به روز شده در ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۱۴:۵۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۵ ساعت ۰۰:۳۷
کد مطلب : ۱۴۷۳۷۸
آمریکا: اطمینان یافته‌ایم که دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی دوما است

ناوشکن «یو اس اس وینستون چرچیل» آمریکا وارد آبهای مدیترانه شد

گروه بين‌الملل: ناوشکن «یو اس اس وینستون چرچیل» آمریکا با قابلیت حمل ۹۰ فروند موشک «تامِهاک» به آبهای مدیترانه وارد شد.
ناوشکن «یو اس اس وینستون چرچیل» آمریکا وارد آبهای مدیترانه شد
به گزارش بلومبرگ، در بحبوحه افزایش تنشها میان واشنگتن و مسکو بر سر حمله نظامی احتمالی کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه، ناوشکن «یو اس اس وینستون چرچیل» آمریکا به محدوده عملیاتی در دریای مدیترانه وارد شد. نیروی دریایی منطقه اروپا- آفریقای آمریکا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این ناوشکن با قابلیت حمل ۹۰ فروند موشک تامهاک (Tomahawk) «برای اجرای روند عادی مأموریت خود به پشتیبانی از منافع امنیت دریایی آمریکا، افزایش ثبات منطقه ای و پیشبرد حضور دریایی در محدوده عملیاتی ناوگان ششم آمریکا» در منطقه حضور دارد. گفتنی است که ناوشکن یو اس اس وینستون چرچیل به ناوشکن «یو اس اس دونالد کوک» آمریکا در منطقه پیوسته است.

اعزام این دو فروند ناوشکن آمریکا به آبهای مدیترانه در حالی صورت گرفت که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور همچنان در حال بررسی گزینه های نظامی احتمالی علیه سوریه است. همزمان، «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز روز جمعه وضعیت کنونی در خاورمیانه را «آشوب زده» خواند و خواستار خویشتنداری طرفهای درگیر شد. از سوی دیگر، قرار است اکارشناسان «سازمان ممنوعیت سلاحهای شیمیایی» اوایل هفته آینده برای انجام مأموریتی حقیقت یاب در خصوص حمله شیمیایی به شهر «دوما»، به کشور سوریه سفر کنند.

آمریکا: اطمینان یافته‌ایم که دولت سوریه مسئول حمله شیمیایی دوما است
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور با هم‌پیمانانش به این نتیجه رسیده‌اند که این دولت سوریه بوده که به شهر دوما حمله شیمیایی کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد: نظام سوریه مسئول حمله شیمیایی در دوما در حومه شرقی دمشق است و آمریکا و هم‌پیمانانش به این نتیجه رسیده‌اند که این کار از سوی دولت انجام شده است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: ما اطمینان بالایی داریم که حمله شیمیایی بوده و از سوی دولت سوریه طرح‌ریزی و اجرا شده است. این وزارتخانه همچنین مدعی شد که ایران و روسیه هیچ اهمیتی به منافع سوریه نمی‌دهند و به دنبال حفظ منافع خود هستند.
گزارش نیویورک تایمز درباره دلیل مردد شدن ترامپ از حمله سوریه
ماتیس
روزنامه نیویورک تایمز جزئیاتی درباره دیدار محرمانه وزیر جنگ آمریکا با ترامپ منتشر کرده که گفته می‌شود عامل اصلی مردد شدن رئیس جمهور آمریکا برای حمله به سوریه بوده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از این روزنامه آمریکایی، در حالیکه جهان منتظر حمله قریب الوقوع غرب در سوریه است اخبار ضد و نقیضی درباره زمان حمله و دلیل تاخیر آن یا میزان حتمی بودن این حمله منتشر می‌شود. این در حالیست که تحرکات دیپلماتیک و نظامی در این خصوص نیز ادامه دارد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و معاونانش روز پنجشنبه گزینه‌های آمریکا درباره سوریه را بررسی و بار دیگر به حمله موشکی در واکنش به آنچه واشنگتن مدعی است حمله شیمیایی دمشق در دوما بوده تاکید کردند. همزمان نگرانی‌ها درباره رویارویی احتمالی میان غرب و روسیه افزایش یافته به ویژه پس از اینکه دونالد ترامپ چهارشنبه خطاب به روسیه گفت که موشک‌های آمریکا در راه سوریه‌اند و از مسکو به خاطر حمایتش از بشار اسد رئیس جمهور سوریه انتقاد کرد اما چیزی نکشید که موضع ترامپ تغییر کرده و وی در توئیت صبح پنجشنبه خود نوشت: "من نگفتم چه زمانی حمله سوریه انجام خواهد شد. این حمله ممکن است زود اتفاق بیفتد یا اینکه اینطور نباشد. جیمز ماتیس وزیر خارجه آمریکا در دیداری پشت درهای بسته با دونالد ترامپ در صورت حمله حساب نشده آمریکا و متحدانش به سوریه از احتمال وقوع جنگی گسترده میان غرب از یک سو و روسیه و ایران از سوی دیگر خبر داده است.

این روزنامه به نقل از منابع آمریکایی مسئول که نامی از آنها نبرده می‌نویسد ماتیس در این دیدار بر دستیابی به مدارک بیشتر و مستندات غیرقابل انکار درباره دست داشتن سوریه در حمله شیمیایی دوما تاکید کرده است و گفته است که لازم است جهان را درباره اقدام نظامی علیه سوریه قانع کنیم. بنابراین گزارش، وزیر دفاع آمریکا به ترامپ گفته است: ما می‌خواهیم جلوی کشته شدن غیرنظامیان را بگیریم، این درست است اما وقتی از بعد استراتژیک به مسئله نگاه می‌کنیم باید بدانیم که چگونه مانع افزایش تنش شویم. هرگونه حمله حساب نشده غرب باعث شعله ور شدن آتش جنگ میان ما و روسیه و ایران خواهد شد. نیویورک تایمز می‌نویسد: بعد از این دیدار ماتیس و ترامپ بود که سخنگوی کاخ سفید در مقابل خبرنگاران حاضر شد و گفت، ترامپ هنوز تصمیمی برای اقدام نظامی علیه سوریه نگرفته است.