به روز شده در ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۱۷:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۲ ساعت ۱۲:۲۰
کد مطلب : ۱۴۷۲۰۶

کوچکترین تحریک کننده سیستم عصبی

گروه علمی: محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا توانستند کوچکترین تحریک کننده سیستم عصبی بی سیم جهان را که جرم آن فقط 10 میلی گرم است، بسازند.
کوچکترین تحریک کننده سیستم عصبی
این تحریک کننده بی سیم که StimDust نام دارد، درون بدن ایمپلنت شده و امکان نظارت و درمان بیماری ها را به صورت بلادرنگ و با استفاده از روش های اختصاصی هر بیمار فراهم می کند. این ابزار فقط 6.5 میلی متر مربع حجم دارد و قادر است 82 درصد از توان مصرفی را برای تحریک تقریبا تمام اعصاب موجود در سیستم عصبی اصلی مورد استفاده قرار دهد. این ابزار شامل یک تراشه یک میلیمتری، یک خازن شارژ و یک پیزوکریستال است که نقش آنتن را ایفا می کند. همچنین دارای الکترودهایی است که از طریق یک گیره با اعصاب ارتباط برقرار می کنند. توان مصرفی این ابزار 4 میکرو وات بوده و جرم آن فقط 10 میلی گرم است. 

محققان برای آزمایش عملکرد StimDust آن را درون بدن یک موش ایمپلنت کردند و با تحریک عصب سیاتیک توانستند حرکت پای عقب موش را کنترل کرده، نحوه تحریک را ثبت کنند و میزان نیروی وارد شده به عضلات پای موش در اثر تحریک را اندازه گیری کنند. سپس محققان میزان تحریک را افزایش دادند و عملکرد متناظر عضلات پا را ثبت کردند تا بتوانند میزان تحریک موردنیاز برای ایجاد حرکات مطلوب در عضلات را اندازه گیری کنند. محققان امیدوارند با استفاده از این فناوری بیماری هایی مانند نارسایی قلبی، دردهای مزمن، آسم و صرع را درمان کنند. این فناوری در کنفرانس IEEE Custom Integrated Circuits معرفی شده است. 
مرجع : ایرنا
برچسب ها: سیستم عصبی