به روز شده در ۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۴:۳۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۰۵ ساعت ۱۰:۵۱
کد مطلب : ۱۴۵۸۷۶

تماشای این فیلمها را از دست ندهید

گروه فرهنگ و هنر: گروه سینمایی «هنر و تجربه» با اکران ۲۱ فیلم شامل فیلم‌های سینمایی، انیمیشن، مستند و مجموعه‌ای از فیلم‌های کوتاه در ایام نوروز میزبان مخاطبان است.
تماشای این فیلمها را از دست ندهید
۲۱ فیلم در جدول اکران نوروزی سینماهای «هنر و تجربه» قرار گرفته‌اند و اکران برخی از این فیلم‌ها از ۲۴ اسفند ماه آغاز شده است و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه خواهند داشت.در بین این فیلم‌ها، آثاری از کیانوش عیاری، احسان عبدی‌پور، وحید نصیریان، پناه‌برخدا رضایی، شهرام مکری، ابراهیم مختاری، سعید ابراهیمی فر، اصغر یوسفی نژاد، هادی معصوم دوست، سید وحید حسینی و مجموعه‌ای از فیلمهای کوتاه که در جشنواره‌های داخلی و خارجی موفقیتهایی کسب کردند، دیده می‌شود.فیلم‌های «پاپ»، «دژاوو»، «صحنه‌هایی از زندگی یک کاراگاه»، «برداشت دوم از قضیه اول»، انیمیشن «قلب سیمرغ»، «بیدارشو آرزو»، «دختر...پدر...دختر»، «هجوم»، «برگ جان»، «دریا و ماهی پرنده»، «کله سرخ»، «شاید عشق نبود»، «تمارض»، «خانه(ائو)»، «خوان بی خان»، «پیرمرد و دریا-لیلا»، «نسیان»، «رئیس الوزا»، «بزم رزم»، «پناهگاه» و بسته اکران نوروزی فیلم‌های کوتاه در جدول اکران گروه سینمایی هنر و تجربه قرار دارند.

سینماهای گروه «هنر و تجربه» شامل سینما فرهنگ، خانه هنرمندان ایران، موزه سینما، پردیس کوروش، پردیس چارسو، پردیس باغ کتاب در شهر تهران و همچنین پردیس هویزه مشهد، سوره اصفهان، پردیس گلستان شیراز، هنر تجربه بابل و تماشاخانه پارس کرمان می‌شود که این آثار در آنها به نمایش درخواهند آمد.در ادامه مروری داریم بر این فیلم ها:

*فیلم سینمایی «پاپ» به کارگردانی احسان عبدی‌پور که به صورت اپیزودیک ساخته شده است، روایتی از اعضای یک خانواده سیاه پوست است که در بوشهر زندگی می‌کنند و در قالب سه داستان در یک برش ثابت زمانی داستان هر بار از یک طرف تعریف می‌شود.

*فیلم سینمایی «دژاوو» به کارگردانی رایا نصیری هم، داستان دو شخصیت به نام‌های سارا و فرهاد است که پس از سال‌ها جدایی همدیگر را ملاقات می‌کنند و باید تصمیم تازه‌ای بگیرند.

*فیلم سینمایی «صحنه‌هایی از زندگی یک کارآگاه» به کارگردانی علیرضا رسولی‌نژاد است که در خلاصه داستان آن نوشته شده است: در یکی از روزهای سرنوشت ساز پاییز نامه مشکوکی به دست پسر جوانی که به فیلم‌های کارآگاهی علاقه دارد، می‌رسد. او با خواندن نامه درگیر ماجرایی کارآگاهی می‌شود ولی برای تبدیل شدن به یک کارآگاه خصوصی واقعی موانعی وجود دارد.

*فیلم سینمایی مستند «برداشت دوم از قضیه اول» به کارگردانی پویان باقرزاده؛ به گفته کارگردان آن متعلق به جریان "سینمای دانشجویی" است.درباره این فیلم نوشته اند: "هوالصدیق؟ همین"، "آره دیگه الان فیلم شروع شد". روز فیلمبرداری است، گروه در خانه قدیمی مشغول آماده کردن صحنه هستند، کارگردان و گروهی از دوستان تئاتری‌اش پس از ماه‌ها تمرین امروز قرار است اولین فیلم بلند خود را بسازند اما ساختن فیلم سخت‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنند.

*انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» به کارگردانی وحید نصیریان که در مرداد ماه و در سن ۴۶ سالگی به دلیل ایست قلبی درگذشت بعد از مدت‌ها انتظار در نوروز امسال روی پرده سینما رفت.این انیمیشن که از شاهنامه فردوسی اقتباس شده روایتی پهلوانی و اساطیری دارد تا قهرمان‌های به وسعت تاریخ و تمدن این سرزمین را به کودکان ایرانی معرفی کند.

*از دیگر فیلم‌هایی که در گروه سینمایی هنر و تجربه روی پرده رفته است، فیلم سینمایی «بیدار شو آرزو» به کارگردانی کیانوش عیاری است.این فیلم که اکرانش از چند ماه قبل آغاز شده است و همچنان ادامه دارد؛ درباره زلزله‌ شهر بم است که  ۱۳ سال بعد از تولید آن، امسال در سینماهای هنرو تجربه روی پرده رفته است.

