت زیادی مواجه است و بیشتر صرافی‌ها همچنان کاغذ "خرید و فروش دلار و یورو نداریم " را پشت تابلوها چسبانده‌اند و با توجه به یکسان شدن نرخ فروش دلار توسط دلالان و صرافی‌هایی که فروش دارند، صف خرید جمع شده است.
خرید و فروش نوبت صف صرافی‌ها!
البته تفاوت امروز با  دو روز گذشته این است که یکی - دو صرافی دلار و یورو را با ارائه مدارک مسافری می فروختند، در حالیکه دیروز هیچ کدام از صرافی‌ها چنین اقدامی نمی‌کردند.البته گفتنی است که سقف فروش دلار و یورو در این یکی - دو صرافی‌ نیز پایین است و بیش از ۱۰۰۰ دلار و ۱۰۰۰ یورو نمی‌فروشند. نکته قابل توجه در بازار امروز و تفاوت آن با روزهای قبل این است که صفی مقابل صرافی‌ها وجود نداشت و تنها یک صف در خیابان فردوسی دیده می‌شود که آن هم برای خرید ارزهای دیگر بود. برخی متقاضیانی که اطراف صرافی‌ها هستند گلایه‌های تندی دارند از اینکه "صرافی‌ها دلار و یورو نمی فروشند". این افراد اغلب مسافر هستند و برای تهیه ارز مورد نیازشان به بازار آمده‌اند اما امکان تهیه آن برایشان مقدور نیست.موضوع مهم دیگر در بازار امروز این است که نرخ دلار و یورو روی تابلوهای صرافی‌ها به نرخ دستفروشان و دلالان نزدیک شده است. این اتفاق در حالی افتاده که از اوایل اسفند ماه دلار و یورو در بازار با نرخ بانکی و آزاد فروخته می‌شدکه حدود ۳۰۰ تومان اختلاف قیمت داشتند. اما در حال حاضر این فاصله قیمتی حذف شده است.

از سوی دیگر صرافی‌ها برگه‌ای پشت تابلو اعلان قیمت‌هایشان گذاشته‌اند که در آن نوشته است "منات آذربایجان، درام ارمنستان، ‌روبل روسیه، ‌لیر ترکیه و لاری گرجستان موجود است". یعنی مسافران این کشورها می‌توانند ارز آن‌ها را برخلاف دلار و یورو به راحتی از صرافی‌ها تهیه کنند.بر اساس آنچه تا ساعت ۱۴ روی تابلو اعلان قیمت‌ صرافی‌ها درج شده است دلار ۴۷۹۰ تومان خریده و ۴۸۰۴ تومان فروخته می شود. همچنین یورو ۵۸۵۵ تومان خریداری و ۵۸۷۰ تومان به فروش می‌رسد.سکه تمام نیز یک میلیون و ۵۸۰ هزار تومان خریداری و یک میلیون و ۶۰۵ هزار تومان فروخته می‌شود. نیم سکه ۷۵۵ هزار تومان خریده و ۷۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. ربع سکه هم ۴۷۰ هزار تومان خریده و ۴۹۲ هزار تومان فروخته می‌شود.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: درصد کمی به خارج از کشور سفر می‌کنند بنابراین نیاز به بخشنامه‌ها و ایجاد رانت برای دیگران نیست. «سیدناصر موسوی لارگانی»، در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به مدیریت بازار ارز در روزهای اخیر و صدور بخشنامه‌ها از سوی بانک مرکزی، اظهار داشت: بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز طرح‌هایی چون فروش اوراق مشارکت در بانک‌ها با سود ۲۰ درصد یا ایجاد محدودیت و افزایش کنترل برای فروش ارز مسافرتی را ارائه داده است اما این طرح‌ها و بخشنامه‌ها در مقطع کوتاهی نتیجه بخش است. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بانک مرکزی با این بخشنامه‌ها نمی‌تواند جلوی نابسامانی‌های بازار ارز را بگیرد، بیان داشت: تنها راهی که می‌توان وضعیت متلاطم بازار ارز در چند ماه اخیر را سر و سامان داد تک نرخی کردن نرخ ارز است.
ارز پنج یا شش نرخی عرضه می‌شود
نماینده مردم فلاورجان در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به وضعیت قیمت ارز در بازار گفت: در حال حاضر ارز در بازار سه نرخی و به روایتی پنج یا شش نرخی عرضه می‌شود، چنین فضایی قطعا رانت خواری و دلال بازی در بازار را افزایش می‌دهد.
خرید و فروش نوبت صف صرافی‌ها
وی با بیان اینکه حواشی در بازار ارز وجوددارد، عنوان کرد: عده‌ای که نیاز به ارز ندارد در صف صرافی‌ها حضور می‌یابند، ارز را خریداری می‌کنند تا به متقاضیان اصلی با قیمتی بالاتر بفروشند، حتی شاهد هستیم که نوبت صف صرافی‌ها و بانک‌ها خرید و فروش می‌شود.
این نماینده مجلس تاکید کرد: شاید با صدور بخشنامه‌هایی از سوی بانک مرکزی از یه طریق کار سامان یافته اما باعث بروز ایراد و اشکال در بخش‌های دیگر شده است، با روش بخشنامه‌ای بانک مرکزی نهایت یک تا دو ماه بازار سامان می‌یابد اما مجدد دچار مشکل می‌شود.
راه نجات بازار تک نرخی کردن ارز است
موسوی لارگانی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، به راه حل ساماندهی بازار ارز اشاره کرد و گفت: باید وزیر اقتصاد، رئیس بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نشستی برگزاری و برای تک نرخی شدن ارز در کشور برنامه ریزی کنند. وی ادامه داد: با تک نرخی شدن ارز، دیگر افراد می‌دانند قیمت ارز در طول ۱۲ ماه سال تغییر نمی‌کند بنابراین ارزی در خانه نگهداری نمی‌شود تا در زمان کمبود یا افزایش قیمت به بازار ریخته شود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص جامعیت بخشنامه بانک مرکزی برای کنترل مضاعف فروش ارز مسافرتی اظهار داشت: با توجه به وضعیت معیشتی، مردم توان سفر خارجی را ندارند و درصد کمی سفر خارجی دارند بنابراین نیاز به بخشنامه‌ها وایجاد رانت برای دیگران نیست.
مرجع : ایسنا