به روز شده در ۱۳۹۷/۰۷/۲۹ - ۱۶:۴۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۹ ساعت ۲۱:۴۲
کد مطلب : ۱۴۹۸۲۹

متیس: برجام برای مقابله با ایران ناکافی بود

گروه بين‌الملل: وزیر دفاع آمریکا می‌گوید با وجود خروج این کشور از برجام، واشنگتن به همکاری با متحدان و شرکایش برای مقابله با ایران ادامه می‌دهد.
«جیمز متیس» در واکنش به خروج این کشور از توافق هسته‌ای با ایران، گفت آمریکا به تلاش برای مقابله با نفوذ ایران ادامه می‌دهد. وی که در جلسه بررسی بودجه نظامی آمریکا در کمیته تخصیص بودجه سنا صحبت می‌کرد، گفت: «دیروز، رئیس‌جمهور تصمیم دولت برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک را اعلام کرد و به مشارکت ایالات متحده پایان داده و تحریم‌ها علیه رژیم ایران را مجددا اعمال کرد.»

متیس افزود: «ما به کار دوشادوش متحدان و شرکایمان برای اطمینان از اینکه ایران هرگز به سلاح اتمی دس نمی‌یابد ادامه خواهیم داد و با دیگران برای مقابله با مجموعه نفوذ مخرب ایران، کار خواهیم کرد.» وزیر دفاع آمریکا ادامه داد: «این دولت متعهد است که ایمنی، منافع و سلامت شهروندانمان را در اولویت نخست قرار دهد.» در بخش دیگری از این نشست، متیس در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا از برجام خارج شده، گفت «ما دریافتیم که این [توافق] برای تلاش‌های بلندمدت» برای توقف فعالیت ایران در سوریه، عراق و مناطق دیگر ناکافی است.

او با بیان اینکه هدف از این کار دستیابی به توافقی قدرتمند است، گفت: «ما اکنون این فرصت را داریم که آن کمبودها را برطرف کنیم... با متحدانمان تلاش خواهیم کرد که ایران را به رفتاری مسئولانه‌تر بازگردانیم.» در بخش دیگری از این نشست، یکی از سناتورها سوال کرد که آیا با خروج آمریکا از برجام، گزینه نظامی روی میز قرار گرفته است؟ متیس گفت: «گزینه نظامی همواره به دلیل اظهارات خصومت‌جویانه و «مرگ بر آمریکا» گفتن ایرانی‌ها، روی میز بوده است... این گزینه‌ها همچنان باقی هستند.» وی در مورد اینکه آیا پس از خروج از برجام دستوری برای به روز کردن این گزینه‌ها دریافت کرده یا نه، گفت: «همواره آن‌ها را به روزرسانی می‌کنیم و ایران روندی مداوم است و متوقف نمی‌شود... نیازی به به روزرسانی جدید نبوده است.»