به روز شده در ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ - ۱۸:۵۸
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۱۹ ساعت ۱۲:۲۸
کد مطلب : ۱۴۶۸۴۰

۷۰ کشته در بمباران شیمیایی دوماي سوريه

گروه بين‌الملل: در حملات هوایی جنگنده‌هاي دولت سوریه به دوما در حومه دمشق ده‌ها تن کشته و بسیاری دیگر نیز زخمی شدند.
۷۰ کشته در بمباران شیمیایی دوماي سوريه
به گزارش خبرگزاری فرانسه، شمار کشته شدگان این حملات تا شامگاه شنبه ۱۸ فروردین به ۷۰ نفر رسیده که شمار زیادی از آنان را کودکان تشکیل می‌دهند. برخی منابع گفته‌اند تنها در حمله دیشب ۳۰ نفر کشته شده‌اند، اما گروه شورشی جیش‌الاسلام تعداد کشته‌شدگان در حمله دیشب را ۱۰۰ نفر ذکر کرده است.
با کشف اجساد دیگری در زیر آوار ساختمان‌ها انتظار می‌رود این آمار افزایش یابد.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه می‌گویند افرادی را در منطقه آسیب‌دیده یافته‌اند که بر اثر حمله «شیمیایی» دچار خفگی شده‌اند.کلاه سفیدها که وظیفه امدادرسانی در مناطق جنگ‌زده سوریه را برعهده دارند تصاویر تکان دهنده‌ای منتشر کرده‌اند که اجساد بی‌جان را در زیرزمین‌ها نشان می‌دهد و بقیه بر اثر برخورد بمب و در زیر آوار جان باخته‌اند. گروه کلاه‌سفیدها که کار امدادرسانی در مناطق تحت کنترل شورشیان را بر عهده دارند، گفته‌اند که در حمله به این منطقه از «گاز سمی کلر» استفاده شده است. دولت سوریه این اتهام را رد کرده است.

واکنش آمریکا
ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه ۱۹ فروردین ضمن محکوم کردن حمله نیروهای سوریه به آخرین گروه از شورشیان در غوطه شرقی، روسیه را به دلیل «حمایت بی چون و چرا» از رژیم اسد، «مسئول» این حملات دانست. هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا واکنش به خبر حمله ارتش سوریه با گاز سمی گفت: «اگر این خبر تأئید شود، خبر وحشتناکی است و لازم است که جامعه جهانی سریعا به آن پاسخ دهد.» وی افزود: «رژیم اسد و حامیانش باید مسئولیت این عمل را به عهده بگیرند و هر گونه حمله دیگری باید بلافاصله متوقف شود. روسیه با حمایت بی چون و چرای خود از این رژیم مسئول نهایی این حملات خشن است.» نائورت همچنین گفت: «پشتیبانی روسیه از رژیم اسد و شکست دولت مسکو در منع این رژیم از استفاده از سلاح‌های شیمیایی، پایبندی این کشور به حل بحران را به کلی زیر سؤال برده است.»

دوما آخرین سنگر گروه‌های شبه نظامی مخالف دولت بشار اسد در نزدیکی پایتخت سوریه است. این شهر در شمال منطقه غوطه شرقی قرار دارد. نیروهای رژیم بشار اسد با حملاتی که از روز یکشنبه ۲۹ بهمن ۹۶ آغاز کردند، تاکنون ۹۵ درصد از غوطه شرقی را از کنترل شورشیان بیرون آورده و شمار زیادی از شورشیان را با کمک روسیه از این مناطق خارج کرده است.

دمشق: نمایش حمله شیمیایی دوما تلاش برای کارشکنی در پیشروی‌ ارتش است
یک منبع سوری اعلام کرد که ادعاها درباره استفاده دمشق از سلاح شیمیایی در دوما تلاشی برای کارشکنی در پیشروی ارتش سوریه است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه(سانا)، این منبع اعلام کرد: ارتش سوریه که با اراده و به سرعت درحال پیشروی در دوما است نیازی به استفاده از سلاح شیمیایی ندارد. نمایش‌های شیمیایی در حلب فایده‌ای نداشت و در غوطه شرقی نیز برای تروریست‌ها و حامیانشان فایده‌ای نخواهد داشت. دولت سوریه مصمم به پاکسازی کامل خاک خود از وجود تروریست‌هاست.