به روز شده در ۱۳۹۷/۰۷/۳۰ - ۱۷:۵۴
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۰ ساعت ۱۵:۵۲
کد مطلب : ۱۴۹۸۸۱
ادعاي لیبرمن: تمام پایگاه‌های ایران در سوریه را زدیم

واكنش‌هاي جهاني به رويارويي مستقيم اسراييل با ايران در سوريه

گروه بين‌الملل: وزیر دفاع اسرائیل مدعي شد ارتش این کشور «تقریبا تمام» پایگاه‌های ایران در سوریه را شب گذشته مورد هدف قرار داده است.
واكنش‌هاي جهاني به رويارويي مستقيم اسراييل با ايران در سوريه
اويگدور لیبرمن صبح پنجشنبه با ارائه توضیحاتی درباره جزئیات عملیات شب گذشته و حمله به سوریه گفت: «من امیدوارم این مرحله به پایان رسیده باشد و همه پیام ما را دریافت کرده باشند. ما خواهان تشدید اوضاع و شرایط کنونی نیستیم.» وزیر دفاع اسرائيل همچنین در بخش دیگری از سخنرانی خود در یک کنفرانس امنیتی که در تل‌آویو برگزار شد، گفت: «ما به تلافی شلیک راکت به جولان، تقریبا تمام پایگاه‌های ایران در سوریه را هدف قرار دادیم. آنها (ایرانی‌ها) نباید این ضرب‌المثل را فراموش کنند که می‌گوید اگر بر ما باران ببارد، آنها دچار طوفان خواهند شد.»
 
لیبرمن همچنین گفت هیچ راکتی نتوانسته از گنبد آهنین عبور کند و ادعاها درباره اصابت این راکت‌ها به خاک اسرائیل کذب است. وزیر دفاع اسرائيل همچنین در بخش دیگری از این کنفرانس اظهار داشت: «ما دیگر اجازه نمی‌دهیم که سوریه به پایگاهی برای حمله ایران به اسرائيل تبدیل شود.» اسرائيل می‌گوید سپر دفاع موشکی گنبد آهنین آنها توانسته ۲۰ راکت گراد و فجر ایرانی که دیشب به سوی ارتفاعات جولان پرتاب شده را رهگیری و نابود کند. این در حالیست که منابع سوری معتقدند، برخی از موشک‌ها توانسته‌اند از سپر دفاع موشکی گنبد آهنین عبور کنند.

وزارت دفاع روسیه  اغلام كرد، جنگنده‌های اسراييلي تقریبا 60 موشک به سمت پايگاههاي ايران و سوريه در نقاط مختلف سوریه شلیک کرده‌اند. بر اساس،اعلام وزارت دفاع روسیه، نیمه شب گذشته 28 جنگنده اسرائیلی حدود 60 موشک به سمت سوریه شلیک کرده بودند. در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: «اسرائیل علاوه بر حملات هوایی، بیش از 10 موشک تاکتیکی سطح به سطح نیز به سمت سوریه شلیک کرده است».
 
بریتانیا و آلمان حملات ایران از خاک سوریه به اسرائیل را محکوم کردند
بریتانیا و آلمان حملات اخیر ایران از خاک سوریه به مواضع نظامی اسرائیل در بلندی‌های جولای را محکوم کردند. دولت آلمان «اقدامات تحریک‌آمیز خطرناک» ایران را در طی حملات شب گذشته از خاک سوریه به مواضع اسرائیلی در بلندی‌های جولان محکوم کرد. وزارت امورخارجه آلمان به دنبال حملات نظامی متقابل ایران و اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این حملات، اقدامی تحریک‌آمیز و خطرناک است و ما آن را به شدت محکوم می‌کنیم. اسرائیل حق دفاع از خود را دارد.»

دولت بریتانیا نیز «حملات ایران» به مواضع نظامی اسرائیل را محکوم کرد و از روسیه خواست تا با استفاده از نفوذ خود در سوریه از حملات احتمالی آینده جلوگیری کند. ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفت: « ما حمله ایران را به اسرائیل محکوم می‌کنیم. اسرائیل از حق دفاع از خود برخوردار است. ما از ایران می‌خواهیم تا از حملات احتمالی آینده خودداری کند و طرفین درگیر را به آرامش دعوت می‌کنیم. از روسیه نیز می‌خواهیم تا از نفوذ خود در سوریه استفاده کرده و جلوی حملات آینده از جانب ایران را بگیرد.»
 
در شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه نیروهای ارتش سوریه و اسرائیل مواضع یکدیگر را مورد هدف قرار دادند. در حالی که دولت سوریه می‌گوید حملاتش در پاسخ به خمپاره‌های ارسالی اسرائيل بوده، تل آویو مدعی است این نیروهای سپاه قدس ایران بودند که از درون خاک سوریه با راکت به بلندی‌های جولان که در کنترل اسرائيل قرار دارد حمله کردند.
 
به دنبال حملات نظامی متقابل ایران و اسرائیل، فرانسه و روسیه دو کشور درگیر مخاصمه را به خویشتن‌داری فراخواندند. در شامگاه چهارشنبه و بامداد پنج‌شنبه نیروهای ارتش سوریه و اسرائیل مواضع یکدیگر را مورد هدف قرار دادند. در حالی که دولت سوریه می‌گوید حملاتش در پاسخ به خمپاره‌های ارسالی اسرائيل بوده، تل آویو مدعی است این نیروهای سپاه قدس ایران بودند که از درون خاک سوریه با راکت به بلندی‌های جولان که در کنترل اسرائيل قرار دارد حمله کرده‌اند. رئیس جمهوری فرانسه از ایران و اسرائیل خواست تا از «تشدید تنش» پرهیز کنند. دفتر ریاست جمهوری فرانسه با اعلام خبر در بیانیه‌ای که صبح پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت منتشر شد اعلام کرد امانوئل ماکرون مرتبا در جریان حملات ایران به مواضع اسرائیل در جولان و حملات اسرائیل به پایگاه‌های ایران در سوریه قرار گرفته است.
 
دفتر ریاست جمهوری فرانسه همچنین اعلام کرد امانوئل ماکرون امروز در شهر آخن آلمان با آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور دیدار و در مورد تنش اخیر میان ایران و اسرائیل گفتگو خواهد کرد. این دیدار به مناسبت اهدای یک جایزه اروپایی از قبل برنامه‌ریزی شده بوده است. معاون وزیر خارجه روسیه نیز از تشدید تنش نظامی بین ایران و اسرائیل ابراز نگرانی کرد. خبرگزاری تاس روسیه روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت به نقل از میخائیل بوگدانوف نوشت:«وضعیت بسیار نگران‌کننده است. باید در جهت کاهش تنش اقداماتی صورت گیرد.»