*فیلم مستند «دختر...پدر...دختر» به کارگردانی پناه‌برخدا رضایی هم که اکرانش همچنان در این گروه سینمایی ادامه دارد، روایتی از قصه زندگی سه خواهر در طبیعتی بکر و زیبا است.مسلول...یکی مجنون... یکی دلداده ... در پیوند نقاشی و سینما.

*فیلم دیگر گروه سینمایی هنر و تجربه؛ «هجوم» به کارگردانی شهرام مکری است؛ این اثر در جشنواره برلین هم به نمایش درآمد. در خلاصه داستان این اثر آمده قتلی اتفاق افتاده است و سه پلیس برای بررسی جرم به ورزشگاهی آمده‌اند. آن‌ها مظنون به قتل را هم با خود دارند و فقط کافی است که خط سیر وقوع قتل را دریابند اما این برایشان کار پیچیده‌ای خواهد بود. دوستان مقتول نمی‌خواهند همکاران خوبی برای پلیس باشند.

*فیلم سینمایی «برگ‌جان» به کارگردانی ابراهیم مختاری و با بازی سعید پورصمیمی، مهدی احمدی و مریم مقدم هم اکرانش ادامه دارد.در خلاصه داستان این اثر که فیلمی با موضوع احترام و قدردانی طبیعت و جهان هستی است آمده که «برگ جان» حکایت آدمی است در تقلای رسیدن به خواسته‌ای است که چون به آن می‌رسد دیگر برایش ارزشی ندارد. پس مسیر زندگی را برای رسیدن به آرزویی تغییر می‌دهد که همواره در پی برآورده شدنش بود اما...

*«دریا و ماهی پرنده» به کارگردانی مهرداد غفارزاده داستان نوجوانی است که نه توانایی تکلم و نه توانایی شنیدن دارد و بدون ارتکاب جرم در مرکز بازپروری نوجوانان بذهکار در یک منطقه محروم به سر می‌برد. این فیلم تا ۱۱ فروردین‌ماه با در اختیار داشتن ۱۳ سانس در سینماهای هنر و تجربه به نمایش در می‎آید.

*فیلم «کله سرخ» ساخته کریم لک زاده از دیگر آثاری است که در جدول اکران سینماهای هنر و تجربه قرار دارد و از ۲۴ اسفند تا ۱۴ فروردین به نمایش در می‌آید.این فیلم داستان شخصیتی به نام فرهاد است که پس از سالها به زادگاهش برمیگردد و قتلی پیش چشمش رخ می‌دهد و در جستجوی حقیقت پا در جنگلی می‌گذارد که اشخاصی در انتظار او هستند.

*سعید ابراهیمی فر کارگردان فیلم «شاید عشق نبود» نیز از دیگر کارگردانانی است که فیلمش در گروه سینمایی هنرو تجربه به نمایش درمی‌آید.این فیلم ماجرای دختری جوان و مرد عروسک فروشی را به تصویر می‌کشد.

*فیلمهای «پیرمرد و دریا» و «لیلا» به کارگردانی ناهید رضایی، فیلم «نسیان» به کارگردانی حسن آخوند پور، فیلم «رئیس الوزرا» به روایت سید محمدرضا هاشمیان،فیلم سینمایی «بزم رزم» به کارگردانی سید وحید حسینی و.... از جمله فیلم های به نمایش درآمده در گروه هنر و تجربه است.

*در مجموعه فیلم های کوتاه نوروزی ۵ فیلم «حیوان» به کارگردانی بهمن و بهرام ارک، «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری، «وقت ناهار» ساخته علیرضا قاسمی، «شب تولد» به کارگردانی امید شمس و فیلم «هنوز نه» ساخته آرین وزیردفتری در سینماهای هنر و تجربه به نمایش درآمده اند.

در انتخاب این مجموعه فیلم کوتاه تلاش شده تا فیلم های کوتاهی که در دو سال اخیر موفقیت های داخلی و خارجی کسب کردند در کنار هم قرار گیرند. این فیلم‌ها برندگان جوایز فستیوال های معتبر ایران و جهان در سال ۹۶ نیز بودند.«حیوان» درباره مردی است که تلاش می کند، خود را به آن سوی مرز برساند. «روتوش» روایت شوهر مریم است که جلوی چشمش جان می دهد و مریم فقط نگاه می کنند. «وقت ناهار» داستان دختری است که برای تشخیص هویت مادرش به بیمارستان می رود، اما مسئولین بیمارستان به دلیل سن کم وی مانع ورود او به سردخانه میشوند. فیلم «شب تولد» داستان دو شخصیت است که دوست و شریک کاری هم هستند. آنها در شب تولد بعد از اتمام کار در خارج از شهر، برای برپایی جشن تولدشان به سمت خانه می روند اما در مسیر بازگشت در جاده های خارج از شهر اتفاقی انتظار آنها را می کشد که باعث می شود یکدیگر را بهتر بشناسند و در نهایت فیلم کوتاه «هنوز نه» روایت پدر و مادر دختری به نام "هستی" است که می خواهند تولد او را که خارج از ایران زندگی می کنند تبریک بگویند.
مرجع : ایسنا
برچسب ها: فیلم هنر و تجربه